|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kad počnu da izbijaju zubići

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 10.10.2013
Većini beba prvi zubić izbije kada napune šest meseci, ali to nije pravilo. Neka deca se rode s jednim zubićem u vilici, dok drugima zubi počinju da rastu tek posle godinu dana. U svakom slučaju, dete bi do treće godine života trebalo da ima potpuno razvijenu vilicu sa 20 mlečnih zuba.

image
/11


PRVI SIMPTOMI



Beba će vam na različite načine nagovestiti da joj rastu zubići. Negde oko šestog meseca, verovatno će se češće buditi noću zbog bolova u desnima. U tom periodu se ni inače ne oseća dobro.

Nezadovoljna je i ne da vam da predahnete. Ponekad joj oteknu obraščići i desni i ima potrebu da grize i žvaće sve čega se dočepa. Pojačano lučenje pljuvačke takođe može biti znak da joj rastu zubi.

 

 

REDOSLED IZBIJANJA ZUBA I PROPRATNI SIMPTOMI



Obično prvo izbije jedan od donjih srednjih sekutića, a zatim i ostali sekutići. U uzrastu od devet meseci, dete obično ima osam zuba, četiri gore i četiri dole (mada nije obavezno).

Prvi kutnjak se, u većini slučajeva, pojavi u desetom mesecu.

Tek posle 18 meseci, dete ima sve mlečne zube, izuzev četiri zadnja kutnjaka.


Bebe reaguju veoma različito na rast zuba! Zapamtite to!

 

Neke nemaju gotovo nikakve tegobe, a neke su veoma osetljive na pritisak koji zubi vrše na desni. Mnoga deca su kenkava, a ni blago povišena temperatura nije retkost.

Moguće su i teškoće sa varenjem i ojedenost guze, što, međutim, ne mora biti povezano sa izbijanjem zuba, već sa promenom načina ishrane koja se obično događa baš u ovom periodu. U ovoj fazi, bebe često stavljaju u usta sve što im dopadne šaka, samim tim može da se dese i češće upale grla, ušiju..- prosto trpanjem svega u usta dete može da se zarazi.



KAKO DA POMOGNETE BEBI?

Na sreću, postoje različiti načini da olakšate muke vašoj bebi. Budite veoma pažljivi kada je hranite, jer će kašičica s kašicom svaki put iznova prouzrokovati bol u desnima. I najmanji dodir nepca prava je muka za bebu. Verovatno će pokušavati da grize bilo šta, jer se time, makar na kratko, ublažava pritisak zuba na desni. Glodalice ohlađene u frižideru idealno su rešenje.

Natopite frotirsku rukavicu hladnom vodom, pa nežno prelazite preko bebinog obraza kako biste ublažili otok. Osim toga, možete da nežno da masirate prstima bebine desni, ali pazite da ih ne povredite noktima.

U apoteci postoje brojne masti namenjene u tu svrhu, a delotvorni su i rastvor kamilice ili žalfije, mada je najbolje posavetovati se sa pedijatrom.



Zubni karijes i bakterije: Predupredite na vreme


Ne bi bilo loše da što ranije zainteresujete dete za pranje zuba i pokažete mu kako se to radi. Mlečnim zubićima je potrebna posebna nega i što više budete vodili računa o higijeni, to će vaše dete kasnije imati manje problema zbog loših zuba. Pri tom je veoma važno da budete pažljivi. Ako nisu izbili svi zubići, pazite na desni u okolini. Prve zubiće slobodno perite štapićima s vatom, ali čim ih bude više, nabavite prvu četkicu za bebe. U startu za negu prvih zubića dovoljna je i samo voda.


Izbijanje zubića nije ni najmanje prijatan period za vaše dete, ali budete brinuli o higijeni i preduzeli sve što je u vašoj moći da mu bude lakše, ono će brzi prebroditi ovaj period i uskoro će moći da isproba svoje zubiće na glodalicama i prvoj čvrstoj hrani.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
15
Pet najčešćih mitova vezanih za dojenje
Ukoliko dojite bebu, sigurno ste čuli pregršt saveta o tome šta je majkama dozvoljeno ili zabranjeno, kako ne bi naškodi...
10
Popularna ruska imena za bebe i njihovo zn...
Jedan od najuzbudljivijih delova iščekivanja bebe je odabir imena. Ako ste trudni, a razmišljate o ruskom imenu za bebu,...
8
Ležanje na stomaku- tummy time
Kada uzmete u obzir sve dremke i noćno spavanje, shvatićete da vaša beba na leđima provede i do 15 sati svakog dana, pa ...
5





Kalendar vakcinacije
Vaše dete trebate vakcinisati kako bi njegov organizam stekao imunitet na neke od težih zaraznih bolesti. Vakcina je pre...
MAME KAŽU: CortinaT je obavezan član porod...
Iskustva mama objedinili smo na jednom mestu i sa ponosom ih delimo putem ovog teksta, jer CortinaT to svojim kvalitetom...



image
pamaja
Fitolat je obavezni deo moje torbe za porodilište.
Fitolat sam otkrila u prvoj trudnoći. Pošto imam blizance, veoma mi je bilo važno da uspostavim pravilnu laktaciju. Još dok sam bila u porodilištu suprug mi je doneo Fitolat. Ja sam bila oduševljena. Mleko je pravilno nadolazilo, nisam imala mastitis niti bilo kakvih tegoba. Koristila sam ga tokom čitavog perioda dojenja. Moji blizanci su dojene bebe, bez adaptiranih mleka zahvaljujući Fitolatu. Sada su to zdravi sedmogodišnji dečaci. Uskoro nam stiže i seka, tako da će Fitolat biti obavezni deo moje torbe za porodiliste.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here