Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Povreda predstavlja fizičko oštećenje koje nastaje kao posledica iznenadnog izlaganja ljudskog tela mehaničkoj, termičkoj, električnoj ili hemijskoj energiji kao i jonizujućem zračenju u onoj količini ili meri koja prelazi prag fiziološke tolerancije . U nekim slučajevima uzrok povreda može biti nedostatak osnovnih vitalnih elemenata kao što su kiseonik ili toplota.
Većina nenamernih povreda nastaje kao rezultat saobraćajnih nezgoda, padova, izlaganja visokoj temperaturi, utapanja i trovanja.
Glavni faktori rizika za povrede i nasilje nad decom su socioekonomski faktori (siromaštvo, loši uslovi stanovanja kao i životni uslovi, nezaposlenost, alkoholizam, niži nivo obrazovanja).
Prenaseljenost, nebezbedno okruženje (stepenice i balkoni bez ograda, prozori bez zaštitnika i brava), nepostojanje bezbednih prostora za igru povećavaju rizik za povredu. U porodicama sa manjim prihodima manja je verovatnoća da se obezbede zaštitni sistemi i uređaji kao što su dečija auto sedišta, alarmi za dim, kacige za bicikle. Nadzor nad decom je otežan u porodicama sa jednim roditeljem.
Studije iz Irske, Španije, Švedske, Norveške kao i Velike Britanije su pokazale da deca iz porodica sa lošim materijalnim stanjem, se pet puta češće povređuju nego njihovi vršnjaci iz materijalno dobro obezbeđenih porodica. Međutim, uočeno je da deca iz siromašnijih porodica koja žive u predgrađu najvećih zapadnih metropola, kao što su London ili Pariz, imaju isti rizik od povrede kao deca koja žive u zemljama koje su u razvoju.
95% povreda kod dece se javlja u zemljama sa niskim i srednjim prihodima. Povrede u detinjstvu su problem i u visoko razvijenim zemljama- čine 40% svih uzroka smrti kod dece.
Mnoge razvijene zemlje su bile u mogućnosti da smanje smrtnost od povreda dece do 50% tokom protekle tri decenije, sprovođenjem višesektornog i multidisciplinarnog pristupa prevenciji povreda kod dece.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije
Prema podacima Zavoda za statistiku i informatiku, Grad Beograd
Saveti za roditelje i staratelje:
Pripremila:
Dr Nevenka Kovačević, specijalista socijalne medicine
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd