|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Genetske poremećaje i retke bolesti deca dobijaju od oca mnogo češće nego od majke

Blic online (www.blic.rs), 3.10.2017
Greške u očevoj DNK mogu biti uzročnici retkih bolesti kod dece, jer se upravo od očeva nasleđuje četiri puta više novih mutacija nego od majki, pokazalo je istraživanje islandskih genetičara.

image
/11


Tokom studije proučavano je 14.000 Islanđana i došlo se do zaključka kako muškarci prenose jednu novu mutaciju svakih osam meseci, dok žene novu mutaciju prenesu tek svake tri godine. Matematičkim sledom, to znači da bi dete tridesetogodišnjih roditelja nasledilo u proseku 11 novih mutacija od svoje majke, a od oca čak 45.


Ugrožena deca starijih očeva

– Iako su nove mutacije dovele do varijacija ljudskog genoma koja je nužna za evoluciju, takođe se smatra da su one odgovorne i za većinu slučajeva retkih bolesti u detinjstvu – rekao je Kari Stefanson, istraživač islandske genetičke kompanije, koji je vodio studiju čiji su rezultati objavljeni u časopisu “Nature”.

Iz ranijih istraživanja je poznato da deca starijih očeva imaju veći rizik od razvoja određenih poremećaja, uključujući intelektualne teškoće, autizam i šizofreniju. Deca nasleđuju nove mutacije koje se stvaraju u očevoj spermi i majčinim jajašcima.

Muškarci prenose više mutacija od žena jer proizvode spermu na način koji nije savršen za kopiranje DNK, pa s vremenom njihova sperma akumulira sve više mutacija.


Dr Stojković: Potvrda da su i godine muškaraca važne

Naš poznati genetičar, dr Miodrag Stojković, koji je inače prvi u svetu dobio dozvolu da se bavi kloniranjem ljudskih embriona, kaže da je ovo potvrda davnih istraživanja i zaključaka da što je genetički materijal stariji to je i predispozicija za bolesno potomstvo veća.

– Pre skoro 100 godina genetičar Haldan je definisao nešto slično studirajući prenošenje hemofilije na potomstvo i došao do zaključka da se neke bolesti prenose upravo preko očevog X hromozoma. Kasnije, 2012. se zahvaljujući naučnicima iz Velike Britanije i Islanda dolazi do saznanja da što su očevi stariji to je izraženiji rizik da deca obole. Objašnjenje za to je da se kod muškarca spermatoizoidi neprestano “proizvode” i da pri tome vrlo često nastaju mutacije, za razliku od žena koje su rođene sa životnom rezervom jajnih ćelija koja se troši – objašnjava dr Stojković.

On kaže da ne treba zaboraviti da je broj godina i za oca i za majku jako bitan, ne samo zbog pojavljivanja mutacija u genetskom materijalu ili eventualnog steriliteta kada postoji želja za potomstvom, već zbog toga što se (što duži to gore) negativni uticaji načina života kao i sredine odražavaju i na kvantitet i kvalitet spermatozoida i jajnih ćelija.


U Britaniji granica za doniranje sperme 40 godina

Stručnja javnost takao već dugi niz godina zna da se rizik za dete s medicinskim stanjem genskog materijala znatno povećava s godinama oca u vreme začeća.

Zbog toga je i preporučena gornja starosna granica za doniranje sperme 40 godina u Velikoj Britaniji. Jednostavno rečeno, genetski kvalitet sperme mlađih muškaraca, u smislu novih mutacija, mnogo je bolja od starijih muškaraca.


Izvor:  Blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Male tajne zatrudnjivanja koje moraš znati
Ako ste par koji želi bebu, evo nekoliko saveta kako da povećate šanse za trudnoću...
4
Pitali smo doktor-ginekologa: Začepljeni j...
Ringeraja vam je dala priliku da pitate lekara sve što vas zanima u vezi ovulacije kao i rešenja problema sa njom. Farma...
4
Praćenje ovulacije - promene na grliću mat...
Kako određivati plodne dane pomoću praćenja promena na grliću materice?
3
Imate li šanse da rodite blizance?
Da bi otkrili koji tačno geni povećavaju šanse da buduća mama rodi blizance, naučnici su analizirali genome 1.980 žena k...
3





VTO povećava rizik od raka dojke?
Žene koje su ostale u drugom stanju pomoću vantelesne oplodnje imaju veći rizik obolevanja od raka dojke, upozoravaju st...
Vantelesna o trošku države na još 11 klinika
Direktorka RFZO na RTS-u najavila da će u 2019. država potpisati ugovor sa još 11 privatnih klinika.



image
MamaNecaVo
CortinaT krema je postala obavezan deo naše kućne apoteke!
Porodično smo atopičari i mesečno potrošimo jednu, a mažemo je svuda. Sin mi ima oset_ljivu kožu i generalno je sklon pojavi ekcema čim imunitet ode ka dole ili ako ne namažemo lice cak i kada vetric pirka. Ja imam užasne ekceme često po rukama od pranja sudova, pa izlazak napolje i tako u krug. Stoga slobodno mogu reći da ko god ima sličan problem ili AD da uzme CortinaT kremu, neće se pokajati. U moru krema slične namene, jedino nam se ova pokazala delotvorno i jedino ona održi duže vreme stanje remisije. Miris je sasvim ok, možda malo jači za moj ukus, ali ima efekta i samo to je na kraju bitno. Takođe, krema nije ni gusta a ni retka pa nema problema sa mazanjem. Moj sin se privikao sam na mazanje kože lica konkretno, pa smo tu da nazovem svakodnevnu "terapiju" i nešto bez čega se ne može, pretvorili u zabavu.  Više >>
image

Anketa

Излазак из породилишта.
пеперутка16

Мајке, како сте изашле из породилишта?

Click Here