|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Ćutljivo i povučeno dete – problem ili ličnost?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 2.5.2018
Kada iz deteta ne možete izvući više od dve šture rečenice, a podstavite mu pitanja na koja se može vrlo opširno odgovoriti i kada to iz faze prerasta u svakodnevnicu, hvatate se u koštac s činjenicom da imate ćutljivo i povučeno dete. Šta učiniti i kako reagovati?

image
/11


Ćutljivost i povučenost kod dece mogu biti samo faza, ali i deo karaktera koji počinju pokazivati već u vrlo ranom periodu. Takođe, takvo ponašanje može upućivati na određeni unutrašnji problem koje dete nosi u sebi i ne zna ga ili jednostavno ne želi izneti komunikacijom.

Ako se radi o unutrašnjim problemima, pokušajte zajedno otkriti uzrok problema. Nemojte vršiti preveliki pritisak, već se poslužite pitanjima prilagođenim vašem detetu, dakle kroz igru ili na neki sličan način. Nikako nemojte nastupiti nametljivim pomaganjem, kritikovanjem vikanjem i ne govorite pred drugim ljudima o njegovim problemima ili osobinama jer će to samo pogoršati situaciju. Unutrašnji problemi koji se zbog raznih faktora mogu pojaviti su strah, nesigurnost, bes, nemir, nepoverenje. Dete koje je opterećeno takvim osećajima je uglavnom pasivno, povučeno i ima problema sa samopouzdanjem, te se ne želi uključiti u društvo. Kada uvidite o čemu je reč, lakše ćete pronaći i način kako odagnati takve osećaje koji muče vaše dete.

Kako biste se uverili o čemu je zapravo reč, postavite pitanja koja će vam pomoći u tome:

  • Koliko (kvalitetnog) vremena zaista posvećujete svom detetu?
  • Znate li kako se ono ponaša kada vi niste prisutni?
  • Što ga veseli ili plaši?
  • Sa kakvim prijateljima se druži?
  • Koliko je kvalitetna vaša međusobna komunikacija?
  • Koliko restrikcija mu dajete?
  • Kakva očekivanja imate od njega?
  • Koje su njegove potrebe?


Kako biste lakše shvatili detetovu ličnost, morate biti svesni da u društvu postoje introvertni i ekstrovertni. Introvertan tip osobe se napunjuje energijom kada je sam/a ili kada je u što manjem društvu, dok ekstrovertni uživaju jedino kada su okruženi velikim brojem prijatelja i to ih ispunjuje i čini neizmerno srećnima. Sledeći te činjenice da nismo svi jednaki i da postoje različiti tipovi ličnosti, pokušajte shvatiti i da vaše dete još u ranom periodu pokazuje znakove prema kojima se klasifikuje u jedan od ova dva tipa.

Ono što je među glavnim prioritetima svakog roditelja su zadaci koje imate kao autoritet prema svome detetu i osoba koja ga odgaja i uči o životu. Dakle, na vama je kako i u kojoj meri ćete ga naučiti pravilima lepog ponašanja, hoćete li shvatiti njegove potrebe, te kako ćete ga naučiti da se nosi sa zadatim situacijama u društvu. S druge strane, takođe mu trebate posvetiti vremena onoliko koliko će dete zahtevati kako bi naučilo kako steći prijatelje ili kako se nositi sa uticajem savremenog doba i osobitih pravila koje ono sa sobom nosi.

Svakako imajte na umu da deca uče i kopiraju ponašanje svojih roditelja više nego reči, ali reči su te koje ih mogu snažno uznemiriti i povrediti. Pokažite mu kako ste vi ti koji stvarno imaju veliko samopouzdanje jer vi ćete mu onda biti pravi uzor, te ćete ga na vlastitom primeru naučiti pravilnim reakcijama. Ohrabrujte ga i pokažite mu saosećanje, vaša mu je podrška najbitnija. Upišite ga na sport ili neke kreativne aktivnosti poput plesa, radionica crtanja i slikanja ili pevanja, to zaista može pomoći kod njegove nesigurnosti i reguliranja osećaja koje nosi u sebi.

Budite oprezni, promišljeni, razvijajte komunikaciju na pravi način i budite svesni da osećajno dete zahteva više pažnje, podrške i ljubavi, ali i iskrenih pohvala.

 

Izvor: žena.hr

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Zakleo se bumbar
Autor: M. Šouc, Peva: Branko Milićević – Branko Kockica
5
Zašto ne biste napravili svoju vaskršnju k...
Razmišljate o organizovanju uskršnjeg lova na jaja? Zašto ne bi deca prvo napravila sopstvene korpe.
5
Ovo pitanje zaustavlja dečju histeriju ODMAH
Deca histerišu iz različitih razloga, ali ovo pitanje pomoći će vam da ga smirite u trenutku.
4
Šta je ljubav...iz dečije perspektive
Deca su odgovorima pokazala šta je prava filozofija i moć zapažanja.
4





25 najlepših citata o sestrama
Veliko je bogatstvo kada imaš sestru. Bilo da je starija ili mlađa, ona je tvoja najbolja prijateljica do kraja života. ...
"Kad će drugo" i šta to koga ima d...
Zašto se većina roditelja jedinaca susreće sa ovim pitanjem? Uz obavezno "SAMO JEDNO dete?"



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here