|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Tumačenje PAP i CIN
27.12.2009 22:23:47   
guppy RR

Ovo sam skupila sa naših foruma, i interneta:


Klasifikacija rezultata PAP testa
 
klasa I Normal
klasa II Atypical, inflammation or uterine cells seen
klasa III Dysplastic, mild, moderate or severe
klasa IV Carcinoma-in-situ
klasa V Suspicious for an invasive cancer


*** *** ***

Upravo čitam jedan članak u kojem piše, da su u Sloveniji (još odavno) prekvalificirali PAP rezultate testa u:

PAP A - normalan (pre PAP I)
PAP B - reaktivne promene (pre PAP II)
PAP C - patološki rezultat (pre PAP II, III, IV ili V).

Od svih žena koje idu na PAP čak 85 % je takvih koje imaju negativan rezultat. To znači da imaju A (ili PAP I) ili samo neke promene zbog upale, što se vodi pod B ili PAP II.

Patološki rezultati se sada opisuju sa C, a dodaju im se neki brojevi pored (recimo C1, C4, C10) ... u ovom članku koji čitam, ne piše šta znači koji broj. Sve u svemu - žena sa PAP C ponovo mora na PAP posle nekoliko meseci.

Lenka je pitala još odavno, a ovde sam našla tekst koji kaže da lečenje predkanceroznih stanja na vratu materie ne smanjuje sposobnost začeća i trudnoće i ne utiče na seksualni život žene.
____________________________________________________

CIN I, CIN II, CIN III

Displazija je stanje u kojem se epitelne ćelije grlića materice svojom veličinom i izgledom, te sazrevanjem razlikuju od normalnih epitelnih ćelija tog područja, ali još uvijek nisu karcinomske. Međutim, u sebi sadrže potencijal da to postanu (tzv. prekancerozno stanje). Displazije se nalaze u oko 2-5% žena, a rizik prelaza u karcinom iznosi 10-15% odnosno 30-50% ako se radi o CIS. Naime, displastične ćelije mogu biti više ili manje promenjene, pa se tako razlikuju tri nivoa displazije:blaga, umerena i teška. Često se kao sinonimi koriste i termin CIN (cervikalna intraepitelna neoplazija), pri čemu u zavisnosti o debljini zahvaćenog epitela postoji CIN I (blaga displazija), CIN II (umerena displazija) i CIN III (teška displazija odnosno CIS tj. carcinoma in situ). CIS, za razliku od invazivnog karcinoma, nije probio bazalnu membranu (koja razdvaja epitel od vezivnog tkiva s krvnim i limfnim žilama koje se nalazi ispod epitela), pa je još uvijek ograničen samo na epitel.

*** *** ***

Displazija lakog nivoa (CIN I, LGSIL): promene slabo izražene i to u površinskim ćelijama, čije su citoplazme uredne, jezgre blago povećane, nepravilnog oblika, jače obojene. Jezgra zauzima više od trećine površine ćelije. Kod blage displazije može se, prema iskustvu, očekivati spontanu povlačenje u oko 50-80% slučajeva unutar 1 godine, čak i uz pozitivan nalaz visokorizičnog HPV.

Displazija srednje teškoga nivoa (CIN II, HGSIL): promene površinskih i dubokih ćelija do 2/3 debljine epitela, pri čemu je sloj bazalnih ćelija jasno proširen s većim brojem mitoza (umnožavanje ćelija), kao i većim brojem ćelija s netipičnim jezgrama, odnosno netipičnog izgleda. Jezgra zauzima polovinu površine ćelije.

Displazija teškoga nivoa (CIN III, CIS, HGSIL): više od 2/3 debljine epitela je zahvaćeno displastičnim promenama, promenjena jezgra nalaze se u svim slojevima ćelija. Kod karcinoma 'in situ' (CIS) znakovi normalne građe epitela i sazrevanja ćelija u potpunosti nedostaju.

