|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Želiš svoj lični kalendar?
PRIJAVI SE i primaćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-adresu.

Razvoj deteta: Zdravlje i nega

Alergije na hranu
Pod pojmom alergije na hranu mislimo na sve alergijske reakcije koje uzrokuju alergeni u hrani. Najčešće namirnice koje uzrokuju alergiju kod dece su kravlje mleko, soja (deca koja su alergična na kravlje mleko često su alergična i na soju), jaja, kikiriki, orasi, lešnici, jagode, čokolada, ribe i ostali plodovi mora.

Alergija na hranu može izazvati reakciju organa za varenje (slabost, povraćanje, proliv), promene na koži (osip), a vrlo retko i poteškoće u disanju (curenje nosa, teško disanje). Retki ali mogući su i najteži oblici alergija koji se manifestuju anafilaktičkom reakcijom i mogu da budu opasni i po život.

Alergija se češće pojavljuje kod dece čiji su roditelji alergičari. Dojena djeca ređe oboljevaju od alergija nego deca koja su hranjena mlečnim formulama. Deca često prerastu alergiju na hranu (oko treće godine), ali ponekad se kod njih kasnije razviju drugi oblici alergija na alergene u okolini (polen, grinje, dlake životinja...), koje se izražavaju kao problemi disajnih puteva.

Zubi
Između 6. i 12. meseca, odnosno kada detetu izraste prvi zub, možete da posetite zubara koji će vas posavetovati u svezi pravilne ishrane i higijene te vas upozoriti na moguće posebnosti kod vašeg deteta. Informišite se gde se u blizini nalazi dečiji zubar i zakažite savetovanje.

Ako dete koristi flašicu i konstantno pomalo pije iz nje, napunite je s vodom a ne sa sokom ili mlekom pa pokušajte da ga odviknete od ove navike. Najštetnije je ako dete zaspi s flašicom u ustima. Osim toga što se može zagrcnuti , slatka tečnost polako curi iz cucle, zadržava se u detetovim ustima, razgrađuje u kiselinu i uzrokuje »karijes flašice« odnosno karijes ranijeg detinjstva.

Zube počinjemo da čistimo odmah čim narastu. U početku možemo da upotrebimo mekanu krpu ili gazu koju umočimo u vodu i omotamo oko prsta ili možemo da upotrebimo gumeni naprstak. Kasnije počinjemo da koristimo adekvatnu zubnu četkicu. Zubnu pastu nije potrebno da koristite dok dete ne nauči da ispljune pljuvačku.

Ako još dojite nemojte prestati zbog nicanja zuba. Ako vas dete ugrize, treba da znate da to nije uradilo namerno. Dojenje prekinite i recite odlučno NE. Odojče će iz tona glasa shvatiti da to što je uradilo nije dobro.

Pročitajte još

Moje odojče
Razvojne faze
Ishrana
Zdravlje i nega
Spavanje
Dobro je znati
Igrajmo se





image
lepic
Dajte im negu i preparate koje zaslužuju, najbolje, PHARMALIFE!
Ova godina je bila prepuna neprospavanih noći, uz FITOBALM je mnogo lakše sve prošlo, mazali smo po grudima, leđima i oko nosića da bi mogli da dišemo i udišemo blagi miris i sekret iz nosića je mekši i lakše ga je odstraniti. Počeli smo polako i sa BRONCAMIL sirupom, kašljali smo jako, ma najstrašnije, bili smo pred upalom pluća. IMMUNO jos nismo, ali u januaru planiramo korišćenje i ovog vašeg preparata. Apis Gola sprej je jako dobar da ublazi bol u grlu. Poštovanje za vaše proizvode. Hvala vam na brizi i pomoći!  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here