|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Beba od nekoliko meseci na moru: Maltretiranje ili korist?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 11.7.2024
Mnogi roditelji se pitaju da li da kreću na more sa bebom ili je, ipak, bolje da ostanu kod kuće. Dug put, vrućina, udaljenost od bebinog lekara u slučaju da dođe do nekih nepredviđenih situacija čine se kao dovoljni razlozi da odmah odustanete. Međutim, pedijatri smatraju da su i bebe od samo nekoliko meseci spremne za svoje prvo letovanje i da će im boravak na moru i te kako prijati.

image
Prvi put na moru dete će se možda uplašiti od buke i talasa, pa će odbijati da uđe u vodu. Foto: Freepik.com
/11


Pedijatar Svetlana Bacetić ističe da bebi promena klime veoma prija, a da morski vazduh i boravak na moru utiču na opšti psihofizički razvoj deteta i jačanje celog organizma.

Prema njenim rečima, na moru je veoma važno posvetiti pažnju nezi i zaštiti dečje kože, jer je koža bebe mnogo tanja od kože odraslih, smanjena joj je zaštitna funkcija, a povećana propustljivost, proizvodnja melanina još nije uspostavljena pa je smanjena zaštita od UV zračenja.

– Prvo i najvažnije jeste izbegavanje direktnog izlaganja suncu, a budite svesni i refleksnog zračenja. Dakle, ni u senci vaša beba nije zaštićena, jer se sunčevi zraci reflektuju od peska, vode, betona. Zato je veoma važno da u periodu od 11 do 16 časova sa bebom boravite u dubokoj hladovini ili u sobi – savetuje pedijatar.

Dok boravite na plaži, bilo da je ona peščana ili kamenita, dete bez obzira koliko je malo treba da ima kupaće gaće i nije dobro da na plaži bude golo.

– Kupaće gaćice će sprečiti eventualne infekcije. Pesak lako može da iziritira nežnu bebinu kožu, pa u dodiru sa morskom vodom može doći do infekcije. Takođe, pesak može ući u genitalije, kao i kamenčići, naročito kod devojčica, i dovesti do oštećenja. Ukoliko za vodu koristite specijalne pelene za kupanje skinite ih kada beba izađe iz vode, da bi se koža luftirala, i obucite joj suve kupaće gaćice – savetuje dr Bacetić.

O čemu treba voditi računa kada se bira mesto za odmor?

Izbegavajte mesta koja su udaljena od prodavnica, domova zdravlja, koja imaju probleme sa vodosnabdevanjem, ali i urbana, bučna mesta, sa velikom frekvencijom ljudi, takozvane „centre svih dešavanja“. Veoma je važno da se odabere destinacija koja ima pedijatra ili je pedijatar blizu i lako dostupan.

Upoznavanje sa morem

Prvi put na moru dete će se možda uplašiti od buke i talasa, pa će odbijati da uđe u vodu. Evo kako da ga odobrovoljite:

– Dete nikako nemojte naglo i na silu da stavljate u more, niti naglo sa njim da skočite u vodu, jer će u vas da izgubi poverenje, pa će svaki novi pokušaj ulaska u vodu biti uzaludan. Budite pažljivi, strpljivi i nežni, pa će dete zavoleti more.

– Prvo detetu pokvasite nožice ili sednite zajedno sa njim u plićak. Kada se dete malo navikne na vodu i njenu temperaturu, polako mu kvasite i ostale delove tela.

– Držite bebu u naručju, okrenutu licem prema sebi. Kod vas će se osećati sigurno i lakše će se opustiti, a posle je podstičite na posmatranje oko sebe. Na moru joj zaista mnogo toga možete pokazati. Uza sva ta nova iskustva, dete se neće uplašiti vodenog prostranstva.

– Da bi se dete osećalo prijatno u moru potrebno je da se i vi lepo osećate i da se ne bojite. Svoje pozitivne emocije prenećete i na dete.

– Kada dete uronite u vodu, nagnite ga lagano prema napred i ono će refleksno početi da maše nožicama i rukicama. Tim refleksom dete traži oslonac u vodi. Ubuduće će se ovaj refleks razviti u plivačke pokrete.

– Uvek držite detetu glavicu iznad vode, naročito ako niste vežbali s njim uranjanje glavice u vodu. Naime, refleks zadržavanja daha postoji do četvrtog meseca života i ako prestanete da ga aktivirate dete će se verovatno zagrcnuti vodom ako se nakratko potopi, što može da ugrozi njegov odnos prema moru.

 

Izvor: Blic žena

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Fotografije koje slave telo nesavršene majke
Plakala sam jutros dok sam se presvlačila ispred ogledala. Za godinu i po dobila sam skoro 50 kilograma. Između pokušaja...
11
Popularna ruska imena za bebe i njihovo zn...
Jedan od najuzbudljivijih delova iščekivanja bebe je odabir imena. Ako ste trudni, a razmišljate o ruskom imenu za bebu,...
7
Blizanci: Jedan se rodio prvi, a drugi je ...
Zimsko računanje vremena dovelo je do neobičnog ishoda kad su se rodili blizanci u Masačusetsu.
4
NAJLEPŠA IMENA ZA DEVOJČICE koja ste vi iz...
Napravili smo listu najlepših imena za devojčice prema vašem izboru.
4





MAME KAŽU: Kako pobediti prehladu kod bebe
Prenosimo vam deo mnogobrojnih pozitivnih iskustava roditelja koji su koristili Fitobalm balzam gel za svoje mališane.
Zdravstveni problemi nedonoščadi
Prevremeno rođene bebe, manje su po konstituciji i težini, i mogu imati zdravstvenih problema.



image
AnaTamara
Preporuka budućim mamama!
Porođaj je sve bliže, pripremaju se stvarčice, između ostalog i Fitolat, koji mi je mnogo pomogao sa prvim detetom, uspeli smo da uspostavimo laktaciju!  Više >>
image

Anketa

Одређивање пола.
пеперутка16

Колико је поуздано одређивање пола ултразвуком? Ваше искуство је:

Click Here