|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  32 33 [34] 35 36   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Autizam kod dece
14.11.2017 17:40:17   
Cydonia
Maslacak, malo me je pogodila tvoja recenica da mi dete "ne lezi", pa da zato mozda preterano interpretiram stvari. To je delimicno istina. Nikad mi nije kako kazes "lezao", zato sto imam dete istog uzrasta, dijametralno razlicito, i imala sam priliku da ga pratim od rodjenja, a tu mi se namece i poredenje njih dvojice. Sa njim je sve tesko, uvek je kenjkav, agresivan, lose jede, lose spava, jednostavno ne saradjuje nikad ni u cemu. Onda se dovedem u situaciju da se zapitam da li je sve u redu samnom, ili se dete zaista ne ponasa u okvirima "normalnog".
Ja sam lingvista po struci, i uvek sam kod svoje dece insistirala da se gramaticki ispravno izrazavaju, bitno mi je da govore ispravno. U tom smislu razumem da dete bude naklonjeno stvarima koje su profesija roditelja, jer je u takvoj sredini. Mojoj deci je svaka gradjevinska masina bager, dok sin nasih prijatelja, koji su gradjevinski inzenjeri razlikuje sve vrste. Ali, gde tu prestaje fiziolosko i pocinje patologija?

(odgovor članu Cydonia)
Direktna veza do poruke: 826
   RE: Autizam kod dece
14.11.2017 18:59:11   
Maslacak15
Pa jako je tesko reci sta je sve normalno a gde pocinje patologija, u tome i jeste sustina cele moje price na ovu temu. A mislim da svi imamo primere da nam neka deca manje " leze " od drugih. I porediti decu je prirodni impuls, iako je ostati objektivan u tome olimpijska disciplinauser posted image .
Osim toga ne treba zaboraviti i cinjenicu da se ljudi razlicito suocavaju sa problemima. Samo zato sto majka pred tobom ili pred drugima sve to opravdava i naizgled racionalizuje ne znaci da nije svesna svega i da je to mozda itekako opterecuje. Samo ne zeli da deli to sa okolinom. Svi smo razliciti. Mozda su cak i reagovali, ali to prosto ne pricaju. I to je razlog zasto ne treba preterano "cackati", a ne mozes da pomognes.
Skroz nevezan primer, ja cekam sad trece dete ali pre nego sto sam dobila prvo imala sam skoro 3 godine problem da zatrudnim ( trivijalan ispostavilo se ali to tad nisam znala). Pri tome sam imala 33 godine i bila vec 6 godina u braku. To je bio jedan od najtezih perioda mog zivota. Ja eto nisam volela uopste o tome da pricam. Znalo je tri i po osobe kroz sta prolazim. Ludela sam od zabadanja nosa u moje privatne stvari dobronamernih koji nista ne mogu da pomognu. Sad mi nije nikakav problem da pricam o tome , sad svi znaju ali dok je borba trajala bila sam radje sama u svojoj ljusturi.
Tako da ljudi su razliciti, a spoznati da dete ima neki znacajan razvojni ili zdravstveni problem je uzasno teska stvar i to je razlog zasto bih ja bila jako oprezna sta i kako pricam. Nevezano koliko mi je dobra drugarica.

A obaska sto sam nekvalifikovana. Nekako nije isto kao da se pojavi neka trudnica sa pritiskom 180 sa 140 koju bi bez problema iz istih stopa poslala da trazi lekara jos veceras. To su jasne stvari. Ponasanje dece u razvoju meni i nije jasno.

I kad smo kod normlanog i nenormalnog da ispricam jednu anegdodu. Dolazi meni moj stariji sin iz vrtica, nije imao vise od 3,5 godine bio je jedan od mladjih u grupi i kaze: Maks (koji je pola godine stariji znaci ima max 4 ako i toliko) kaze da bi on voleo da bude vojnik i da ratuje zato sto tamo mozes da ubijes coveka i ostanes nekaznjen.

Sta reci na tako nesto???? Koja je to psihologija? Da li je u pitanju naivna decija opaska jednog cetvorogodisnjaka ? Ili znak frapantnih asocijalnih poriva i odsustva empatije.... Samo sam se smrzla.....Bas sam se zamislila.

Ima svakakve dece.

< Poruku je uredio Maslacak15 -- 14.11.2017 19:01:26 >

(odgovor članu Cydonia)
Direktna veza do poruke: 827
   RE: Autizam kod dece
14.11.2017 21:36:02   
mama Jo
Moram da ae nadovezem na sve ovo sto ste napisale, ner zaista jeste tako... koliko god da nekoga dobro poznajemo, opet nikada ne mozemo da znamo kako ljudi u svoja 4 zida komuniciraju i sta im se desava... mozda je dete odraz kucnog ponasanja za koje mi ni ne slutimo da u toj porodici postoji...