*** *** ***

Promene CIN na grliću materice:
user posted image

levo-gore: normalno stanje
levo-dole: displazija lakog nivoa
desno-dole: displazija srednjeg nivoa
desno-gore: displazija teškog nivoa (rak)

Izvor: Hopkinsmedicine.org

*** *** ***

Kolposkopija i rezultati biopsije grlića

(šta je kolposkopija čitajte U OVOJ TEMI)
user posted image

od leve prema desnoj: normalno stanje
2: displazija lakog nivoa
3: displazija srednjeg nivoa
4: displazija teškog nivoa (rak)

Izvor: Hopkinsmedicine.org

*** *** ***
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Tumačenje PAP i CIN
27.12.2009 22:34:37   
cipiripi
odlicna tema guppyka user posted image
i slika bas pokazuje kako jeste.
meni je papa oduvek bila II user posted image
nek tako i ostane.. user posted image


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Tumačenje PAP i CIN
27.12.2009 22:40:47   
guppy RR
Kopiraću još par postova iz stare teme, da mogu da je obrišem:

IZVORNA PORUKA: Tasha RR

Meni je PAP uvek II grupa. Baš sad u novembru bih trebala raditi redovnu godišnju kontrolu.


IZVORNA PORUKA: gracija

Do sad je uvijek bio II grupa.


IZVORNA PORUKA: kumara


IZVORNA PORUKA: guppy

Ja uvek imam PAP I.
kuc kuc kuc


Guppy, ti si cudo! Meni je doktorka rekla da I grupu imaju samo retki slucajevi. Ona je naravno najbolja. Za II znam da je najcesca i to je ok.

Ja sam uvek imala II, sve do sada. Na netu svasta pise o tome. Ono sto znam je da III moze i ne mora da bude problematicna, bas kao sto je Orhideja rekla. Zato se valjda radi biopsija. E, sad ne znam sta znaci ako je test los. Da li to utice na trudnocu ili ne. To ne mogu nigde da nadjem na netu, a nisam se usudila da pitam doktorku, da ne dizem paniku.

IV je cancer, a V je valjda metastaze ili vec nesto bas bas lose.


IZVORNA PORUKA: orhideja

E super Guppy! Svaka čast na pap I.Zato je super pričati o tome da razmenjujemo informacije i znanja(i neznanja).Lenka,samo slušaj svoju doktorku i biće sve u redu.Na primer,ja odem na pregled i toliko se trudim da razumem šta mi ona savetuje da na kraju pobrkam sve lončiće.Posle kada odnesem mojim lekarima da mi napišu recept ja više nemam pojma šta mi je rekla,kako da pijem lekove i kojim redosledom da stavljam vaginalete( jer sam par puta imala jake upale) pa sam morala da pijem antibiotike.Posle se smejem sama sebi i svaki sledeći put joj kažem da mi sve to lepo napiše.Zato, ne nerviraj se i samo poslušaj njene ili njegove savete.Pozdrav


IZVORNA PORUKA: kumara

Evo ja da vam javim moje rezultate... Blaga displazija, CIN I (jedan) - sta god to bilo.

Kaze doktorka da je to najbolje od onoga sto je moglo biti, ali da ipak treba da dodjem da mi uradi nekakvo zamrzavanje tecnim azotom, koje kao nista ne boli (aha). Sve u svemu, meni se cini da je to ista fora kao kad spaljujes bradavice. Kaze da traje jako kratko i onda nakon 7-10 dana taj deo tkiva odpadne, a na njegovom mestu izraste novo, mlado tkivo. Najgori deo u svemu je sto "oporavak" traje 6 nedelja, tj. 6 nedelja nema sexa. U prevodu, za sad nista od decice...

Eto drage moje, da znate. Idem sad malo da trazim po netu o CIN I. Javicu vam ako nadjem nesto korisno.




(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Tumačenje PAP i CIN
18.1.2010 11:12:50   
Anoniman
Jel vam rađen PAP test na početku trudnoće?

Ne mogu da se setim, mislim da mi je dr na početku prve trudnoće uradila i briseve i Papa, a sada kada sam bila kod nje, kaže joj da je u novembru (pre 2 meseca) bilo godinu dana kako sam radila, i kao da mi sada uradi, a ona kaže da ne treba jer sam trudna i da će mi raditi nakon porođaja i lohija. Nešto mi je to dugo, to će se onda skupiti nekih 2,5god bez Papa testa. user posted image

(odgovor članu guppy RR)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Tumačenje PAP i CIN
18.1.2010 11:14:44   
Rivana

IZVORNA PORUKA: Tasha RR

Jel vam rađen PAP test na početku trudnoće?

