|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Kada tata drži mamu za ruku, porođajni bol je manji!

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 9.2.2023
Ispostavilo se da je jedan način ublažavanja bolova posebno efikasan, a moglo bi se reći i veoma sladak...

image
Ništa nisam mogao da uradim osim da je uhvatim za ruku i izgleda da je to pomoglo. Foto: Freepik.com
/11


Opšteprihvaćeno je mišljenje da je porođaj jedno od fizički veoma bolnih iskustava, zbog čega su i dostupni načini ublažavanja bola poput epiduralne anestezije.


Međutim, ispostavilo se da je jedan način ublažavanja bolova posebno efikasan, a moglo bi se reći i veoma "sladak". Držanje partnera za ruku. Muškarci koji svoju suprugu drže za ruku tokom porođaja, mogu dosta da joj olakšaju bolove, pokazala je nauka. Verovatno će ih posle toga boleti svaka koščica šake, ali valjda je to ništa u poređenju sa porođajnim bolovima.

 

PROČITAJ JOŠ: Tata na porođaju - veća bliskost sa detetom


U sprovedenoj studiji učestvovala su 22 para, a rezultati su pokazali da kada ženu na porođaju suprug saosećajno drži za ruku, rad njenog srca i respiratornih organa se "sinhronizuju", a bol se značajno umanjuje. "Što partner pokazuje više empatije, to je jači efekat ovog ‘anagletika’", kaže vodeći autor studije Pavel Goldstajn, naučnik koji se bavi istraživanjem bola.


Inspiraciju za ovo svoje istraživanje, Goldstajn je pronašao u dolasku na svet svoje ćerkice koja sada ima četiri godine. "Moja supruga je bila u bolovima, a ja sam razmišljao samo kako da joj pomognem. Ništa nisam mogao da uradim osim da je uhvatim za ruku i izgleda da je to pomoglo", kaže on. "Onda sam to želeo da testiram u laboratoriji – može li neko zaista da umanji bol dodirom i, ako može, kako?"


Za potrebe svoje studije, Goldstajn je "regrutovao" 22 heteroseksualna para starosti između 23 i 32 godine, koji su u dugim vezama. Parovi su prošli kroz seriju testova koji su simulirali porođaj. Ovaj naučnik se nada da će njegova studija utvrditi teoriju da dodir zaista može da umanji bol.


Drage dame, da li biste volele da vas partner drži za ruku na porođaju?

 

Izvor: Mondo.rs

 

PROČITAJ JOŠ: Prisustvo oca na porođaju u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo Zemun

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
10
Uloga placente (video)
Nakon implantacije, iz perifernih ćelija blastocista, razvija se deo strukture zvan placenta, koji služi kao veza između...
9
Kafa u trudnoći – da ili ne?
Mnogi među nama su mišljenja da, u trenutku kada shvati da je trudna, žena treba istog trenutka da prestane da pije kafu...
8
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
6





J.Z.: Moja porođajna priča
Dan pred termin, imam kontrolu. Ležem na sto da mi odrade CTG, koji je proteklih dana bio skroz miran, kad ono pokazuje ...
Vaginalni porođaj
video
Prirodni porođaj (engleski video)



Anketa

Млеко.
Admin

Које млеко је здравије давати детету после годину дана:

Click Here