Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Ne treba pratiti online nastavu iz kreveta
Verovatno ste primetili da dete sedi u krevetu prekrštenih nogu i gleda u ekran. Ali ova pozicija može predstavljati problem. Kada sedite prekrštenih nogu, iznad ekrana računara, čitava kičma je savijena napred, težinom gornjeg dela tela, dok je glava povučena nadole. Ovo dovodi kičmu u neprirodan položaj, umesto da je u pravilnom i uspravnom položaju.
Pidžame su za spavanje
Učenje od kuće prirodno ukazuje na opušteniji pristup. Ali deca treba da izbegavaju da čim ustanu iz kreveta, odmah počnu sa onlajn časovima. Imati rutine koje povlače granice između školskog i neškolskog vremena je od suštinske važnosti. Buđenje svakog dana u isto vreme, praćeno doručkom i presvlačenjem, mozgu daje znak da je vreme za posao. Ova navika može im pomoći u kasnijim fazama života.
Ne treba pratiti online nastavu paralelno sa društvenim mrežama
Deca se lako ometaju. Naročito u trenucima kada treba da koriste pametni telefon za nešto, na primer kalkulator, ili da pozovu kolegu iz razreda. Ali postoji velika razlika između pozivanja kolege iz razreda zbog zajedničkog projekta i korišćenja pametnog telefona za gledanje TickTock video snimaka ili pretraživanje Facebook-a. Ako vaše dete ne može da se udalji telefona, bilo bi korisno postaviti stroga ograničenja i dozvoliti mu da ga koristi samo u pauzama.
Pauze su poželjne
Imajte na umu da kada je vaše dete bilo fizički prisutno u školi, tamo je moralo biti neke fizičke aktivnosti. Zbog toga je izuzetno važno da deca imaju vremena za neke fizičke aktivnosti dok su kod kuće. Redovni intervali kretanja mogu poboljšati kognitivne funkcije, povećati pažnju i pamćenje i povećati nivo energije. Što više deca sede i ostaju neaktivna, to je manja verovatnoća da ostanu usredsređena i zapamte informacije koje uče.
U slučaju prehlade ne treba pratiti online nastavu
Ovde postoji mala zabluda, jer vaša deca sada ne moraju fizički da budu u školi da bi pohađala nastavu. Na kraju, oni su već kod kuće, a virtuelno okruženje za učenje je samo po sebi već bolno. Gledanje ekrana sa groznicom, glavoboljom ili mučninom neće rezultirati efikasnim učenjem. U stvari, te virtuelne zapisnike za učenje verovatno će trebati ponoviti kada se dete oseća bolje. Stoga, ako se vaše dete ne oseća dobro, bolje je da ga pustite da se odmara nego da prati onlajn nastavu.
Izvor: Ringeraja.mk