_____________________________

,,Carpe diem"

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 828
   RE: Autizam kod dece
14.11.2017 22:54:39   
degu
Sad kad sam sve ovo procitala, ja bih pre pomislila da dete privlaci paznju roditelja, da je negde dete ljuto jer malo vremena provodi s njima, taj bes ispoljava agresijom prema drugoj deci, mozda je ljubomoran eto sto misli kako su sva druga deca srecna i imaju riditelje stalno tu, a njegovi stalno rade. Takodje mi deluje kao dete kojem se u svemu povladjuje i delyje mi nevaspitano. Ne verujem da je autizam, ali jeste za psihologa, mozda su oni kao porodica komplet za psihologa, da nadju nacin kako da mu nadoknade to vreme, kako kvalitetno da provedu s njim to malo vremena. Sto se tice tih stvari sto zna, isto mi nije cudno pored obrazovanih ljudi da sve to upije. I moja trogodisnja devojcica kaze moram da piskim, izgleda imam neke bakterije pa cesto piskim, ili kaze imam bakterije u stomaku pa me boli stomak user posted image zna da se moze razboleti od bakterija i da je cistoca pola zdravlja jer bakterije vole prljavo user posted image to se sve moze cuti od nje, a ona je to cula od mene. Zna i kako je brat izasao iz maminog stomaka :) onivsuvuvtom periodu sundjeri za informacije.
Ima dece razne, npr imam bratanca koji ne voli male bebe, kaze bebe treba reciklirati, vezati za voz i vuci i tako neke izjave, uvek se druzi sa starijima,isto sve mora biti po nekom njegovom redosledu i jos dosta toga sto je meni cudno, ali nije sve cudno autisticno.
Mislim sa bi roditelji primetili da stvarno nesto nije u redu s njim. Stvarno mi je nemoguce da roditelji ne primete ili zatvaraju oci pred tim stvarima.

< Poruku je uredio degu -- 14.11.2017 22:56:29 >


_____________________________

Samo pozitivne misli privlače pozitivne stvari :)

U srcu moje mame i moje srce kuca <3

(odgovor članu mama Jo)
Direktna veza do poruke: 829
   RE: Autizam kod dece
14.11.2017 23:30:41   
Cydonia
Pa Degu, i moja deca su cula za bakterije i znaju o bakterijama dovoljno za svoj uzrast. Ako bi moj sin bio upitan o bakterijama, on bi rekao da su to male, sitne bubice koje zive svuda gde je prljavo, da od njih moze da nas boli grlo ili stomsk i da zato moramo cesto da peremo ruke, ne smemo da pipamo svasta, ne smemo da stavljamo ruke u usta itd. No, ovaj decak bi rekao - bakterije su zagadjivaci, izazivaci bolesti, patogeni organizmi, one se zadrzavaju na prljavim rukama... pa bi onda nabrajao -jedno 10 vrsta bakterija. E, i nakon sto to sve isprica- on nece da opere ruke, niti ume sam da ih opere niti zna zasto se to radi.

(odgovor članu degu)
Direktna veza do poruke: 830
   RE: Autizam kod dece
14.11.2017 23:51:36   
Misha i Ljisha
izvinite moram da upadnem i malo se nasalim

pa majku mu valjda sam i ja neki ucenjak, moje dete zna "mala moja dajem ti do znanja sila masi daje ubrzanja" user posted image

Salim se malo. Nego sumnjam da inzenjeri uzmu uvece knjigicu, i krenu da citaju detetu o eserihiji koli. Odakle on cuje sve te informacije, sad me grdno zanima. Mislim svako dete je culo sto kaze moja Dunja za BaTkerije ali bas za eserihiju koli i jos 10 vrsta cisto sumnjam.

Odakle on dobija te informacije? Mislim da tu lezi jedan deo problema. Ako mama vise voli da mu prica o bakterijama a ne o vaznosti pranja ruku onda tu nesto ne valja, ona masi temu, i ne vidi se drvo od sume kako to kazu amerikanci. Znaci nije poenta u bakterijama vec u pranju ruku. Mi smo svi shvatili poentu da decu teramo da peru ruke a ubedjujemo ih tako sto im kazemo da su ruke prljave i da su na njima bakterije od kojih se razboljevamo.



