|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Krvarenje u drugom i trećem tromesečju trudnoće

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 27.6.2022
Pročitajte koji su najčešći razlozi zbog kojih u drugom i trećem tromesečju dolazi do krvarenja u trudnoći.

image
Važno je da se upoznate sa mogućim simptomima i da obavestite svog lekara čak i ako je blago krvarenje ili bol u pitanju. Foto: Freepik.com
/11


Neke žene se nikada ne susretnu sa krvarenjem u toku trudnoće, kod nekih se krvarenje javi samo jednom, a neke ga imaju povremeno tokom cele trudnoće. Ono može biti blago, u obliku tačkica na rublju; jače, poput menstrualnog ili čak mnogo obilnije; tamno braon boje ili jarko crveno. U svakom slučaju sigurno će vas jako uplašiti. Ono što treba znati je da je krvarenje u trudnoći relativno česta pojava, i da na sreću nije uvek ozbiljno. Većina žena koja oseti krvarenje u trudnoći, iznese trudnoću do kraja i rodi zdravu bebu. Ipak, postoje krvarenja koja mogu značiti da postoji ozbiljna pretnja, zato je veoma važno da znate koji su mogući uzroci krvarenja i šta oni predstavljaju, kao i kada je neophodno da odmah reagujete.

Blago krvarenje u drugom i trećem tromesečju trudnoće ne bi trebalo da bude znak za brigu. Ipak, ukoliko je krvarenje obilnije i duže, trebalo bi da se odmah javite lekaru jer može da bude veoma ozbiljno. U svakom slučaju, posebno pred kraj trudnoće preporučuje se da se što pre javite lekaru ukoliko dođe do bilo kakvog krvarenja. Mogući razlozi za krvarenje u ovom periodu su: 


PROČITAJ JOŠ: Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće


Osetljivost i rast grlića materice

Kod nekih žena može doći do blagog, kratkotrajnog krvarenja nakon seksualnih odnosa ili ginekološkog pregleda. Razlog za ovo je što kako trudnoća odmiče, materica raste, a grlić postaje sve osetljiviji. Ovaj vid krvarenja nije opasan ako je krvarenje blago, ali se ipak treba javiti lekaru ako do njega dođe.

Placenta praevia (nisko smeštena posteljica)

Ovo je retko stanje i dešava se u jednoj od dvesta trudnoća. Ono nastaje kada se posteljica nalazi veoma nisko u materici, i kada jednim delom ili u potpunosti prekriva grlić materice. Ovaj položaj posteljice može sprečiti bebu da “izađe napolje” i može zahtevati porođaj carskim rezom. Placenta praevia se češće javlja kod žena kojima to nije prva trudnoća, koje nose više beba odjednom, koje su imale carski rez ili neku drugu operaciju na materici. Krvarenje izazvano ovim stanjem je jarkocrvene boje i obično nije praćeno bolom. Do krvarenja najčešće dolazi tako što usled širenja donjeg dela materice, dolazi do rastezanja posteljice i popuštanja krvnih sudova. Ovo je ozbiljno stanje koje treba odmah prijaviti lekaru da bi on preduzeo odgovarajuće korake. Kod nekih žena može doći do placenta praevie i bez krvarenja, i to se skoro uvek može otkriti prilikom ultrazvučnog pregleda.

Abruptio placenta (prevremeno odvajanje posteljice)

Ovo je takođe izuzetno retka pojava i nastaje kada se posteljica jednim delom ili u potpunosti odvoji od zida materice, najčešće u poslednjih 12 nedelja trudnoće. Iako se uglavnom ne zna zbog čega dolazi do prevremenog odvajanja posteljice, postoje rizični faktori kao što su visok krvni pritisak trudnice, starost trudnice, ranije trudnoće, traume ili povrede stomaka, konzumiranje droga, ili pušenje u trudnoći, za koje se smatra da mogu uticati na ovo stanje. Krvarenje izazvano odvajanjem posteljice može biti blago ili obilno, često podsećajući na menstrualno krvarenje i može sadržati ugruške. Uglavnom je praćeno slabim ili jakim bolom, grčevima, osetljivošću materice ili stomaka. Ovo je ozbiljno stanje koje treba odmah prijaviti lekaru da bi on preduzeo odgovarajuće mere, ukoliko je krvarenje obilno može značiti da je došlo do potpunog odvajanja posteljice što može biti fatalno za život majke i bebe. U nekim slučajevima posteljica se može odvojiti i bez vidnog krvarenja. Krv se tada skuplja u materici izazivajući jake bolove, stegnutost i veoma veliku osetljivost na dodir materice i stomaka.