Ne mogu da se setim, mislim da mi je dr na početku prve trudnoće uradila i briseve i Papa, a sada kada sam bila kod nje, kaže joj da je u novembru (pre 2 meseca) bilo godinu dana kako sam radila, i kao da mi sada uradi, a ona kaže da ne treba jer sam trudna i da će mi raditi nakon porođaja i lohija. Nešto mi je to dugo, to će se onda skupiti nekih 2,5god bez Papa testa. user posted image


Ja sam radila na pocetku trudnoce cak mi je doktorka rekla da je to obavezno.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Tumačenje PAP i CIN
18.1.2010 11:15:18   
Rivana
E sad mozda zavisi od doktora user posted image

(odgovor članu Rivana)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Tumačenje PAP i CIN
22.3.2010 14:41:26   
vesana
Papa test i brisevi bi trebali biti obavezni na početku trudnoće!!!
Klamidija je jedan od glavnih uzročnika ranog i kasnog pobačaja željene trudnoće. S obzirom na nove spoznaje, danas se može slobodno reći: "Neoprostivo je ne uzeti bris na klamidiju, ako ne prije, onda na početku svake trudnoće".

(odgovor članu Rivana)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Tumačenje PAP i CIN
22.3.2010 15:57:05   
liliana
Ne znam kako ide kod prirodne trudnoče (da li kada ostanete u drugom stanju morate uraditi te pretrage) ali za VTO je to sve obavezno. Pa, i logično je.

_____________________________

" BOŽE, ČUVAJ MI OVO PILE...
OVU MRVU ZLATA I SVILE..."

(odgovor članu vesana)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.4.2010 12:02:18   
janajana
PAPA nekad i sad II user posted image

_____________________________

*Every saint has a past and every sinner has a future.
(Oscar Wilde)

(odgovor članu liliana)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Tumačenje PAP i CIN
2.4.2010 14:37:00   
Anoniman
Ja sam radila papa pre 3 nedelje i bila je II grupa, i trebalo je da idem na neku terapiju ali doktorka je rekla da ne treba i da ponovo radim papa kad zatrudnim.

(odgovor članu janajana)
  Direktna veza do poruke: 10
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 10:44:45   
Maza82
Drage moje.. Jutros sam bila kod ginekologa na redovnoj kontroli, jer već godinu i po dana imam promjenu na grliću materice. Bila sam pod terapijom, radila sam i biopsiju, papa test mi je tada bio III grupa. Poslije terapije mi je stanje bilo malo bolje, jer idem svaka 4 mjeseca. E jutros mi je doktorka rekla kad mi je uradila kolposkopiju da i dalje stoji ta promjena i da joj se ne sviđa, uradila mi je papu i tipizaciju HPV-a, sada čekam rezultate i onda je rekla da će mi odrediti terapiju. Zabrinuta sam jer se ta promjena ne povlači user posted image

_____________________________

svako zašto, ima svoje zato......

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 10:51:35   
Maza82
I da tada mi je ustanovljen CIN I.

_____________________________

svako zašto, ima svoje zato......

(odgovor članu Maza82)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 11:04:16   
Iva979
Kad ce rezultati Mazo?
Ja sam jednom imala ranicu na grlicu i to sam odstranila.
Koja ti je terapija bila do sada?
Ja takodje kao i ti moram papu cesce da radim.

(odgovor članu Maza82)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 11:12:01   
Maza82
A kako misliš odstranila Ivo?
Rezltati pape će biti za 5-6 dana, a HPV-a za 2 sedmice tek. Ma koristila sam vaginalete Neopenotran, poliginax, atrican joj sada da me ubiješ blokirao mi je mozak ne mogu da se sjetim još dvije vrste.

_____________________________

svako zašto, ima svoje zato......

(odgovor članu Iva979)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 11:20:46   
Iva979
To nije to, sad sam te zbunila bezveze.
Nemoj unapred da se brines, sacekaj na miru rezultate pa ces onda da vidis sta i kako dalje. user posted image

(odgovor članu Maza82)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 11:26:10   
Maza82
Hvala mila, ali me baš nervira ta promjena. Rekla mi je kad ovi rezultati budu gotovi da moram da radim briseve.

_____________________________

svako zašto, ima svoje zato......

