|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Zašto se bebe mrdaju dok su u stomaku

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 26.3.2018
Novo istraživanje pokazalo je da pokreti bebe imaju i drugu "svrhu", osim da mami ne daju da spava.

image
/11


Prvi put kad tokom trudnoće osetite da se beba pomerila je trenutak koji nikad nećete zaboraviti. I iako je pomeranje bebe sastavni deo normalne, zdrave trudnoće, nauka doskora nije bila sigurna zašto se to dešava.

Ali, novo istraživanje konačno je utvrdilo zašto se bebe toliko pomeraju u materici, i ne, to nije samo da bi mamu noću držale budnom.

Nova studija objavljena u stručnom časopisu Development kaže da se bebe pomeraju jer je to način da razviju snažne kosti i zglobove.

Naučnici sa Triniti koledža u Dablinu, u Irskoj, proučavali su embrione pilića i miševa i utvrdili da pokreti u materici stimulišu "molekularnu interakciju" koja ćelije i tkiva embriona pretvara u funkcionalno tkivo kostiju i zglobova.

U zavisnosti od toga gde se konkretna "nedefinisana" tkiva nalaze, pokreti ih usmeravaju da se transformišu ili u tkivo kosti ili u tkivo hrskavice.

Naučnici su otkrili da ako se beba ne kreće dovoljno u materici može da se desi da se rodi sa vrlo krhkim kostima, ili određenim abnormalnostima u razvoju zglobova. Rizik od ovih poremećaja postoji jer kao i kod odraslih ljudi, i kod beba je potrebno da zglobovi budu pokriveni glatkim slojem hrskavice da bi mogli pravilno da se pokreću.

"Naša otkrića ukazuju da bi u odsustvu embrionalnih pokreta ćelije koje treba da formiraju hrskavicu dobijale pogrešne molekularne signale, i ne bi se pravilno razvijale", kaže dr Pola Marfi koja je bila koautor ove studije, prenosi "Indipendent".

"U tom slučaju, ukratko, ćelije bi primale signal da 'prave kosti', umesto signala da 'prave hrskavicu'", objašnjava ona.

Pokreti bebe u stomaku su jedan od indikatora da je sa trudnoćom sve u redu.

Većina trudnica prvi pokret svoje bebe osetiće između 16. i 24. nedelje trudnoće, i do 32. nedelje bebe su sve aktivnije i aktivnije, a oko 32. nedelje, ta aktivnost se ne pojačava, ali ostaje prisutna.

Ako primetite bilo kakvu promenu u kretanjima vaše bebe, ako vam se učini da se beba pomera slabiji ili ređe nego što ste navikli, ako se beba primirila tokom dužeg vremenskog perioda, idite kod lekara odmah, za svaki slučaj.


Izvor: mondo.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće
Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće je znak da postoji mogući problem.
252
Kokolinomedolino: Moja porođajna priča
Lažu sve one koje kažu da se porođaj brzo zaboravi. Ja sam imala jedan od najlakših porođaja u bolnici koji je protekao ...
169
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
7
"Trudnički sjaj"
Trudnicama često kažemo da blistaju i to, naravno, ima veze sa srećom koju osećaju, ali i sa još nečim.
6





Krvarenje u drugom i trećem tromesečju tru...
Pročitajte koji su najčešći razlozi zbog kojih u drugom i trećem tromesečju dolazi do krvarenja u trudnoći.
Da li će riblje ulje učiniti vašu decu nap...
Ishrana trudnice utiče na razvoj bebe, ali i njeno zdravlje nakon rođenja



Anketa

Прање гузе.
пеперутка16

Да ли ваш муж пресвлачи детету одећу, мислим на прање гузе и мењање пелена?

Click Here