(odgovor članu Cydonia)
Direktna veza do poruke: 831
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 0:16:16   
Cydonia
Ljiso, sad kad razmislim, jedino mu majka tako prica, nekad se "pogubi" u objasnjenju. Ja sam bila u drugom stanju sa trecim detetom (beba koja je za njega nocna mora) a on je pitao zašto mi je toliki stomak. Ona je pocela da objasnjava, prvo prosto - ona ima bebu u stomaku. Ali, na svako njegovo potpitanje ona mrsi, dok na kraju nije dosla do meska i zutog tela. Ama vrhunac svega je bilo kad je pitao kako ce beba da izadje, a ona kaze- pa prvo ce da joj pukne "sluzni čep"... Srecom nije pitao kako je beba usla user posted image

(odgovor članu Misha i Ljisha)
Direktna veza do poruke: 832
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 0:21:16   
Misha i Ljisha
Voila....Mami je to super sto on sve to zna

I kraj price. Ona se nece zapitati za taj deo, ocito kao ni za deo gde tuce ili udara decu, opravdava, nemocna je. Iskreno da vam kazem zene, ja sve cesce kazem kad me cerka tako do u nedogled ispituje : "Zato sto ja tako kazem" user posted image .

Nemoj nista zeni govoriti, ona ga tako podize. A dernja se njoj i ona ga je razmazila, ocito je sin jedinac.

Sto ja kazem niko ne moze da upropasti decu kao roditelj. I od toga stalno strahujem jer znam da je istina, i cesto se nasalim sa svojom najboljom drugaricom koja je psiholog i kazem :"ma dobro imace temu na psihoterapiji" jer svi mi negde gresimo i ostavljamo tragove na njihovim malim dusama.

samo nekom psihoterapija zatreba pre nekom kasnije. Nazalost verovatno tom malom ne bi bilo lose da bude sto pre, a usput i mami.

(odgovor članu Cydonia)
Direktna veza do poruke: 833
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 11:34:03   
Maslacak15
sad smo malo preterale.... poslasmo zenu na nevidjeno kod psihologa. Zato sto nam se ne dopada njen stil vaspitavanja deteta. Ko kaze da ona nije pokusala da ga nauci da pere ruke? Stvarno mi je glupo da branim nepoznate ljude i decu, mozda to dete ima realan problem ali onda to nije do majke. Ali nemojte da osudjujete naprecac. To su ozbiljne stvari.
Ja sam na primer izricito protiv toga da se deci govore netacne stvari. Tako da im nikad nebih rekla da su bakterije bubice. Mozda sam profesionalno deformisana ali to je moje misljnje. Slazem se da treba naci pravu meru i da nema svrhe opterecivati decu sa kojekavim detaljima, ali ne zelim ni da ih ucim pogresno pa da posle razmisljam kako da se pravdam sto sam ih slagala i pravim novi problem.
Moji peru ruke jos od druge godine. I to je prvo sto rade kada se izuju kad udju u stan.

(odgovor članu Misha i Ljisha)
Direktna veza do poruke: 834
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 12:29:24   
Ana RR
Meni je cela ova priča previše čudna. Nadam se da se niko ne sprda, iskreno.

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 835
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 14:27:22   
mama Jo
I meni je sve pomalo cudno. Ne znam ali mislim da ne treba nista nikome da govoris, ko je ona izabrala da svom detetu objasni sve tako kako mu objasnjava to je njihov nacin vaspitavanja, prosto je bzvze mesati se.

_____________________________

,,Carpe diem"

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 836
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 16:38:32   
Cydonia
Ne, daleko od toga da se mesam u necije vaspitavanje deteta. Stavise, simpaticno mi je koliko se ona trudi da mu sve objasni, toliko da se i sama zapatlja. Nista manji trud ona ne ulaze ni u to da ga nauci da kaze kada mu se ide u wc, da jede sam, da se obuje... Ali on ove prve usvaja od a do s, a ove druge nista. To je ono na sta bih joj ja ukazala kada bi me pitala. Nikad se ne bih sprdala sa takvim stvarima, ali me eto dovodi u situaciju da se zapitam da li sam luda da na inteligentnom, lepom, zdravom detetu vidim patologiju.

