|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Želiš svoj lični kalendar?
PRIJAVI SE i primaćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-adresu.

Razvoj deteta: Uvođenje dohrane

Uvođenje dohrane
Sa uvođenjem mešovite ishrane najbolje je početi po napunjenom 6. mesecu starosti, jer time smanjujete mogućnost alergija. Odojčetova spremnost na mešovitu hranu pokazuje se i sa sposobnošću sedenja (uz pridržavanje) i nestajanjem refleksnog potiskivanja jezika (a sa njim i hrane) iz usta. Naravno pri uvođenju mešovite hrane nastavljamo sa dojenjem ili hranjenjem na flašicu.

Preporučljivo je uvođenje namirnica u malim količinama, za svaku namirnicu potreban je razmak od 3 do 4 dana. Ishrani dodajte po jednu novu vrstu namirnica tj. novu namirnicu dodajte već isprobanima da bi pri mogućoj reakciji na hranu odmah znali šta je prouzrokovalo. U prvoj godini je potrebno da jako ograničite unos soli i šećera.

Odgovarajuća čvrsta (gusta) hrana

Za početak je najprimerenije voće i povrće. Većina roditelja deci najpre ponude voćni sok i nastavi s voćnim kašicama. Najprimerenije voće za početak su jabuke, kruške, i banane, kasnije jelovnik obogaćujmo breskvama, kajsijama, šljivama , dinjom... Na početku izbegavajte bobičasto i citrusno voće. Preporučljivo je da voće detetu ponudite prepodne jer može da prouzrokuje stomačne grčeve ili proliv.

Od povrća su za početak najadekvatniji šargarepa i krompir, a uskoro ćete moći da dodate i tikvice, brokula, karfiol, pasulj i ostalo povrće.

Najadekvatnija namirnica za početak dohrane a koja daje osećaj sitosti su žitarice. Pripazite da pre napunjenog 6. meseca starosti detetu ne nudite hranu koja sadrži pšenicu, ječam, zob ili raž (to su žitarice koje sadrže gluten), jer bi time mogli da povećate rizik da vaše dete oboli od celijakije. Između 4. i 6. meseca od žitarica detetu možete da ponudite pirinač (najbolje integralni), kukuruz ili heljdinu kašu. Žitno-mlečne kašice su dobra zamena za mlečni obrok.

Meso počinjemo da uvodimo tek po napunjenom 6. mesecu detetove starosti i uvek nakon što smo uveli voće i povrće. Odaberemo kvalitetno nemasno meso mladih životinja. Za početak je najprimerenije pileće meso. S ribama je bolje još malo pričekati (nakon 9. meseca) i tada za početak odaberite belu ribu.

Nakon napunjenog 6. meseca starosti odojčetu možete da ponudite i tvrdo kuvano žumance – u početku tek 1, (meko kuvana jaja tek nakon prve godine), belance zbog mogućnosti nastanka alergije ne uvodite u dohranu do napunjene prve godine.

Pre napunjene prve godine detetu NE smemo da dajemo obično kravlje mleko, belance, med, svinjsko meso, orahe, lešnike, kikiriki, čokoladu, gljive...

Šta je s kravljim mlekom?

Neprilagođeno kravlje mleko nije adekvatna hrana za odojčad jer se po sadržaju jako razlikuje od majčinog mleka. Sadrži više proteina i minerala i manje šećera i drugačiji je sastav masti. Osim toga kravlje mleko je puno raznoraznih bakterija. Pijući kravlje mleko dete dobija preveliku količinu proteina i minerala (soli) koje mora da izluči. To predstavlja preveliki napor za njegove još ne sasvim zrele bubrege. Kravlje mleko u mlečnim formulama, mnogobrojnim postupcima se prilagođava potrebama deteta.

Pročitajte još

Moje odojče
Razvojne faze
Dojenje i dohrana
Uvođenje dohrane
Zdravlje i nega
Spavanje
Igrajmo se





Anketa

Ime za decaka
pejičin

Koje ime Vam je najlepse

David (25%)

Filip (29%)

Andrej (46%)


Ukupan broj glasova: 152

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here