Posebno važne namirnice su: integralne žitarice (pšenica, seitan, raž, ječam i druge), semenke i orašasti plodovi (orah, lešnik, badem...), hladno ceđena ulja i namazi, soja, alge, med, matični mleč, maltex – ječmeni slad, jabukovo sirće, začini.
Semenke su izuzetno važne u ljudskoj ishrani, jer sadrže visok procenat belančevina, minerala i vitamina, enzima, masti i ugljenih hidrata. Energetski su veoma bogate i posebno se preporučuju kod mentalnih naprezanja i korišćenja kompjutera, učenicima i studentima i kod izuzetnih intelektualnih aktivnosti.
- Orah. Jezgro sadrži 55-65% ulja, 15% belančevina, 15% ugljenih hidrata. Bogat je kalijumom, magnezijumom, fosforom, gvožđem, vitaminima B i C. Nedozreli plod je izuzetno bogat vitaminom C, a list se koristi za pripremu lekovitih čajeva. U maju, pre nego se razviju listovi, orah procveta bere se cvet. Sveže lišće i nedozreli plodovi se skupljaju u maju i junu, dok se zelene ljuske skidaju pre sazrevanja, dok ne promene boju. U septembru se skupljaju zreli plodovi i suše na suvom, promajnom mestu. Sveže lišće je odličan čuvar od raznih insekata, komaraca, buva, moljaca i dr. Nekada se u krevet stavljalo orahovo lišće protiv tih nepoželjnih malih insekata.
- Lešnik. Jezgro sadrži 60% ulja, 15% belančevina, 10% ugljenih hidrata, 4 mg gvožđa, kalijum, kalcijum, vitamine B i E.
- Badem. Najviše uspeva na Sredozemlju. Postoje slatki badem i gorki badem, s tim što je gorki badem otrovan. U 100 g badema sadržano je 20% belančevina, 50% lipida, 17% glicida, zatim kalijum, fosfor, kalcijum, gvožđe, vitamin B3.
- Golica je seme posebne vrste bundeve koje nema ljusku. Može se konzumirati sirovo, sušeno ili pečeno. Golica sadrži belančevine (40%), nezasićene masne kiseline (40%), kalcijum, fosfor, gvožđe, pektin, linoleinsku (ulje sadrži 45%), oleinsku i steorinsku kiselinu, 90 mg E vitamina.
- Suncokret sadrži 24% belančevina, 20% ugljenih hidrata, 47,3% ulja, zatim, fosfor, kalcijum, gvožđe, jod, kalijum, cink, magnezijum, niacin, vitamine A, D, E (80mg), B3 i vitamin B12.
- Susam je izuzetno bogat kalcijumom i gvožđem. Koristi se seme, koje je bledo žute boje kao dodatak jelima. Sem belog, postoje i braon i crni susam. Taan je susamov proizvod koji se koristi za pripremu alve, raznih kolača, preliva za salate i slično. Gomasio je začin koji se priprema od susama i morske soli. Susam se dobro opere i preprži na dobro zagrejanom suvom tiganju, na tihoj vatri. So se odvojeno preprži i kada se ohladi doda se susamu. Masa se gnječi tučkom u specijalnoj posudi ili avanu.
- Laneno seme je jedan od najvećih izvora prirodnog lignina i omega 3 masnih kiselina. Iz tog razloga ima antikancerogeno svojstvo, prirodni je razređivač krvi i preventivno deluje na pojavu kardiovaskularnih oboljenja, visokog holesterola i triglicerida, moždanog udara, tromboze, psorijaze, artritisa, protiv kamena u bubrezima i kamena u žuči, protiv zatvora. Najšira primena je kao dodatak hlebu i pecivima od integralnih žitarica.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Slični članci, koje čitaju drugi korisnici
COGNITIVA: Povećajte snagu mozga!
Idemo u teretanu da jačamo mišiće. Trčimo i planinarimo da bismo bili izdržljiviji. Vodimo računa šta jedemo, da bismo b...
4
Začini
Začini su biljke ili delovi određenih biljaka koje se u određenom obliku upotrebljavaju radi postizanja arome i ukusa je...
3
DIGITALNI DERMOSKOP STIGAO I U KRAGUJEVAC
U okviru akcije za rano otkrivanje raka kože “Pregled za sve”, koju organizuju Eucerin Srbija i Fond B 92 uz podršku Mi...
3
Kako se menja ciklus nakon 40. godine?
U našim srednjim i kasnim 40-im, menstrualni ciklus je podložan promenama.
3