< Poruku je uredio Cydonia -- 15.11.2017 16:46:40 >

(odgovor članu mama Jo)
Direktna veza do poruke: 837
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 17:11:55   
milicicak
Cydonia, prvo, normalno je da uporedjujes svoju decu sa vrsnjacima, sve to radimo iako tesko ostajemo objektivne. Drugo, svi mi negujemo neki svoj stil roditeljstva i to treba postovati i ne mesati se. Trece, mislim da si pravi prijatelj jer si dosla na forum da pitas za misljenje sta da radis u cudnoj sutuaciji. Po meni pravi prijatelj vrlo dobro razmisli pre nego sto kaze nesto neprijatno kao sto je sumnja na neki razvojni poremecaj. Ti si samo posmatrac sa strane i mislim da u ovoj situaciji ne bi trebalo da ista komentqrises.
Nisam psiholog ali se razumem u varijabilnost. Ponasanje ovog decaka svakako nije prosecno ali samo strucno lice moze da proceni da li tu postoji neki razvojni poremecaj, ako roditelji odluce da ga odvedu kod strucnjaka.
Ono sto je meni upalo u oci je ovo
IZVORNA PORUKA: Cydonia

Evo jednog primera - moj sin je stariji tri meseca od pomenutog decaka. I sad, kad se dotaknemo teme ponasanja, a to obicno bude na njenu inicijativu, kada mali pretera pa recimo zvekne kamionom u glavu mog, ona kaze " pa eto i tvoj D se slicno ponasao pre par meseci, pa vidis kako je naglo sazrelio, zar ne..." A on se nikad nije tako ponasao, ni slicno, ali mi u tom trenutku bude previse zao da to i kazem - ne, nije se tako nikad ponasao, kad u ocima joj vidim da trazi afirmaciju. Pre neki dan ga je tako krvnicki ujeo za stomak da jos ima podliv, a ona se vadi na ta tri meseca razlike koliko je ovaj mladji, pa kao to mu je faza, imao je i tvoj tu fazu. Jeste, sa 18 meseci.

U ovakvim situacijamq nikako ne treba da potvrdjujes, nego da jasno i glasno kazes da to tvoje dete nikada nije radilo. I da je takvo ponasanje neprimereno za njegov uzrast. Da je neko dete u vrticu ujelo tvoje dete sigurna sam da bi uradila sve sto je u tvojoj moci da razgovaras sa roditeljima. Ja znam da bih haos napravila i insistirala na razgovorima sa strucnim sluzbama. Sta te sprecava da svojoj prijateljici kazes isto, ne moras odmah da uplices psihologa ali bi trebalo da joj skrenes paznju da ozbiljno poradi na agresivnosti svog deteta, bez ikakvih izgovora. Agresivnost ne sme da se neguje izgovorima da ne bi prerasla u nasilje.
I ja, licno, ne bih terala svoje dete da se druzi sa takvim detetom. Ti uvek mozes da popijes kafu sa drugaricom ali ne bi trebalo da insistiras da se deca druze. I ako te pita za razlog otvoreno reci da tvoje dete ne voli da se igra sa njenim sinom jer je agresivan i ne slazu se lepo. Mozda se tad zamisli.

< Poruku je uredio milicicak -- 15.11.2017 17:15:06 >

(odgovor članu Cydonia)
Direktna veza do poruke: 838
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 17:26:33   
Misha i Ljisha
Ne osudjujam ja nikog Maslacak. Ja samo kazem da Cydonia ne treba nista da kaze prijateljici, osim naravno za ovo ujedanje ali to samo zato sto se tice njenog deteta.

Ta mama, se udubi u imena bakterija, ane insistira na pranju ruku. Dete ocito poseduje mozda cak i zavidnu inteligenciju, ali roditelj mozda dovoljno ne insistira na eto po nama vaznijim stvarima, i zato rekoh da Cydonia nista ne govori jer cim mama nalazi izgovore za sina i za taj neki cak i bezobrazluk i agresivnost onda sigurno nece prihvatiti ni hajde da kazem, tezi komentar na racun razvoja deteta. Mislim meni je dovoljno iz price da zakljucim da mama i ako sumnja nesto ne prihvata ili prosto ne govori o tome pred drugim ljudima, ali dete ni ne kori vec smislja izgovore.

To je prosto samo moj zakljucak i indikacija da se ne poteze tema.

(odgovor članu milicicak)
Direktna veza do poruke: 839
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 18:13:49   
Maslacak15
Kako Miso kad nam sad lepo rece da majka itekako pokusava da mu objasni i relevantne stvari vezane za ponasanje ali on to ignorise. Znaci nije bas da je slepa i da sve negira tj da se pravi blesava. A zasto joj ne uspeva ne znam. Samo znam da ne mora da znaci da je dete autisticno.
Ono sto se slazem sa Milicicak je da ne mora bas svee da se povladjuje i da u odredjnim situacijama koje su jasne na njeno " i tvoj je to radio" moze da se kaze pa i nije radio....I ne treba terati dete da s druzi sa njim ako se ne slazu. Ima puno nacina da se resi taj problem.
Ali ja licno i dalje nebih potezala dijagnoze i preporucivala lekare osim ako se ne povede konkretan razgovor i majka deteta trazi savet i pita za misljenje. I onda bih joj rekla idi posavetuj se sa strucnim licima- to je sve.

