|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Ako se dete ZARAZI U VRTIĆU, da li i roditelji idu u karantin?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 27.3.2021
Ni posle više od godinu dana od kada se Srbija susrela s epidemijom kovida-19, mnogima još nije potpuno jasno kada i pod kojim uslovima moraju da idu u samoizolaciju.

image
U Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu ističu da za svaki pojedinačni slučaj zaraze u vrtićima odluku o daljim merama donosi Gradski zavod za javno zdravlje (GZZJZ); (Foto: Freepik)
/11


Tako su roditelji 35 dece iz beogradskog Vrtića "Poletarac" ostali u čudu kada im je saopšteno da zajedno sa svojim naslednicima i 35 mama ili tata mora u dvonedeljni karantin jer je jedan mališan iz te grupe zaražen koronom. Osim ako nisu revakcinisani.

Nažalost, novi britanski soj kovida-19 kojim je zaraženo više od 75 odsto obolelih u Srbiji ne štedi ni decu, pa među inficiranima ima sve više i mališana. Tokom marta u 17 beogradskih predškolskih ustanova zaraženo je 107 dece i 405 zaposlenih.

Jedan od njih je član Vrtića "Poletarac" u Barajevu, koji je odmah preko Viber grupe obavestio o tome roditelje dece iz grupe i poručio im da mališani moraju u 14-dnevnu izolaciju.

Nakon toga, na Viber grupu stigla je poruka da i jedan od roditelja te dece mora u karantin zbog čega su se mnogi zapitali kakva je to odluka, ko ju je doneo, zbog čega i ko će da ih kontroliše?

U Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu ističu da za svaki pojedinačni slučaj zaraze u vrtićima odluku o daljim protivepidemiološkim merama donosi Gradski zavod za javno zdravlje (GZZJZ).

- Odluku donose u zavisnosti od broja kontakata u vrtiću gde se pojavila infekcija, a onda je sprovode sami vrtići. To nije ništa novo jer se tako radi još od prošle godine, odnosno od kako je epidemija došla u Beograd. Ako epidemija zahvati ceo vrtić, onda u karantin idu sve grupe dece - objašnjavaju u Sekretarijatu.

Dilema je, međutim, da li uz decu i roditelji moraju u karantin...

- U karantin su obavezni da odu roditelji obolelog deteta, dok se za drugu decu iz grupe propisuje samoizolacija, i za njih i za jednog od roditelja jer neko mora da čuva decu. To je urađeno da bi jedan od roditelja mogao da dobije doznake za bolovanje. S tim što postoji mogućnost da roditelji te dece ne budu u karantinu, već da umesto njih u samoizolaciji bude neko drugi koji će da ih čuva, recimo, tetka, baka, deka... - naglašavaju u ovom GZZJZ.

Da li roditelji ili deca poštuju karantin, proverava policija. Ipak, kada je reč o karantinu, postoje odnedavno izuzeci. Naime, prema odluci Kriznog štaba, osobe koje su revakcinisane i stekle potpuni efekat cepiva dve nedelje nakon druge doze ne moraju u samoizolaciju.

- Potpuno vakcinisani, sa dve doze, koji su bili u kontaktu s obolelim ne moraju da idu u izolaciju. Dokaz im je ta vakcinacija. Isto važi i za povratnike iz inostranstva - naglasio je član Kriznog štaba Predrag Kon.

Mnogo više zaraženih vaspitačica

Sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu Beograda Slavko Gak naglašava da je situacija u vrtićima stabilna, ali da su pod dodatnim oprezom ovih dana zbog sveukupne epidemiološke situacije.

- Brojke i uputstva se svakodnevno prate. Nijedan slučaj nije izmakao kontroli, na svaku prijavu infekcije se brzo reaguje. GZZJZ je propisao mere koje se bez izuzetka sprovode - kaže Gak, koji je istakao da je tokom marta zaraženo 0,18 upisane dece i 4,5 odsto od ukupnog boja zaposlenih u vrtićima.


Izvor: Blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Poljski pedijatar: 10 zapovesti za roditelje
Niko ne može ostati ravnodušan na životnu priču Januša Kornjaka. Bio je pedijatar i pedagog. Pisao je dečje knjige i bor...
271
Saveti pedijatra – kako ojačati imunitet d...
Zimski period sem što nam donosi hladno vreme i češće infekcije, uskraćuje nam i dostupnost voća i povrća. Kako bi nadok...
14
Kako sam odabrala pravu školu plivanja za ...
Upis na časove plivanja leti, ali i van sezone odličan je način da deca budu aktivna tokom cele godine, istovremeno nado...
10
10 rečenica koje NIKADA nemojte reći svom ...
U ophođenju s detetom vrlo je važno da se suzdržite od uvredljivih reči kojima biste mogli da povredite njegovu ličnost....
8





Kako je Bog stvorio vaspitačicu
“Jesi video ovu specijalnu narudžbinu – treba se lako održavati, ali ne sme biti od plastike; treba imati 160 pokretnih ...
Kako je biti dete u vrtićima u Srbiji
Evo šta kažu roditelji, stručnjaci, ali i sama deca o programima vaspitanja i obrazovanja u srpskim vrtićima.



Anketa

Живот
Admin

Који вам је период живота до сад био најлепши?

Click Here