(odgovor članu Iva979)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 11:38:06   
Mari86
moja kuma je imala ranice ako je to to...njoj su spalili te ranice i sad je sve ok...
Isto joj je papa bio III sad je II user posted image user posted image


_____________________________

Dobro se dobrim vraća :)

(odgovor članu Maza82)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 11:46:06   
Dudu25
user posted image  Mazo drzim ti palcice da budu rezultati u redu ... ja nemam sta da ti kazem za ovo jer neznam o ovim stvarima
ali samo da znas da te volim i da mi se ne sekiras bice sve u redu user posted image

(odgovor članu Mari86)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 11:46:55   
Maza82
Bio je i meni zadnji put II, ali sada ne znam, čekam rezulate, ali ta kolposkopska promjena se ne povlači.

_____________________________

svako zašto, ima svoje zato......

(odgovor članu Mari86)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 11:47:42   
Maza82
IZVORNA PORUKA: Dudu25

user posted image  Mazo drzim ti palcice da budu rezultati u redu ... ja nemam sta da ti kazem za ovo jer neznam o ovim stvarima
ali samo da znas da te volim i da mi se ne sekiras bice sve u redu user posted image

Srećo moja user posted image user posted image

_____________________________

svako zašto, ima svoje zato......

(odgovor članu Dudu25)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 11:52:12   
cicko
Dugotrajna (hronicna upala) cervikalnog kanala hoce da da PAPa 3. Ja sam imala i nakon biopsije grlica utvrdjena je hronicna upala. Trebalo bi uzeti briseve Ureaplazma i hlamidija. Nakon lecenja trebalo bi da sve bude u redu.

(odgovor članu Maza82)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 11:58:38   
Maza82
Cicko ja sam radila biopsiju i ustanovljena mi je hronična upala i sada mi je rekla da kada ovi nalazi budu gotovi (papa i HPV) da radim briseve.

_____________________________

svako zašto, ima svoje zato......

(odgovor članu cicko)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 12:03:04   
cicko
user posted image  Ups, onda sam taj deo previdela. U svakom slucaju nemoj previse brinuti. Da li ti je neko predlozio Loop kauterizaciju, omcicom na struju sljuste delic epitela sa grlica i onda ranica lepo i brzo zaraste.


IZVORNA PORUKA: Maza82

Cicko ja sam radila biopsiju i ustanovljena mi je hronična upala i sada mi je rekla da kada ovi nalazi budu gotovi (papa i HPV) da radim briseve.

(odgovor članu Maza82)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 12:03:21   
Sanjica26 RR
Mazo, a da li bi htela da koristis nesto prirodno dok ne budu rezultati gotovi? Pisala sam u jednoj temi http://www.ringeraja.rs/forum/m_34800/mpage_4/key_/tm.htm

procitaj i razmisli.

< Poruku je uredio Sanjica26 -- 1.6.2010 12:06:33 >


_____________________________

"Obavezni smo i u najtežoj situaciji da postupamo kao ljudi i nema tog interesa, ni nacionalnog ni pojedinačnog, koji bi nam mogao biti izgovor da budemo neljudi"


Jer smo tako u mogucnosti!

(odgovor članu Maza82)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Tumačenje PAP i CIN
1.6.2010 12:11:14   
Maza82
Cicko pa ne znam, nisu mi to predlagali, sad ne znam šta da radim. Sačekaću rezultate, pa mi je rekla da poslije radim briseve. Strah me iz razloga što je jednoj mojo kolegici iz CIN-a I na idućoj kontroli prešlo u CIN III i morala na koniazciju user posted image  A ja već godinu i po dana idem svaka 4 mjeseca i češće i non stop nešto koristim,a nikako da se povuče.

Sanjice sada ću da pročitam.

_____________________________

svako zašto, ima svoje zato......

(odgovor članu Sanjica26 RR)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
Jelena S.: Moja porođajna priča
Termin 12.12., odem na pregled (nećeš ti skoro, hajde kući)... i tako svaki dan do petka 21.12. Probudim se ja, bolovi k...
Zdrava ishrana najmlađih tokom zimskog per...
Tokom hladnih zimskih meseci, redovan unos voća i povrća ključan je za jačanje imunološkog sistema dece, pomažući im da ...
Prof. dr Bojanin o razmaženoj deci
Dr Svetomir Bojanin, profesor i dečji psihijatar, govorio je mnogo puta o dečjem razvoju i pravom putu vaspitanja koji t...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here