(odgovor članu Misha i Ljisha)
Direktna veza do poruke: 840
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 18:35:37   
Sanjica26 RR
Reagovala bih samo u stuaciji kad bi moje dete bilo povredjeno. U drugim situacijama ne bih se ja mesala. Svakog roditelja bi zabolelo ako bi mu rekli da njeno dete ima problem u ponasanju. To on mora sam da uvidi. Niko nema pravo da se mesa u vaspitavanje tudjeg deteta, makar Vam ta osoba bila draga.
Mnogo puta sam videla ispred mojih ociju ponasanje deteta koje mi se ne svidja. Lako je gledati sa strane. Mozda se i nekom ne svidja ponasanje mog deteta. Svako vaspitava svoje dete kako najbolje ume.
Deca se jako razlikuju. Ono sto pricam jednom detetu i drugom ne usvajaju isto. Jedna usvoji, a druga ne. Jel to znaci da sam losa majka? Ne, nego prosto to jedno dete smatra da to nije bitno a drugo smatra. I obrnuto.

_____________________________

"Obavezni smo i u najtežoj situaciji da postupamo kao ljudi i nema tog interesa, ni nacionalnog ni pojedinačnog, koji bi nam mogao biti izgovor da budemo neljudi"


Jer smo tako u mogucnosti!

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 841
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 19:29:12   
Misha i Ljisha
Hajde Maslacak da si ti dete, i da treba od ranih dana da shvatis da treba ruke da se peruuser posted image . Naredba "pranje ruku" i rasplinjavanje o eserihiji koli i bakterijama nemaju isti uticaj. Mislim kako da kazem. Ocito to dete moze svasta, ja bih ga verovatno smatrala nekim potencijalnim genijalcem, da ga sretnem i da mi tako deklamuje ostala bih zabezeknuta iskreno. Detetu je dozvoljeno da postavlja pitanja, ali iskreno ovo je NAREDBA. Nema pitanja. Ok reci prljave su ti ruke i ok je hajde spomenuti i bakterije kao sto ih sve spominjemo, ali akcenat je iskreno na moranju, a ne na vrstama bakterija koje postoje i sta one rade, ne?

Mislim i ti kazes ne lazes decu. Ok ne lazem ni ja moju ali preuvelicavamuser posted image . Npr sa dve godine je pocela da gricka nokte, videla je od nekog u vrticu i ja skapiram da tri noktica vec dve nedelje ne secem i ja kazem dobices gliste, prljave ruke bla bla...Ne pali to kod dvogodisnjaka, sta ona zna sta su gliste. I krenem da preuvelicavam, imas gliste u stomaku, pocece da ti izlaze na guzu, pojesce ti guzuuser posted image i napravim foru kao da sam se uplasila kad sam je brisala i da sam videla glistu. Ufonjala se najstrasnije.Pipala se za guzicu celu noc jadna, budila se, sedela na nosu da vidi gde su gliste, naredni dan isto i u vrticu, cak su me i vaspitacice kritikoval, ali mislis da je grickala od tad nokte????? Jok ja! Znaci plase decu sa babarogama, i vukovima i ko zna cime, brate mili gliste i jesu decija bolest i ako se ne peru ruke i ako se grickaju nokti eto ti glistica. Peremo ruke sve u 16.user posted image Hocu reci, kratko i jasno, i nema podpitanja i pitanja zasto? Zato STO JA tako kazem. Vrlo jednostavno. Moja mama kaze da sam ja babaroga, a bitno da mi hvali dete kako je disciplinovana i jako dobra i da slusa. Al ja sam babaroga. Nema nekad pitanja i podpitanja. Zna se ko je autoritet i rade se stvari zato sto se MORA. Nema rasplinjavanja kod male dece. To je on do 4,5 vec trebao da shvati. A opet i to sto nije shvatio ne znaci da je autistican. Mislim njegovo ponasenje jeste po meni ekstremno ali sve sto on radi vidim i kod dece u okruzenju samo sto je on omnibus svega. I zato mislim i da je genije ali i zato mislim da je majka ta koja neadekvatno ponasanje treba da ispravi.

