Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Roditelji i staratelji bi trebalo da se igraju sa detetom svakog dana. Ako se igraju sa detetom, ono će se osećati voljeno, biće srećno i sigurno u sebe. Dete će se radovati igri sa roditeljima/starateljima, jer je u prvim danima života roditelj najbolja igračka.
Igrajući se sa detetom, roditelju mu daju priliku da istražuje, da savladava probleme, da razvija maštu.
Vreme koje roditelji provode sa decom u igri daje deci mogućnost da uče na mnogo načina i u mnogo različitih prilika. Ponekad su igre sasvim jednostavne – kada beba ima dva-tri meseca, dovoljno je da je stavimo na stomak, na tvrdu površinu, i ona će, dižući glavu i vežbajući vrat, otkriti svet iz sasvim nove perspektive.
Ne propustite priliku da se igrate sa svojim detetom, jer tako razvijate njihovu maštu, podstičete dete da razmišlja i uči.
Tokom prvih dana, omogućite vašoj bebi da gleda, sluša, slobodno pokreće ruke i noge i da vas dodiruje. Nežno umirujte, milujte i držite svoje dete. Neka kontakt koža na kožu postane uobičajena praksa. Mazite ga, pričajte i igrajte se sa detetom tokom hranjenja, oblačenja, kupanja.
Narednih 6 meseci, omogućite vašem detetu da gleda, sluša, oseća, da se slobodno pokreće i da vas dodiruje. Polako pomerajte raznobojne predmete tako da dete može da ih vidi i dodirne. Igrajte se svakodnevno sa detetom na podu na, leđima i trbuhu
U uzrastu od 6 do 9 meseci, dajte detetu čiste i bezbedne predmete iz domaćinstva da ih drži, udara po njima i baca ih.Opisujte predmete koji interesuju vaše dete, koje pokazuje prstom. Imitirajte zvuke i reči koje dete izgovara. Učite dete uzročno-posledičnim vezama kroz primere, kao što su kotrljanje lopte, guranje autića, „ubaciti/izvaditi” kocku iz kutije. Podstičite dete kada brblja i igra se
predmetima. Dozvolite detetu da istražuje svoju okolinu i predmete
Period od 9 do 12 meseci postaje sve intezivniji, pa dete počinje sa kompleksnijim učestvovanjem u igri. Sakrijte detetovu omiljenu igračku ispod prekrivača ili kutije. Pratite da li može da je pronađe. Igrajte se skrivanja lica šakama (sad ga vidiš –sad ga ne vidiš)
Druga i treća godina života su ispunjene novim aktivnostima, prohodavanjem, učenjem, razvijanjem mišljena, pa je tada i dalje preko potrebna pažnja roditelja, njihova uključenost i učestvovanje, bilo to u parku, ili na tepihu, za pisaćim stolom ili radnoj ploči u kuhinji!
Igrajte se sa vašom decom!
Prvih 1000 dana za ceo život!
U saradnji sa Ministarstvom zdravlja, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, UNICEF je pokrenuo nacionalnu kampanju pod nazivom „Svaki trenutak je važan“. Cilj kampanje je da se podigne svest o važnosti prvih 1000 dana života i značaju ranih iskustava za razvoj deteta.
Prve godine života predstavljaju kritičan period prilagođavanja i reagovanja na intervencije. Kada su deci uskraćeni adekvatna ishrana, podsticaj i zaštita, štetni efekti mogu dovesti do dugoročnih posledica za dete, porodicu i zajednicu uopšte.
Više možete pročitati na sajtu Unicefa www.unicef.rs/rani-razvoj-deteta