|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Presađivanje uzgajanih organa biće standard

Blic online (www.blic.rs), 16.4.2010
Zahvaljujući matičnim ćelijama, genetičari očekuju da će u narednih dvadesetak godina moći svaki organ da uzgajaju u laboratoriji. Na taj način će biti rešen problem brojnih pacijenata koji godinama čekaju na transplantaciju pojedinih organa.

image
/21


Prve transplantacije organa koji se uzgajani u laboratorijama već su obavljene. Nedavno je svetsku javnost obradovala vest da su španski naučnici uspeli da u laboratoriji uzgaje dušnik, a zatim ga uspešno transplantiraju tridesetogodišnjoj Klaudiji Kastiljo, majci dvoje dece.
 

– Ovo je ohrabrujuća vest, ali ne i za preterano veliku radost jer se radi samo o jednom pacijentu i potrebno je da prođe izvesno vreme da se vidi da li je terapija i dalje efikasna i sigurna. Ovo je prva intervencija tog tipa na čoveku, do sada su eksperimenti rađeni samo na životinjama, tačnije, svinjama – kaže za „Blic nedelje“ srpski genetičar Miodrag Stojković.

Da bi se ovakve intervencije radile i u Srbiji, potrebna je, kako kaže Stojković, dobra laboratorija i sterilni uslovi kako bi se gajile matične ćelije.
 
– Kod nas postoje ljudi koji bi to mogli izvesti, potrebna je samo dobra infrastruktura. Specijalna bolnica u Leskovcu ne bavi se ovakvim istraživanjima, već isključivo lečenjem steriliteta. Zgrada Specijalne bolnice premala je za tako nešto – dodaje Stojković.
 
Naš genetičar kaže da se i u Srbiji ozbiljno mora pristupiti ovoj temi, ukoliko želimo da uhvatimo korak sa svetom.
 
– Prvi počeci se naziru, ali moramo da požurimo jer će drugi daleko otići, a mi ćemo opet pored naših stručnjaka slati ljude u inostranstvo na lečenje. Tu najpre mislim na lečenje krvne bolesti, bolesti nervnog i srčanog sistema – zaključuje Stojković.
 
Podsetićemo da je Klaudiji Kastiljo pre četiri godine dijagnostikovana tuberkuloza, koja je oštetila disajne puteve, tako da je žena jedva disala. Početkom ove godine njeno zdravstveno stanje se toliko pogoršalo, da više nije mogla obavljati kućne poslove, ni brinuti o deci. Lekari su joj tada ponudili dve mogućnosti: odstranjivanje levog plućnog krila ili pristanak na eksperimentalni tretman transplantacije dušnika izraslog u laboratoriji. Pristala je na eksperiment. Naučnici su sa dušnika preminulog donatora ogulili sve ćelije, i na taj način su dobili „skelu“ koja je popunjena Klaudijinim matičnim ćelijama uzetim iz kičmene moždine i dušnika. Nakon četiri dana rasta u specijalnom bioreaktoru, novi dušnik bio je spreman za transplantaciju.
 
Imate li mišljenje o ovoj temi?
Podelite ga sa nama na forumu Matične ćelije!
 
7. decembar 2008.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs
      

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Nadutost – prolazna pojava ili ozbiljan pr...
Da li ste ikada osetili neprijatnu nadutost ili imali problema sa viškom gasova u stomaku?
19
Kolagen: Mamino tajno oružje!
Kolagen je najzastupljeniji protein koji se nalazi u našim kostima, mišićima, tetivama, ligamentima, koži i hrskavici. M...
8
Šta da radite kada kašalj jednostavno neće...
O pušačkom kašlju smo razgovarali sa Doc. dr Violetom Kolarov, pulmologom iz Instituta za plućne bolesti Sremska Kamenic...
5
Stolice naše voljene!
U prosjeku, dnevno sjedimo i po 14 sati!!!
4





Pobedite ciste na dojkama biljkama
Ciste na dojkama su veoma česta pojava, a u Sjedinjenim Američkim Državama smatraju da je njihova pojava gotovo epidemio...
Matične ćelije- lek budućnosti
Da li krv iz pupčane vrpce slobodno možemo da nazovemo lekom budućnosti? Trenutno se koristi za lečenje vise od 70 razli...



Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here