Rekla je cydonia da mali dobije i kaznu i nagradu, pohvalu i td. Ali ako vec ne pali ta metoda (inace kod mene skoro da nema nijednog ni drugog, nagrada je ljubakanje do besvesti a grdnja se svodi na konstantno zvocanje, a ne na kazen ukidanja bilo cega ili uzimanja igracaka ili coskova i kojecega-mm kaze da sam jako dosadnauser posted image ) onda treba da se primeni neka druga metoda. Svasu deca cudna na svoj nacin. Mm evo juce izjavio kako nam je dete glupavo dok su igrali zmurkeuser posted image , u fazonu sad je vec velika treba da zna da se sakriva, a ona i kad se dobro sakrije prica iz svog skrovista ehhehe...

A misljenja sam kao i ti, ako mama ne zatrazi savet nista ne spominjati, a naravno ako treba svoje dete zastiti reci mami da eto ili da se ne druze ili da budu deca nadgledana ili ne znam ni ja. Ja npr moju D ne ostavljam samu sa sinovima od mm sestrica (al objasnih bokte) zato sto su divlji, zato sto mladji voli da se tuce, zato sto je stariji podmukao, i izbegavam ih, ali ako ne mogu da ih izbegnem pod budnim su mojim okom jer deca vole da unistavaju, psuju i td i td.


(odgovor članu Sanjica26 RR)
Direktna veza do poruke: 842
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 19:40:44   
Cydonia
Sto se tice druzenja njih dvojice, oni se na neki nacin veoma vole. Ta ljubav traje jedno 4 minuta, otprilike dok moj mali ne dobije porciju ili dok ovaj ne zakomplikuje igru pa nastane kurslus. To su samo deca, oni zaborave da su se posvadjali, a i dosta smo bliski, pritom nas deli samo ograda u dvoristu. Skoro smo resile da napravimo pauzu i da ih ne dovodimo na druzenje, ali je on toliko trazio da dodje pa ga je dovela. Za otprilike 8 minuta koliko su bili, on je stao bebi na ruku (mozda nije namerno), olupao zid u hodniku prikolicom od kamiona, pocepao interaktivnu mapu sveta koja visi u decijoj sobi i naposletku izvukao pertle iz mm-ovih patika. Za sve to vreme kretao se kao tasmanijski djavo i non stop ponavljao "ovde sam veoma nezadovoljan".
Jos jedna stvar, moj klinac je krupan (realno za glavu je vislji od njega i tezi 7 kg) tako da smo ga ucili da ne sme nikad da ga udari (jer mi jelte uvek morano zadrzati dzentlmensko drzanje i na nasilje ne odgovarati nasiljem), ali mali se sada osilio i samo ga "bepa".
Ne znam, nisam pametna, mozda je samo prezasticen, prerazmazen, niko ga ne dira jer je sića, svi mu povladjujemo jer je alergican pa ne sme dosta stvari da jede, nekad ne sme ni da place da se ne zaceni kad mu krene alergija...

(odgovor članu Sanjica26 RR)
Direktna veza do poruke: 843
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 19:59:18   
Cydonia
Maslacak,zasto mislis da je pogresno reci detetu od 3/4 godine da su bakterije bubice? Zasto mislis da ces sutra morati da se pravdas jer si ih lagala? Kada ce to biti, sa njihovih 11 godina, pa tada ces moci da im objasnis bolje, do tada su bakterije bubice. Jer, nacrtane su kao bubice na posterima u domu zdravlja, u reklamama za domestos, kod zubara... To nije laz, to je samo izraz koji je prilagodjen njihovom trenutnom uzrastu.
Jednom sam napravila gresku i rekla deci istinu koja nije za njihov uzrast, i to ni manje ni vise nego povodom smrti, da cemo svi jednog dana umreti. Oboje su danima plakali i bili pre stra vlje ni, nisu mogli da zaborave, preopteretili su se.

(odgovor članu Cydonia)
Direktna veza do poruke: 844
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 20:16:11   
Misha i Ljisha
Cydonia upravo sam ti dala primer dva deteta unistitelja user posted image isto se vole, i isto ljubav traje relativno kratko, ali ljubav duze traje pod mojim budnim okom. Roditelji su slepi, i oni inace misle da ja svoje dete ne pustam iz vida, oni su ubedjeni u to, ne misle da je to zbog njihove dece, dok npr kad se druzimo sa drugom decom oni su sami u sobi a mi roditelji smo u drugojuser posted image . Tako da ja u njihovim ocima delujem kao jedna mama koja je verovatno prezastitnicki nastrojena, a moje dete islo u kamp 5 dana bez nasuser posted image spava kod babe i dede sa mojim bratancima, ide u prodavnicu sama i td i td. Ni u jednom momentu nisu pomislili da ja drzim strazu radi njihovih klinaca. Eto sta reci. Kad covek zeli da je slep on ce i biti.

