Potražite što više informacija o prekrasnim promenama vašeg tela. Hranite se zdravo i ravnomerno ...
Potražite što više informacija o prekrasnim promenama vašeg tela. Savetujemo vam da o trudnoći i rađanju razgovarate sa svojom mamom, drugaricama i drugim ženama. Možete upotrebljavati i forum na našim stranama. Pohađajte školu za roditelje, čitajte knjige, revije, gledajte video kasete o normalnoj trudnoći i rođenju deteta.
Hranite se zdravo i ravnomerno, a pre svega pazite na prehrambenu piramidu. Konzumirajte što više mleka ili hrane koja ga može zameniti, i u hranu uključite što više belančevina. Ako dnevno ne pojedete par obroka voća i povrća, preporučuje se uzimanje folne kiseline koju u manjim količinama možete pronaći i u žitaricama, i zelenom povrću.
Pijte puno vode, i do 3 litra dnevno. Pročitajte članak o važnim vitaminima u trudnoći. Izbjegavajte stvari koje štete vama i vašem detetu, kao što su cigarete, alkohol i droga. Ne uzimajte lekove, čak ni domaće, osim ako ste se pre dogovorili sa ginekologom.
Ostanite aktivni! Nastavite sa vežbanjem koje ste izvodili pre trudnoće, ali uzimajući u obzir savete svog ginekologa. Ako se pre trudnoće niste bavili nikakvim sportom ili vežbali, razmislite o plivanju ili bar o šetnji. Počnite sa kratkim vežbama i polako ih produžavajte.
Odmarajte. Slušajte svoje telo. Samo će vam reći kad vam treba kratki odmor preko dana i koliko spavanja vam treba tokom noći. Razgovarajte sa svojom bebom i uživajte u povezanosti sa njom. Prema najnovijim istraživanjima dete se na dodire odazove već u desetoj nedelji trudnoće, a ubrzo posle toga i na svetlost, vaš glas, muziku i druge zvukove.
Pokušajte smanjiti stres na najmanji mogući nivo i koristite tehnike za njegovo smanjivanje, kao što su polagano, duboko disanje i opuštanje različitih mišićnih grupa. Planirajte rođenje deteta. Za većinu žena porođaj je normalan, prirodan i zdrav događaj. Pokušajte saznati što više o porođaju u porodilištu kojeg ste izabrali. Na tečaju za roditelje saznati ćete puno o samom porođaju, a i vaš partner se može na sve to pripremiti – naravno ako namerava prisustvovati porođaju.
Uživajte u tom posebnom periodu vašeg života! U tom predivnom prolaznom periodu mogu vam puno pomoći vaš partner, vaša porodica i prijatelji. Verujte u sposobnosti vašeg tela da će vaše dete hraniti i doneti na svet tako kao što to žene čine već vekovima.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Uloga placente (video)
Nakon implantacije, iz perifernih ćelija blastocista, razvija se deo strukture zvan placenta, koji služi kao veza između...
25
Regenerativna medicina i matične ćelije
Matične ćelije su osnovne ćelije ljudskog organizma, od kojih tokom razvoja nastaju sva tkiva i organi (neuroni, kosti, ...
25
Pregledi u trudnoći i njihov redosled
Od trenutka kada se na testu za trudnoću pojavi druga crtica, posete ginekologu postaju mnogo češće.
25
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
25