|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Novi nos od matičnih ćelija

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 11.10.2012
Uz pomoć matičnih ćelija i nanotehnologije, profesor dr Aleksandar Seifalijan, direktor Centra za nanotehnologiju i regenerativnu medicinu Univerziteta u Londonu, napravio je prvi dušnik, organ bez koga čovek ne može da diše i guta.

image
/11


 

Mladi pacijent, kome je ovaj organ transplantiran u junu 2011, dobro se oseća, vratio se studiranju i sada vodi normalan život.

Dr Seifalijan i njegov tim lekara pioniri su nove ere regenerativne medicine čiji je cilj da se nadomeste delovi tela i organi upotrebom pacijentovih ćelija. Trenutno rade na stvaranju prvog nosa od matičnih ćelija, koji će uskoro biti presađen bolesniku kome je ovaj organ odstranjen zbog raka.

Kako je za „Politiku” juče istakao dr Seifalijan, ovaj pacijent praktično na licu ima jednu rupu, a do sada je za bolesnike postojalo samo rešenje postavljenja proteze od plastike.

– Da bismo dobili kvalitetnu strukturu nosa, uradili smo najpre snimanje skenerom, a na osnovu toga trodimenzionalni model u staklu. Zatim smo uzeli nanotehnološki „građevinski” materijal, koji je „zasejan” matičnim ćelijama pacijenta. Problem na koji smo naišli je bio da se proizvede kvalitetna koža koja bi ceo taj materijal obložila i imali smo dve dileme, odnosno da li da se to stavi na čelo ili vrat. Ali, to nije bilo estetski prihvatljivo, pa smo odlučili da na ruci napravimo malu kuku koja će rastegnuti njegovu kožu i ispod stavimo pripremljen materijal, koji će tu stajatičetiri do šest nedelja kako bi se koža „primila” na taj materijal. Onda će to hirurški biti odstranjeno i transpalntirano na lice i tako povezano sa svim krvnim i nervnim sudovima koji se mogu uvezati plastičnom hirurgijom – rekao je naš sagovornik.

„Zasejavanjem” matičnih ćelija na nanopodlogu, uspeo je sa timom da uđe u istoriju kao prvi koji su stvorili materijal koji telo ne odbacuje.

– Hteo sam da donesem nos i traheju u Srbiju i da pokažem kako to izgleda, ali su mi na carini rekli da je to nemoguće. Ono što sam doneo da predstavim je arterija koju ćemo koristiti za bajpas srčanih koronarnih arterija na srčanom mišiću. Za sada imamo uspeha u ovoj metodi kod tri pacijenta i to nam je dalo mogućnost da u 2013. počnemo da radimo kliničke studije na osnovu koje će se utvrditi da li se ta metoda može koristiti za redovnu terapiju umesto hirurgije srčanog mišića – objasnio je dr Seifalijan, koji je juče održao predavanje o ovim metodama na kongresu o regenerativnoj medicini u hotelu „Hajat”, u organizaciji Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Nacionalne asocijacije za unapređenje i razvoj regenerativne medicine i „Krio sejva”, koji su organizovali dolazak ovog stručnjaka.Srpskim lekarima je govorio o razvijanju organa u laboratorijskim uslovima i pokazao je kako izgleda ceo proces: od laboratorijskih uslova do izlečenja pacijenta.

Naš sagovornik napominje da imaju veliki broj zahteva širom sveta da se proizvedu organi od uha do celog lica, ali da se za sada rade samo šuplji organi manjih dimenzija, veličine do jednog metra.

– Nije moguće stvoriti baš svaki organ, recimo mozak. Potrebno je nekoliko nedelja da bi se napravio novi organ, a kada je u pitanju dušnik, potrebno je više vremena, jer je procedura nešto komplikovanija. Za sada ove procedure finansiraju univerziteti, a kakve će biti cene procedura zavisi od mnogo toga. Cene procedura će biti visoke ako ih budu određivali monopolisti, a niže ako započne njihova šira primena – dodao je dr Seifalijan.

Kaže da mu ne smeta što ga neki mediji zovu „Dr Frankeštajn”, jer smatra da je ovde reč o jednostavnim, a ne spektakularnim procedurama.

 

Danijela Davidov-Kesar 

 

Kompletan tekst pročitajte na www.politika.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Sedam saveta za bolje varenje
Važno je da kada se jave problemi sa varenjem, odnosno kada primetite prve simptome lošeg varenja, odreagujete i pomogne...
4
RECEPT: Obloge od kupusa pomažu kod mnogih...
Vekovima unazad se kupus koristi za lečenje otoka i ogrebotina na koži. Njegova anti-inflamatorna svojstva se koriste za...
3
Počelo je Propomucil® darivanje na Ringera...
Jer Propomucil® je prirodno rešenje na bazi propolisa bogatog polifenolima i prirodnog N-acetilcisteina za sve probleme ...
3
Semenke i orašasti plodovi
Posebno važne namirnice su: integralne žitarice (pšenica, seitan, raž, ječam i druge), semenke i orašasti plodovi (orah,...
2





Šta su ciste na dojkama i kako da ih lečite
Ciste na dojkama su veoma česta pojava, smatra se da je njihova pojava gotovo epidemiološka.
RECEPT: Obloge od kupusa pomažu kod mnogih...
Vekovima unazad se kupus koristi za lečenje otoka i ogrebotina na koži. Njegova anti-inflamatorna svojstva se koriste za...



Anketa

EPIDURAL
mara31

Molim vas, recite mi moze li porodilja da zahteva epidural i jesu li duzni da joj ga daju? Prva mi je trudnoca, termin ovih dna, a mnogo me je strah od porodjaja! Pomozite mi svojim komentarima! Hvala vam...

da (87%)

ne (13%)


Ukupan broj glasova: 108

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here