|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Spavanje i odmaranje novopečene mame

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 16.4.2010
Bez obzira na činjenicu da je rođenje deteta više nego poseban događaj, to je izuzetno naporan period, pogotovo za mladu majku.

image
/11


Bez obzira na činjenicu da je rođenje deteta više nego poseban događaj, to je izuzetno naporan period, pogotovo za mladu majku. Za utehu neka vam bude podatak da je sa starošću bebe predvidljivije njeno spavanje, a s vremenom će se normalizovati i stanje vašeg tela – opet ćete se osećati bolje. Vreme rješava brojne probleme, ali treba se pobrinuti i za sadašnjost.

 
Zato ćemo vam ponuditi neka rešenja, kojima možete pridobiti više spavanja, odmora i tako se osećati bolje:
  • Spavajte kada spava vaše dete. I 20-minutno dremanje može vam dati dovoljno energije da izdržite dugo popodne. Ako se ne možete dovoljno opustiti da bi zadremali, ipak malo predahnite, dignite noge, prelistajte reviju ili knjigu. Ipak, imajte na umu da popodnevni dremež može slabo uticati na noćno spavanje.
  • Noću ne ustajte. Neka vam dete za noćno dojenje donese partner, ili dečji krevetac postavite blizu svojega. Zbog noćnog ustajanja će vam biti teško ponovno zaspati. S vremenom možete mleko za dojenje i istisnuti i tako nešto noćnih obaveza »svaliti na partnerova leđa«.
  • Krećite se. Možda vam se čini da ćete si time napraviti »medvjeđu uslugu«, ali je činjenica da će vam i mala šetnja na vazduhu pomagati da se osećate manje umornom. Ta šetnja će vam pomoći i da noću lakše zaspite.
  • Zatražite pomoć partnera, porodice, prijatelja. Ni u kom slučaju ne pripremajte ručkove ili večere za prijatelje i porodicu. Ostavite prljavo suđe i neispeglan veš. Prihvatite ponuđenu pomoć i to vreme iskoristite za odmor.
  • Hranom prikupljajte energiju. U tom periodu je važno da se hranite uravnoteženo. Ako dojite vrlo je važno da uz uravnoteženu ishranu jedete i često, jer dojenjem brže trošite kalorije.
  • Izmjenjivanje noćnih dežuranja: s partnerom se možete dogovoriti za noćna ustajanja tako da jednu noć dežura on, a drugu vi ili da jedno od vas dežura do dva ujutro, a drugo posle. 
  • Odvojene sobe. Kada stvarno trebate odmor, a dete je posebno nemirno, možete jednu, dve noći spavati u drugoj sobi.
  • U kasnim popodnevnim ili večernjim satima izbjegavajte kofein, nikotin i alkohol.
  • Pobrinite se da je spavaća soba dobro provetrena, da je u njoj odgovarajuća temperatura (većina ljudi bolje spava u hladnijim prostorijama) i da nema previše buke (od saobraćaja i sl.)
  • Ako i posle 30 minuta ne možete zaspati, pređite u drugu prostoriju i slušajte mirnu muziku dok ne zaspite.
  • Kad obavite večernju rutinu za dete, napravite to isto i za sebe. Sat pre spavanja si npr. priuštite toplu kupku, šolju čaja ili toplog mleka i umirite se dobrom knjigom. 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kako pripremiti sobu za najmlađeg člana va...
Kada je reč o uređivanju posebne sobe za vaše dete, prvi kriterijum koji bi bilo dobro da bude ispunjen jeste da ta soba...
4
Još jedna dobra strana dojenja
Dojenje ima brojnih prednosti za bebu, a potvrđena je i još jedna za koju se do sada nije znalo.
4
OJED I OSIP: KAKO LEČITI, A KAKO SPREČITI?
Posle nekoliko dana ovog kombinovanog tretmana (pranje, sušenje i mazanje, uz redovno menjanje pelena), kod većine beba ...
4
Zdrava ishrana najmlađih tokom zimskog per...
Tokom hladnih zimskih meseci, redovan unos voća i povrća ključan je za jačanje imunološkog sistema dece, pomažući im da ...
4





10 stvari koje srećne mame ne rade!
Mi mame imamo naše porodice, naše luke mira, sigurnosti i ljubavi, ali imamo i jedne druge da se podržavamo i budemo tu ...
Dolazak iz porodilišta: sačekajte sa posetama
Kada se rodi novi član porodice, sasvim je razumljivo da se svi njemu bliski raduju i žele da ga vide što pre. Međutim, ...



Click Here