Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Istina, ima da se uči i domaći zadaci su velika obaveza, ali sve je lepo i lako jer je to period najlepših druženja, zabavljajnja, zaljubljivanja i - odrastanja. I dok svi mislimo kako je njima, da li je neko nekada pitao roditelje kako oni izdržavaju? Mi jesmo.
Ivana S. (mama maturanta)
On je sad veliki, maltene odrastao, a nije odrastao. Kreće u IV razred gimnazije. Od prošle godine sam promenila sistem i pokušala kod njega da osvestim da sve što zabrlja radi sebi, a ne meni, ocu ili profesorima. Nervira me što se i on kao i njegovi drugari zadovoljavaju samo tim da prođu, provuku se i to im je dovoljno. Sad smo u fazi - šta će da upiše i hvata ga pomalo panika, a ja sam tu kao vetar u jedra, ali mu često treba motorni pogon.
Zorana Š. (mama đaka II osnovne)
Prvi razred nisam osetila zahvaljujući učiteljici, učiteljicama u boravku i baka servisu. Jedina briga mi je bila kako ujutru da ga probudim i kako da hronično ne kasnimo u školu jer smo oboje ujutru u teškom „sloumoušnu“. Mene može da izvede iz takta samo njegova lenjost, „kako ćemo, lako ćemo“ stil života i to što se uopšte ne tangira ako nešto zaboravi ili izgubi.
Dres kod za prvi dan škole: Kako da ne osete da je leto gotovo?
Ali, pošto iver ne pada daleko od klade, nemam prava baš mnogo da se ljutim nego stisnem zube i „popravljam“ kod njega to što je od mene pokupio. Omiljena rečenica mi je „ja sam svoju školu završila“ i vrlo je revnosno rabim, ali to je samo na papiru. U suštini, opet prolazim sve što sam prošla pre 33 godine i nema mi druge. Mene vadi to što su mi i porodica i prijatelji uvek rame za smejanje, pa nekako sve obrnem na šalu i odbrojavam do prvog raspusta.
Jelena M. (mama đaka I i III gimnazije)
Ako mi verujete, sad bih se vratila u osnovnu školu! Imam sinove u prvom i u trećem gimnazije i svake večeri kad legnem da spavam čestitam sebi što sam ostala bez samo pola metra živaca, amoglo je da bude i više.
Udar hormona i testosterona na moj centralni nervni sistem meri se Rihterom, posebno kad krećem na roditeljski i pitam da li neko nešto ima da mi saopšti PRE nego što odem, a oni kažu „NE“ i puste me da odem i da se izblamiram. Pričanje na času, ljubavisanja, rasprave, ovaj stariji često zaspi nasred hemije, ali isključivo na hemiji, neverovatno.
Razredni im pravdaju sve što mogu jer i oni znaju koja je muka roditeljska. To su parfemisanja, tuširanja pet puta dnevno, šta će da obuče jer ga je Sandra u petak značajno pogledala, ko ume da pravi puškice a ko blage veze nema, sve je prioritet, samo ne učenje. Ma haos. Na svu sreću, bar sa disciplinom i sa nasiljem nemamo problem u škloi, nema incidenata, tako da ove sitne manifestacije puberteta umeju da budu i zabavne.
Ali, koliko god da je stresno jer si stalno u grču da ne skrene s puta, da ne ode u pravcu odakle nema povratka, zabavno je ponovo prolaziti kroz prve ljubavi, rasprave, raskide, otkrivati nešto novo, ponovo čitati lektiru i prepričavati je nezainteresovanom pubertetliji... Mi roditelji mnogo dramimo i pod tenzijom smo, a samo treba da se premota unazad i da se seti šta smo i kakvi smo mi bili i da pomognemo tim klincima tako što ćemo biti na njihovoj strani. Danućemo dušom kad odemo u penziju...
Vodič za preživljavanje škole ali za roditelje
A školsko zvono samo što nije oglasilo povratak u klupe i zato smo vam pripremili mini vodič za „preživljavanje“ još jedne školske godine.
Psiholog Ana Mirković ima samo jedan savet za sve roditelje koji ponovo polaze u školu: strpljenje.
- Za roditelje škola predstavlja veliki investiciju. Emotivno investiraju u sve što detetu škola daje i uzima, materijalno investiraju u sve što je za školu potrebno, a u sebe investiraju razvijajući sopstvene kapacitete da budu podrživiji, odgovorniji, tolerantniji. Čak investiraju i u svoje obrazovanje, svaki put kada ponovo moraju da nauče davno zaboravljene mahunarke, ganglionarni nervni sistem ili integrale. Roditelji treba da se naoružaju strpljenjem, da naprave plan prioriteta i da neprestano sa decom učestvuju u njegovoj pametnoj realizaciji - savetuje psiholog.
Srećan polazak u školu, dragi roditelji!
Izvor: blic