Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Sve lakša dostupnost interneta i njegova široka upotreba stvaraju nove prilike za izvođenje raznoraznih prevara putem ovog medija. Teško je razlikovati prisnu priču i poziv upomoć od lažnog pokušaja da se neko okoristi vašim novcem, pa koristimo ovu priliku da vas potstaknemo na razmišljanje o toj temi.
Majka prikupila desetine hiljada dolara donacija nakon što je tvrdila da njena beba ima leukemiju. Sredstva je prikupljala moleći prijatelje, komšije i strance da doniraju novac za njenu bebu (Izvor). |
Gospođa sa navodnim imenom Krista Mari prikupljala je sredstva za svoju bebu koja boluje od tumora mozga. Ispostavilo se da je sadržaj lažan i da je čak fotografija bebe ukradena (Izvor). |
Ukoliko ste mišljenja da je Srbija mala zemlja, i da se prevare na internetu dešavaju samo u inostranstvu, varate se. Često čujem komentar tipa: "Pa mi Srbi nemamo novaca, što bi NAS neko molio za donaciju?" ili "Pa ko je naivan da misli da je to tako?" ... a opet činjenica je da se i u Srbiji sve češće dešava kriminal na internetu gde se korisnici navode da počine određene aktivnosti kako bi se neko na račun toga okoristio.
O tome svedoče brojni mediji, a vama u čitanje preporučujemo sledeće tekstove:
Na internetu ćete pronaći još mnoštvo sadržaja na tu temu, a najlakše korišćenjem nekog od pretraživača i upisivanjem ključnih reči kao što su "internet prevara", "email scams", "donation hoax" i slično. Želimo da ostanete željni ovih informacija kako bi se znanjem zaštitili od zloupotrebe vašeg poverenja.
Ringeraja.rs trenutno je najveći porodični portal u Srbiji, pa je time opravdana naša briga da korisnike ovog portala zaštitimo od ovakvih pokušaja zloupotrebe. U praksi to znači, da svaki pokušaj prikupljanja novca, u bilo kakvu svrhu, mora biti proveren i odobren od strane direktora portala. Da bi uklonili sve nejasnoće u vezi ove teme, urađena je i revizija Opštih uslova korišćenja portala gde se navodi isto.
Imajući u vidu da Ringeraja.rs ne raspolaže sa komisijom za procenu socijalne ugroženosti pojedinca tj. člana društva ili neke zajednice, provera istovetnosti priče i korisnika teče na nama svojstven način. Tako, nezavisno od toga, da li je korisnik koji traži pomoć socijalno ili bilo kako ugrožen, na našoj je proceni da utvrdimo i odobrimo ili odbijemo zahtev da bi se uz pomoć portala Ringeraja.rs prikupljala bilo kakva sredstva za život ili u druge svrhe. A svakako, najbitniji kriterijum procene toga da li će korisniku biti ponuđena pomoć, je provera svih informacija koje navodi u svojoj molbi.
Treba razumeti da odobrenjem kampanje za prikupljanje sredstava za bilo koje fizičko ili pravno lice mora bez sumnje da se utvrdi:
Zadržavamo pravo da proverimo sve informacije korisnika koji traži pomoć, od brojeva računa u banci, do korišćenja pomoći MUP Srbije pri utvrđivanju identiteta korisnika, proveravanja socijalne ugroženosti i istovetnosti dokumentacije kod nadležnih institucija, lekara itd. kako bi zaštitili pravo naših korisnika koji bi aktivnost podržali i donirali svoj novac ili sredstva.
Informacije o slučaju J. D. iz Čačka
Na osnovu gore navedene komunikacije utvrđuje se da korisnica prilikom molbe za pomoć koju je prosledila direktoru portala nije navela istinite činjenice o svom stanju. Takođe, u pitanje se dovodi svrha prikupljanja sredstava za VTO gde nema garancije za uspeh postupka a u slučaju uspeha u pitanje se dovodi finansijska i socijalna stabilnost buduće porodice u kojoj bi odrastala novorođena beba. Takođe, korisnica je kršila osnovna pravila portala i uputstvo moderatora da se takve kampanje ne promovišu na portalu do odobrenja direktora, i objavljivala je (javno, tajno - putem privatnih poruka) informacije o svojim računima, iako se radi o jasnom kršenju uslova korišćenja portala.
Činjenice koje smo naveli ne znače da korisnica J. D. iz Čačka nije zaista u situaciji u kojoj joj je potrebna pomoć. Takođe, sasvim je moguće da je situacija koju opisuje istinita. Ali, radi gore navedenih propusta ili nesporazuma, odlučili smo da je ne podržimo u njenim aktivnostima.
Radi razmatranja ovog slučaja molimo sve koji ste donirali sredstva da nam, ukoliko to želite, to javite na info@ringeraja.rs. Korisnica se je još jednom izvinila mailom i prihvatamo njeno izvinjenje za nastalu situaciju.
Mnoštvo prevara na internetu dešava se samo zato, što korisnici (koji su prevareni) nisu u stanju da provere činjenično stanje ili ne žele da daju utisak da nemaju poverenja u osobu koja traži pomoć. Za kraj, dozvolite da citiram deo članka sa medija Blic.rs koji lepo objašnjava taj fenomen: Dodaje se da ovim krivičnim delima nastaju velika materijalna oštećenja građana koji se, "vođeni humanim, emotivnim ili poslovnim razlozima a ponekad i pohlepom, naivno upuštaju u komunikaciju i šalju novac bez potrebnih prethodnih provera" verujući pošiljaocima koji koriste "metode socijalnog inžinjeringa kako bi zadobili poverenje".
Srdačan pozdrav,
Dr Jelena Rašula
direktor portala Ringeraja.rs