|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Dete treba da bude napolju 4 do 6 sati SVAKI DAN

Helena Primic, 31.1.2023
Nakon što se deca prvo zbunjena 'izgube' u prirodi, a zatim u mašti i čudu, ubrzo počinju da se razvijaju veoma brzo usled mnogih prirodnih stimulacija.

image
Nauka takođe potvrđuje da deca svih uzrasta treba da provode najmanje tri sata na otvorenom svakog dana. Foto: Freepik.com
/11


Stručnjaci za razvoj dece upozoravaju da savremena deca sve manje vremena provode na otvorenom.

Vreme koje dete svakodnevno provodi u prirodi najbolja je protivteža zamkama savremenog načina života, a istovremeno je odličan pomoćnik zdravlja i emocionalnog imunog sistema deteta, razvoja i zdravog odrastanja.

Koliko vremena dete treba da bude na otvorenom svakog dana tokom godine?


Da li provode premalo vremena u prirodi?

Ako bismo sledili učenje klasične profesorke engleskog i reformatorke Charlotte Mason, koja je živela na prelazu iz 19. u 20. vek, dete bi trebalo da provede četiri do šest sati na otvorenom, svakog dana.

Iskreno govoreći, danas je vrlo malo takve dece – pogotovo među školarcima. Čak i ako je dete svaki dan sat vremena u prirodi, mi roditelji se osećamo kao potpuni pobednici. Naše porodice možda uspeju da provedu četiri sata na otvorenom u jednom danu, recimo dva do tri puta nedeljno, a i tada samo u toplim mesecima, kada smo uglavnom više napolju.

Trenutna istraživanja pokazuju da današnje američko dete dobija samo četiri do sedam minuta(!) igre na otvorenom dnevno! To znači da je prosečno dete u SAD napolju samo oko pola sata nedeljno. Da li je kod nas zaista drugačije, posebno kada su u pitanju tinejdžeri kojima je potrebno vreme na otvorenom baš kao i maloj deci?


PROČITAJ JOŠ: Ko su deca koja nemaju alergije i nisu bolesna


Deca se brže razvijaju zahvaljujući igri u prirodi

Ali šta se dešava ako savet Charlotte Mason shvatimo ozbiljno? Prema rečima mame Džini Jurič, jedne od autora veb stranice 1000hoursoutside (Hiljadu sati napolju), koja pokušava da bude na otvorenom hiljadu sati svake godine, dešavaju se značajne promene. I sa roditeljima i sa decom.

Deca koja mogu da budu na otvorenom toliko ili više sati (bez pritiska i gledanja na sat) obično se prvo „izgube” u prirodi. Gube se u konfuziji, pa u mašti i čudu. A onda odjednom počnu da se razvijaju veoma brzo, što je verovatno i "krivica" prirode sa brojnim senzornim stimulacijama koje nudi.


PROČITAJ JOŠ: RANKO RAJOVIĆ - SKAKANJE PO BLATU ŽIVOT ZNAČI


Preporuke Charlotte Mason potvrđuje i nauka

Ono što je Mason ustanovila o zdravom razvoju deteta potvrdili su i mnogi naučnici sto godina kasnije.

Takođe, Angela J. Hanscom, autorka knjige "Uravnoteženo i bosonogo", tvrdi da neograničena igra na otvorenom stvara jaku, samouverenu i sposobnu decu, napisavši takođe u pomenutoj knjizi, da deca svih uzrasta treba da provode najmanje tri sata na otvorenom svakog dana.

Ova tri sata su definitivno lakše ostvarljiva od četiri ili čak šest sati dnevno, koje u savremenom tempu porodice ne znamo ni kako uguramo u raspored deteta i porodice pored školskih, domaćih, vannastavnih. aktivnosti i kućnih poslova.


PROČITAJ JOŠ: Šta reći detetu umesto PAZI i OPREZ?


Da li ste spremni za izazov od 1.000 sati na otvorenom godišnje?

Ako se uzme u obzir da su pre korone savremena deca u proseku provodila oko 1.200 sati godišnje pred ekranima (to je više od tri sata dnevno!) i da je ovo pasivno provođenje slobodnog vremena pred savremenom tehnologijom u koroni, a i nakon korone čak i više, ovo je definitivno dovoljan izazov za porodice da usvoje zdravu porodičnu naviku.

A možda možemo da se pridružimo porodicama iz celog sveta koje su odlučile da njihova deca (i roditelji!) provedu hiljadu sati godišnje u prirodi ili na otvorenom. To znači nešto manje od tri sata dnevno!

U ova tri sata dnevno ili 21 sat nedeljno – koje možete podeliti tako da bude više sati tokom vikenda, a manje tokom nedelje, ako vam je tako lakše – daćete svom detetu najbolju moguću osnovu za zdraviji i brži razvoj u svim oblastima. Naime, kada deca dobiju dovoljno vremena na otvorenom, njihova tela intuitivno traže stimuluse u prirodi koji su im potrebni za zdrav rast i razvoj.


Izvor: Ringaraja.net

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Zašto deci ne treba postavljati pitanje &#...
Prvo, važno je da razumete da dete ne odgovara ne zato što neće, nego ne može!
13
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
12
Moje dete ima vaške!
Kada se spomenu vaške svi prevrnemo očima. Vrlo lako se prenose sa glave na glavu, pa se može desiti da ih dobijemo i vi...
10
25 najlepših citata o sestrama
Veliko je bogatstvo kada imaš sestru. Bilo da je starija ili mlađa, ona je tvoja najbolja prijateljica do kraja života. ...
9





DR RAJOVIĆ: Šta raditi kad dete neće da jede?
Mnogi se pitaju šta raditi kad dete neće da jede - doktor Ranko Rajović objašnjava na koji način rešiti problem.
Prelepa GRČKA imena ZA DEČAKE
Grčka je zemlja sa drevnom kulturom, bogovima i mitološkim bićama, koja nam je dala i prelepa ženska i muška grčka imena...



image
flamingos
CortinaT krema će baš, da reši svaki problem naš.
Ekcem je prošlost kad se nanese,jer krema sa sobom sve odnese. Vetar kada duva, koža zna da se suši i puca, tad CortinaT krema na vrata pokuca,lepo se namaže, upije baš i rešen je problem naš. Nije fora, a nije ni laž,u CortinaT kremi leži prava draž. Ona svima prija i zato nam je najmilija. Možda mi pisanje stihova i nije jača strana, ali jedno sigurno znam-CortinaT krema je bez mana.  Više >>
image

Anketa

Љубљење детета у уста.
пеперутка16

Да ли (мама и тата) љубите дете у уста? А да ли га још неко љуби (на иницијативу детета)? Овде мислим на дете до 3 године. старости.

Click Here