dddaca u 15:41
u temi RE: Šta smo danas pravile - 10. deo
sa foruma Porodični život
Ovaj tekst je inspirisan knjigom koju sam nedavno pročitala, a to je „Hoćeš li da se igramo?“ koju je napisala Klaudija Porta, izdavača ProPolis Books.
Iskreno, naslov me je privukao kao magnet, a onda sam počela da je čitam.
U ovom tekstu ću sa vama podeliti zašto je ovo dečje pitanje iz naslova teksta (i knjige) toliko važno, kao i 10 činjenica koje treba da zapamtite o tome šta igra radi dečjem razvoju.
Zašto je ovo pitanje toliko važno?
Naime, dete još nema sposobnost da nam kaže: „Danas sam imao težak dan i želim da pričam o tome sa tobom“ ili „Desilo mi se nešto strašno i ja ne znam šta sada da radim sa tim. Treba mi tvoja pomoć.“ ili „Mnogo sam ljuta i želim da pričam o tome.“.
Tu na snagu stupa IGRA!
Kada nam dete uputi pitanje: „Hoćeš li da se igramo?“, verovatno ima potrebu da razradi neki svoj doživljaj ili razmišljanje, pa čak i da podeli sa nama svoj unutrašnji svet na način kojim ono najbolje komunicira – kroz igru.
„Igra je primarni način da dete uči o svom svetu, da razume kako stvari funkcionišu, da razvija nove fizičke, mentalne i socijalne veštine i veze.“ (VanFlett, 2008)
U knjizi „Hoćeš li da se igramo?“ koju je napisala Klaudija Porta, izdavača ProPolis Books, pronašla sam i ovakav opis igre:
„Igrati se znači posvetiti se jednoj aktivnosti u cilju zabave i izvlačenja zadovoljstva iz nje. Cilj igre je ona sam: dete se igra da bi se igralo. Ako usput nešto nauči, radi se o kolateralnom efektu, a ne osnovnom cilju igre, što ne znači da igra ne omogućava detetu da otkrije različite stvari. Kroz ovu aktivnost koja traje kroz generacije, dete uči pravila, običaje i vrednosti okruženja u kojem živi. Dete otkriva sebe samo i svet u kojem živi.“
Propolis Books nagrađuje najvrednijeg forumaša na Ringeraji knjigom "Hoćeš li da se igramo?"! Takmičenje traje u periodu od 15.1. do 5.2.2019. a pravo učešća imaju svi registrovani članovi. Više o tome kako da postanete dobitnik nagrade pročitajte OVDE |
Čemu toliko buke oko igre?
U knjizi „Hoćeš li da se igramo?“ možete pročitati mnogo korisnih razmatranja o značaju igre u njenim najrazličitijim aspektima, a ja bih istakla ovih 10 činjenica o tome kako igra utiče na dečji razvoj koje mislim da je najvažnije da zapamtite:
Sada kada znate koliko je igra ozbiljna stvar za dete, važno je da zapamtite i ovo: kada prekinete dete dok se igra (bilo da je vreme za obrok ili da se ide negde), ne pridajete dovoljno važnosti njegovoj aktivnosti. To je kao kada bi vas neko prekinuo dok radite.
Ono što je moguće uraditi, a da se u isto vreme pokaže poštovanje za detetove aktivnosti bez gubljenja autoriteta jeste da se dete pripremi unapred kako bi moglo da se organizuje na odgovarajući način. Na primer: „Uskoro treba da krenemo, pa te molim da se pozdraviš sa igračkama.“ Ili „Uskoro je večera, što znači da je igračkama vreme da idu na spavanje. Hoćeš li da skloniš igračke pre ili posle večere?“.
Inspirisane predlogom iz ove knjige napravile smo i igračku koja može pomoći u izazovnim situacijama.
Inspirisao me je opis pravljenja igračke „Srce nežnosti“, koji sam pronašla u knjizi „Hoćeš li da se igramo?“ i odlučila da i mi napravimo.
Već smo imale pokušaje šivenja i bilo je vrlo zanimljivo, pa sam odlučila da ponovimo. Takođe, pretpostavila sam da će im se ova igračka veoma svideti.
U nastavku ću opisati kako smo mi pravile ovu igračku, a vama preporučujem da nabavite ovu knjigu i pronađete još mnoštvo korisnih i kreativnih projekata koje možete realizovati zajedno sa decom.
Foto: Privatna arhiva
Igračka „Porodično srce“
Mnogo mi se dopala ova igračka jer je jednostavna, a može biti mnogo korisna u teškim trenucima.
Ono što je autorka knjige podelila, u vezi ove igračke, jeste da u njenoj porodici ovu igračku koristi onaj član porodice kojem je potrebna dodatna doza nežnosti (tata na poslovnom putu, dete koje ide da spava kod bake i deke, itd.), za pomirenje ili kada treba da se izvine, ili uteše onog kome je to neopodno.
Odlučila sam da i mi napravimo jedno „Porodično srce“ i dopunimo naš asortiman mogućnosti u situacijama kada se loše osećamo.
Potreban materijal:
Način pravljenja:
Foto: Privatna arhiva
Iseku se dva srca od kvadratne tkanine.
Staviti ih jedno na drugo, licem prema licu, a između njih staviti komad tkanine koji će predstavljati džep. Ušiti okolo ostavljajući mali otvor da se može prevrnuti i napuniti.
Kada se srce napuni, zašiti otvor. I gotovo je „Porodično srce“.
Foto: Privatna arhiva
Tekst je autorski, napisan u saradnji sa izdavačkom kućom ProPolis Books
Autor:
Manuela Kamikovski, psiholog, sistemski porodični psihoterapeut, praktičar terapije igrom i autorka bloga maminovreme.org
Izvor originalnog teksta - Zašto je pitanje: “Hoćeš li da se igramo?“ jedno od najdragocenijih za svakog roditelja?
Promo objava
Nagrade RR
Autor: Dora89
-Moja slatkica -
Autor: Anci.Ja.
Lino nagrada
Autor: MimaKos
Hvala puno jos jednom!!!
Moja Anastasija
Autor: milena984
slike od kada je bila mala pa do danas 3
skaknje po baricama
Autor: Natka13
Ono kad sreći njihovoj nema kraja :D
Intervju sa kreatorima serijala knjiga o Tatuu i Patuu
Propolis Books nam ovaj put donosi intervju sa kreatorima se
U bioskopima! Kućni patuljci: Operacija kolačići
Čuveni, marljivi patuljci iz Kelna konačno se vraćaju!
VIDEO: Kako beba doživljava lice sa maskom?
Pogledajte poznati eksperiment \"Smrznuto lice\" iz 1975. go
\"Apćiha priča je vrlo aktuelna iako je sredina marta. Svuda
JEDNAČINA ZA ZDRAVU KOŽU: MIKROBIOM + RAVNOTEŽA=?
Mikroorganizmi koji obitavaju u i na ljudskom telu, oduvek s