Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Zašto nastaju grčevi?
Početni deo probavnih i disajnih organa je zajednički, što uslovljava da akt gutanja i akt disanja budu sinhronizovani. Odrasla osoba kad guta hranu ne guta vazduh, a kada udiše vazduh ne udiše hranu. Neretko, nervozne, užurbane osobe gutaju vazduh kad jedu, pa zato podriguju ili ispuštaju gasove. Ovaj poremećaj se zove aerofagija.
Beba u drugom mesecu počne snažno i halapljivo da sisa i pri svakom gutljaju proguta veći ili manji mehurić vazduha. U želudačnom sadržaju ovi se mehurići međusobno spajaju u jedan ili više mehurova. Sav vazduh kojeg se beba ne oslobodi podrigivanjem krene sa želudačnim sadržajem duž creva. Često je prečnik vazdušnog mehura veći od prečnika creva, pa se ona bolno rastežu. Na brojnim prevojima i fiziološkim suženjima to je posebno izraženo - u tim trenucima beba vrišti do zacenjivanja.
Pomozite bebi
Ako beba ima grčeve, pomoći će joj kružna masaža stomačića. Masažu započinjete u području oko pupka, u smeru obrnutom od kazaljki na satu. Mogu da pomognu i čajevi čiji je uglavnom osnovni sastojak kormorač. Izbegavajte kim i dodavanje šećera u čaj, jer će šećer samo da pogorša fermentaciju u crevima. Danas postoje i kapi i sirupi koji nekim bebama pomažu, ali nekima ne.
Prohodan nos
Kada joj je zapušen nos, beba se pri gutanju davi, zna da se zagrcne, diše kroz usta, pa se naguta vazduha. Nos se najjednostavnije čisti tako što se beba položi potrbuške duž leve podlaktice, malo se izlupka po leđima, a zatim se u istom položaju vlažnim kažiprstom i palcem desne šake iscedi (ispumpa) nosni sadržaj. To se radi energično, od korena nosa ka nosnim otvorima. Može se koristiti i pumpica. Omiljene kapi od belog sleza samo povećavaju količinu sekreta. Fiziološki rastvor se može ukapavati kod suvog, lepljivog sekreta da ga ovlaži, ali se nakon toga obavezno mora na već opisan način odstraniti sekret.
Položaj pri dojenju
Bebina glavica mora biti postavljena naviše u odnosu na ostali deo tela (poluležeći položaj), jer u ležećem, horizontalnom položaju uvek postoji mogućnost da se deo tečnosti iz usta prelije ka nosu, pa se beba bori za vazduh i počinje da ga guta. Znači, nikada nemojte nuditi bebi dojku ili bočicu a da bebu ne pridignete, ne uzmete u naručje.
Posle obroka u uspravan položaj
Прање зуба.
Admin
Када сте почели да перете зубе својој деци?