|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Prvacima zvone mobilni umesto školskog zvona Telefone imaju gotovo svi đaci, a ova hit sprava je unela pometnju u učionicama

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 18.1.2018
Nastavu učitelja u nižim razredima osnovne škole ne prekidaju više zapitkivanja dece ili školsko zvono, već stalna zvonjava pametnih telefona ili sve češće satova. Pametne telefone u školu sada donose već prvačići, pa čak i predškolci, i koriste ih tokom nastave.
Ključne reči:

image
/11


- Deca su mala, često zaborave da isključe telefon, ili oni nestašniji vole da ga čačkaju tokom nastave, pa telefoni stalno zvone i prekidaju nastavu. Zvonjava mobilnog češće se čuje nego školsko zvono. Prvo smo uzimali telefone pre časa, ali onda su se roditelji pobunili, jer kažu da je to privatna stvar dece. Sada čekamo dogovor direktora sa savetom roditelja jer mora da se donese neki pravilnik, ovako nije moguće da se funkcioniše. Ne znamo ni koje su kazne za korišćenje telefona - kaže nastavnica Milana Klaić.

 

Kako dodaje, kada je odmor, deca uglavnom neprestano gledaju u telefone, ne gledaju ni kuda idu, sudaraju se po hodnicima i često jedino komuniciraju pokazujući jedni drugima video klipove ili igrice.

 

Sa druge strane, roditeljima je lakše kada deca imaju mobilne telefone, pa u svakom trenutku mogu da saznaju gde su. Učenicima je od petog razreda obično zabranjena upotreba telefona na nastavi, uglavnom zbog prepisivanja, ali škole ne mogu da zabrane i njihovo nošenje, pa sve ostaje na savesti dece. Kucanje SMS-a, skidanje aplikacija, boravak na društvenim mrežama, listanje fotografija, snimanje na nastavi, samo su deo onoga što učenici rade za vreme časova.

 

- Moje dete telefon ostavlja kod kuće, odnosno to je naš stari telefon koji smo mu dali kada je išao na ekskurziju prošle godine u prvom razredu. Nema svrhe da nosi telefon u školu, u školi postoji fiksni telefon ako se nešto ne daj bože desi. Njegovi drugari većinom nose telefone u školu, ali na nastavi svakako ne mogu da ih koriste, a na odmoru bi trebalo malo da se druže, a ne da gledaju u telefone - kaže Novosađanka Dejana Berić, majka osnovca.

 

Prvo smo uzimali telefone pre časa, ali su se roditelji pobunili, jer kažu da je to privatna stvar dece

 

Stručnjaci upozoravaju da deca mlađa od 12 godina ne bi trebalo da imaju mobilni telefon. Svaki telefon danas ima opciju priključivanja na internet, pa se ne može kontrolisati ponašanje deteta u virtuelnom prostoru, niti ga zaštititi. Ako ima lošiji telefon, drugari će ga zadirkivati, ali ni skupi nije rešenje, dete se izlaže opasnosti da bude napadnuto i opljačkano.

 

- Deca u nižim razredima nemaju zbog čega da koriste pametne telefone, jer oni najlakše remete koncentraciju i ne stimulišu razvoj kreativnog razmišljanja koje je u tom dobu od suštinske važnosti za razvoj deteta. Svakako je bitno da i kod kuće sve to bude dozirano i pod kontrolom, jer ne postiže se mnogo ako je na nastavi zabranjeno, a kod kuće mogu neograničeno da ih koriste - izjavio je psiholog Ivan Žugić iz Novog Sada.

 

Edukativne aplikacije i dostupnost deteta sigurno su dobre strane, ali kako dodaje Žugić, jedino uz doziranje i kontrolu.

 

Nedeljko Đorđić, direktor OŠ "Đorđe Natošević" iz Novog Sada, kaže da su u dogovoru sa savetom roditelja mobilni telefoni i pametni satovi zabranjeni na nastavi u prva četiri razreda.

 

- Telefoni se pre nastave ostavljaju u jednoj fioci i posle pokupe. Neće prvačiće azbuku naučiti Gugl nego učiteljica. Jedna majka insistirala je da je nastavnica pokvarila telefon njenom detetu kada mu ga je oduzela i tražila je da se kupi novi. Od tada smo doneli ovaj pravilnik. Neki roditelji smatraju da su telefoni potrebni zbog nasilja na ulicama, ali mi deci telefone oduzimamo u školi, ne na ulici - kaže Đorđić.

 

„Snepčet" izaziva zavisnost

Britanska poverenica za zaštitu dece En Longfild preporučila je roditeljima da zabrane mališanima korišćenje društvene mreže "Snepčet". Neke škole u Britaniji već su zabranile korišćenje te društvene mreže tokom nastave, a poverenica smatra da bi to trebalo činiti i posle nastave. Ona u svom izveštaju navodi negativne uticaje društvenih mreža na decu. Kao posebno štetan po decu istakla je "Snepčet", za koji tvrdi da izaziva jednu vrstu zavisnosti, naročito kroz funkciju "streak" koja podstiče korisnike da se dopisuju sa drugima tri dana.

 

Francuzi zabranjuju upotrebu mobilnih u školi

 

Vlada Francuske objavila je da će od početka sledeće školske godine zabraniti učenicima osnovnih i srednjih škola korišćenje mobilnih telefona. Mladen Šarčević, naš ministar prosvete, rekao je da Ministarstvo ne namerava da zabrani upotrebu mobilnih telefona u učionicama, niti će zakoni određivati kako će deca da ih koriste, nego da ovaj problem moraju da rešavaju same škole, jer je sve regulisano pravilnicima o disciplinskoj odgovornosti učenika.

 

 

 Izvor: blic.rs

 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Učenici Prve beogradske gimnazije izneli s...
Učenici Prve beogradske gimnazije izneli su svoje predloge rešenja situacije u kojoj se nalazimo posle događaja koji se ...
10
VIDEO: Kako beba doživljava lice sa maskom?
Pogledajte poznati eksperiment "Smrznuto lice" iz 1975. godine, koji se danas koristi kao standardni test za različite...
5
Razvojna disfazija
Razvojna disfazija je jezički poremećaj koji se lako uočava na ranom uzrastu. Blagovremenim uključivanjem deteta u logop...
4
Pismo roditeljima koje je nasmejalo ceo Ba...
Ovo je post za sve roditelje, saborce, bratstvo bez sna...Ovo je kratka borba protiv onog čipa za zaboravljanje, koji na...
4





VLADETA JEROTIĆ - SVETI SAVA I SAVREMENA O...
Ono što se samo nazire poslednjih deset, petnaest godina i što izgleda da postepeno raste jeste buđenje interesovanja ko...
Ovako će izgledati elektronski dnevnik
Škole u Srbiji od 1. septembra uvode elektronske dnevnike kroz koje će se voditi evidencija o đacima. Kada ovaj zasad pi...



image
flamingos
CortinaT krema će baš, da reši svaki problem naš.
Ekcem je prošlost kad se nanese,jer krema sa sobom sve odnese. Vetar kada duva, koža zna da se suši i puca, tad CortinaT krema na vrata pokuca,lepo se namaže, upije baš i rešen je problem naš. Nije fora, a nije ni laž,u CortinaT kremi leži prava draž. Ona svima prija i zato nam je najmilija. Možda mi pisanje stihova i nije jača strana, ali jedno sigurno znam-CortinaT krema je bez mana.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here