(odgovor članu Cydonia)
Direktna veza do poruke: 845
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 20:26:12   
Maslacak15

znam da bih odmah izbila beskonacna rasprava a ne sa 11 godina. Kakve bubice, zasto bubice.... Vidim kakva pitanja postavlja svaki dan.O tome kako nastaju bebe izbegavam ko djavo kompletan razgovor jer njega ne zadovoljavaju polovicni odgovori. Mama rekla si mi da beba nastaje iz jaeta u maminom stomaku? Jesam to je tacno... A zasto onda zena ne moze da zatrudni bez muskarcauser posted image Pa to je pola celije muskarceva je druga polovina... A kako dospe muskarceva celija kod mame u stomak? Ko iz topa. ... Njemu pricati o bubicama je vredi. Ok ima sad skoro sest godina ali je oduvek bio igrac... Uopste ne mislim da je moje dete nesto posebno, niasam nikakva helikopter mama, vreme ce pokazati ali da ima odlicno pamcenje to je fakat.

vidis na tu temu smrti sam se jednom opekla i dan danas placam ceh. Kad je F imao bukvalno izmedju 2,5 godine bez preterivanja pitao me za baku, moju majku i ja sam tu nekako nedefinisano promenila temu u smislu zivi negde daleko. Zato sto mi je bio stvarno previse mali i ja nisam znala kako da mu objasnim da mi je mama umrla jos pre 12 godina. Bio me strah razgovora.
Da li verujes kad je saznao godinu dana kasnije npr sa 3,5 do danasnjeg dana: Zasto si ti mene slagala? Zasto mi nisi rekla da je umrla? Od cega je umrla ? A zasto nije bilo leka? A da li bi danas bilo leka? I to ne jednom nego svako malo. Nikako da mi bude oprosteno sto sam ga slagala. Non stop mi to trlja na nos.
Sad smo letos i bili sa obojicom prvi put na groblju jel su insistirali. Mladji se prilicno potresao ali mislim da je dobro da smo otisli. Juce je opet pricao da mu je zao sto nije upoznao baku.
Tako da ja definitivno izbegavam laganje. Neke stvari pojednostavim. Nesto precutim ali se trudim da dam bar sustinu koja je na zdravom fundamentu. A za mene bube i bakterije nisu porediveuser posted image

Sto se deteta tvoje drugarice tice sto vise pricas to vise lici na razmazenost i prezasticenost nego na autizam. Iako i dalje smatram da nisam kvalifikovana da dam dijagnozu. Iz nekog mog subjektivnog ugla, mnogo zla dolazi od vaspitavanja pod staklenim zvonom a tome obicno naginju roditelji cija deca imaju neki zdravststveni problem ( u tom slucaju alergija).

(odgovor članu Cydonia)
Direktna veza do poruke: 846
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 20:43:56   
Cydonia
Pa eto, to samo govori o tome koliko su deca razlicita. Moji su veoma miroljubivi i "naravni", laki su za baratanje jer prihvataju uvek da je nesto prosto TAKO. Osim smrti user posted image . Imala je moja majka jednu frazu koju joj i dan danas zameram, na pitanja na koja nije zelela ili umela da mi odgovori, govorila je " kad porasces kašće ti se samo".
Mislim da sam prilicno opstruitrala temu, a i da smo odsetale. Pomoglo mi je kada sam ovako taksativno navela neke situacije, da shvatim da je malo verovatno da ima reci o autizmu. Dete komunicira, spospoban je da se nasmeje na salu, ume da izrazi zelju... Eventualno bih mogla da joj skrenem paznju na agresiju, da ne spominjem nacin kako hoda, govori i sl. Vec je dovoljno veliki da ne bi smeo da se valja po podu od besa, da ujeda, da se baca. Verujem da ce me poslusati i konsultovati se sa nekim strucnim licem, a tamo ce valjda uvideti ako postoji jos neki problem.

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 847
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 21:08:25   
Misha i Ljisha
joj Maslacak a mene ljudi gledaju kako sam okrutna. Pas nam je poginuo na putu, i zapitkuje me naravno D i ja ni pet ni sest zgazila su je kola (D je imala malo vise od 2 godine). U tom trenu covek pored nas koji je prolazio se vidno zgrozio. ali deca smrt bar ja imam utisak ne pojme kao mi.Ok rastuzi se moja D, idemo na groblje, ali hiljadu pitanja o Bogu, o smrti o svemu i svacemu. Ja kazem pa kud puklo da puklo. A da ne pricam nakon toga kako se pazi u saobracaju user posted image


(odgovor članu Cydonia)
Direktna veza do poruke: 848
   RE: Autizam kod dece
15.11.2017 21:21:31   
Ana RR
Ja još uvek eskiviram ta pitanja o bebama i kako nastaju user posted image ne umem da lažem a da pričam istinu... plašim se da bi posle ceo vrtić znao user posted image Još uvek me zapitkuje kako to da sam imala bebu u stomaku pa posle nisam... gde je beba, zašto je nema itd..