 

PROČITAJ JOŠ: Kako je biti u drugom stanju, nakon 3 pobačaja

 

Rascep u zidu materice

Kod nekih trudnoća može se desiti da dođe do “cepanja” ili “pucanja” zida materice, što znači da će se beba jednim svojim delom ili u potpunosti naći u abdomenu. Ovo je jako retka pojava, ali veoma opasna po život majke i bebe. Do pucanja zida materice može doći u toku trudnoće, ali i za vreme porođaja. Više od četiri porođaja, vaginalni porođaj posle carskog reza, operacije na materici, neuobičajeno velika beba, porođaj više beba odjednom (blizanci, trojke…), nepravilan položaj bebe pred porođaj, različite traume, neki su od mogućih uzroka rascepa na zidu materice. Simptomi mogu biti veoma različiti, od veoma obilnog krvarenja i snažnog bola u predelu abdomena, do smirivanja bola u trenutku pucanja zida materice, i ponovnog pojačavanja bola usled iritacije abdomena. Ovo su najvažniji znaci da se odmah treba obratiti lekaru ili hitnoj pomoći.

Prevremeni porođaj

Krvarenje može biti znak početka porođaja. Oko 5 nedelja pre termina porođaja može se javiti mala količina vaginalnog iscetka koji je mešavina cervikalne sluzi i krvi, često u obliku želatinskog čepa. Ukoliko se ovakav iscedak javi ranije, to može biti znak da će doći do prevremenog porođaja. Prevremenim porođajem smatra se porođaj pre 37. nedelje trudnoće. Do njega može doći ukoliko žena nosi više od jedne bebe ili je ranije imala prevremene porođaje ili namerne pobačaje, ako postoje nepravilnosti na materici ili grliću, infekcije urinarnog trakta, bubrega, vaginalne infekcije, neke hronične bolesti, kao i zbog pušenja, alkohola i konzumiranja droga u trudnoći, emotivnih i fizičkih stresova, ali i mnogih drugih rizičnih faktora. Najčešći znaci prevremenog porođaja su vodenkast iscedak iz vagine koji je mešavina sluzi i krvi braonkaste ili crvenkaste boje, kontrakcije ili stezanje materice, bolovi poput menstrualnih u donjem delu stomaka, bolovi u donjem delu leđa, pritisak u karlici, grčevi (obično praćeni dijarejom), mučnina. Ukoliko sumnjate na prevremeni porođaj, važno je da se odmah javite lekaru. Brzo i adekvatno reagovanje može sprečiti neželjene posledice po majčin i bebin život.

Spontani pobačaj u poodmakloj trudnoći

Spontanim pobačajem u poodmakloj trudnoći smatra se svako spontano izbacivanje fetusa između kraja prvog tromesečja i 20. nedelje trudnoće. U ovom periodu, fetus najčešće ne može da preživi ni uz ozbiljnu lekarsku pomoć. Ukoliko se pojavi blago krvarenje crvenkaste ili braonkaste boje u trajanju od nekoliko dana, javite se lekaru jer to može značiti da postoji pretnja od spontanog pobačaja. Da bi se sačuvala trudnoća, lekar može zahtevati da se uradi serklaž. Ukoliko dođe do obilnog krvarenje praćenog bolovima i grčevima može se desiti da je pobačaj u toku. Tada se morate hitno javiti lekaru ili najbližoj bolnici.  

 

PROČITAJ JOŠ: Mitovi o trudnoći na koje se ne treba obazirati

 

Za kraj treba da znate da su sva ova stanja koja smo naveli retka, ali je važno da se upoznate sa mogućim simptomima i da obavestite svog lekara čak i ako je blago krvarenje ili bol u pitanju. U većini slučajeva neće biti potrebe za brigu i lekar vam može prepisati samo mirovanje. Ipak, rizici za ozbiljne probleme uvek postoje, stoga vam savetujemo da se potrudite i umanjite one rizike na koje možete da utičete, da biste imale što bezbedniju i bezbrižniju trudnoću.

 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Trudnoća u ravnoteži sa prirodom (2. deo)
Drugi deo predavanja dr Mime Fazlagić sa prolećnog Festivala Zdravlja.
6
Matične ćelije iz krvi pupčane vrpce
Matične ćelije iz krvi pupčane vrpce po svojim karakteristikama spadaju u odrasle (adultne) matične ćelije, ali za razli...
6
„Uvela bih obavezu da muškarac prisustvuje...
Snežana Čekić je profesor francuskog i italijanskog jezika, ekonomista i preduzetnik i NLP terapeut, govorila je o važno...
6
13 znakova da očekujete dečaka
Da li je moguće da postoje očigledni znaci koji nam mogu reći da ćemo biti ponosni roditelji malog dečaka? Čitajte dalje...
4





Kafa u trudnoći – da ili ne?
Mnogi među nama su mišljenja da, u trenutku kada shvati da je trudna, žena treba istog trenutka da prestane da pije kafu...
Iznenađujuće prednosti sperme tokom trudnoće
Stručnjaci veruju da bi sperma mogla da spreči preeklampsiju i izleči jutarnju mučninu.



image
AnaTamara
Preporuka budućim mamama!
Porođaj je sve bliže, pripremaju se stvarčice, između ostalog i Fitolat, koji mi je mnogo pomogao sa prvim detetom, uspeli smo da uspostavimo laktaciju!  Više >>
image

Anketa

Када имати још једно дете?
Admin

Идеална разлика између браће и сестара.

Click Here