Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Sociolozi sa Državnog Univerziteta Mičigen i Univerziteta u Čikagu objavili su rezultate dva velika istraživanja koja su zasnovana na nešto starijim bračnim parovima. Čak 1.228 parova učestvovalo je u anketama - žene i muškarci koji su u braku, starosti između 57 i 84 godinna. Na pitanja su odgovarali dva puta - 2005. i 2010. godine.
Oba puta učesnicima su postavljana pitanja o njihovom braku i odnosu sa supružnikom, a uzeti su i laboratorijski uzorci.
Istraživanja su pokazala na koji način dobar, odnosno loš brak utiču na zdravlje supružnika, odnosno na šansu za dobijanje dijabetesa.
Žene koje su pet godina nakon prvoga testiranja rekle da se nalaze u boljem braku, imale su manji rizik za dobijanje dijabetesa tip 2.
Kod muškaraca se dogodilo suprotno - oni muškarci, koji su pet godina nakon prvog testiranja rekli da im se brak pogoršao i da im žene često prigovaraju, imali su takođe veoma mali rizik za dobijanje dijabetesa tip 2, otkriva nacionalna studija vođena od strane sociologa sa Državnog univerziteta Mičigen.
"Studija osporava tradicionalnu pretpostavku da loš kvalitet braka uvek šteti zdravlju", rekla je Hui Liu, vanredna profesorka sociologije na MSU-u i glavni istraživač. "Ponekad je, dakle, zanovetanje korisno."
Istraživače je navedena činjenica zbunila i nije im bilo sasvim jasno kako je došlo do toga da je rizik za dobijanje dijabetesa drugačiji kod muškaraca i žena, zavisno od kvaliteta braka u kojem se nalaze.