Pitanja o smrti smo na žalost imali... kada je moja sestra preminula bio je mali, već neko vreme nismo bili u Srbiji i nekako je to lakše podneo. Pita za nju i dan danas, pričamo, gledamo slike i trudim se da je bar nekako zapamti. Teže je bilo letos, kada je svekar iznenada preminuo. Umro je u kući, maltene pred nama, srećom bilo je pre podne i Marko je još bio u krevetu kod nas u stanu. Pre nego što je došla pogrebna služba ja sam ga provukla i odvela kod drugarice i nije ništa video ali je shvatio da se nekom nešto desilo, samo je mislio da je svekrvi loše jer je čuo kako plače.

Ali otišli smo off..

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Misha i Ljisha)
Direktna veza do poruke: 849
   RE: Autizam kod dece
27.11.2017 23:02:10   
Heleta
Cao drugari, htedoh da podelim svoje brige sa vama. Imamo u porodici jednog slatkog decaka koji uskoro puni 2 godine. Problem je u tome sto ne prica, ali kad kazem ne prica on zaista ne kaze ni mama ni tata. Roditelji ne obracaju preterano paznju na njega, vreme uglavnom provodi gledajuci tv. Decu uopste ne primecuje, ne igra se sa njima, krenuo je u vrtic, vaspitacice kazu da se uopste ne odaziva na ime. Ovako je fizicki bas napredan za svoj uzrast, rano je prohodao. Cesto ne primecuje nikog mada poslednja dva meseca kako ide u vrtic ima bas dosta kontakta ocima. Inace ne pokazuje prsticem vec hvata ljude za ruku i vodi ih do onoga sta zeli. Cesto zmuri, ispruzi ruke i hoda i smeje se, voli igre skrivanja i loptu ali da mu se pokaze nesto (gde je nos, oci, kako kaze koka, krava..) nema sanse, odbija bilo kakvu saradnju. One plasticne figure sa oblicima krug, zvezda uopste ne gleda kad mu se pokazuje kako da ih ubaci, samo uzme jednu po jednu i ubacuje u veliki okrugli otvor. Cesto se vrti u krug ali kazu da inace deca to rade, ja ne znam. Ima zakazan pregled u kralja milutina uskoro pa se nadam da ce doktori reci sta je u pitanju tj ako dete uopste i ima problem. Da li mislite da se brinemo bez razloga ili po opisu ovo dete slici na dete sa autizmom ili razvojnom disfazijom? Hvala vam.

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 850
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  32 33 [34] 35 36   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  32 33 [34] 35 36   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Nema jače sile na svetu od majke koja bran...
Njega nećeš tući, ni u pojam ni u naletu besa i nemoći. Moraćeš prvo preko mene, a ne dao ti Bog da se nađeš na putu maj...
Trogodišnjake doslovno boli briga za vas!
Dvogodišnjaci svakako jesu zahtevniji nego jednogodišnjaci, ali su nebo i zemlja od trogodišnjaka koji su hvala na pitan...



image
Sanidej
Želela bih da podelim svoje pozitivno skustvo sa Cortinat kremom.
Cortinat sam počela da koristim kada je beba imala problem sa pelenskim ojedom. Delovao je brzo i posle nekoliko mazanja ublažio crvenilo i regenerisao oštećenu dečiju kožu. Nije prošlo mnogo i ponovo sam se vratila ovoj sjajnoj kremi. Stres i hronični umor bili su uvod za muku koja me je zadesila-seboreični dermatitis na licu. Koža je bila ispucala i ljuspasta, svrbela je i crvenela se. Izgledala sam uzasno, tako sam se i osećala. Cortinat mi je posle svega 3 dana terapije doneo olakšanje- svrab je prošao, crvenilo se smanjilo, kao i perutanje kože. Problem sa ovom bolešću je što se često vraća, ali znam da ću uz pomoć Cortinat kreme uspeti da ublažim simptome. Ova sjajna krema mi je pomogla i nakon ujeda komaraca smanjivši otok i crvenilo. Zbog toga je moj izbor uvek Cortinat krema, boljeg prijatelja koža nema.  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here