|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kako da naučite decu da koriste nošu

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 16.4.2010
Spremnost deteta da prihvati nošu zavisi i od karaktera majke i deteta. Energični mališan će, po pravilu, brzo naučiti da ide na nošu, naročito ako je i mama energična i preduzimljiva. Sporijem i zamišljenom detetu sa ležernom mamom trebaće duže.

image
/11


Trudite se da vašem klinji što češće menjate mokre i uprljane pelene i „pampers“ da bi navikao da bude suv i čist. Mališan koji je naučio da bude stalno čist pre će sam zatražiti nošu i brzo će proći onu fazu kad „obavi posao“ a da to nikome ne prijavi.
 

Posmatrajte vašeg mezimca jer postoje znaci koji pokazuju da je dovoljno sazreo za nošu:

  • ume da saopšti svoje potrebe, na primer zna da kaže da je gladan, i shvata jednostavna naređenja („Donesi mi loptu!“);
  • počinje da skida mokre pelene i sam vam kaže da su „ukakane“;
  • donosi nošu u sobu da bi na nju seo ili pokušava da se uspentra na WC-šolju.
Pre nego što počnete da stavljate mališana na nošu, dajte mu je u ruke da je slobodno razgleda i upozna se s novim predmetom. Naravno, treba da mu objasnite čemu služi. Ako se prvi pokušaj završi otporom i čvrstim „ne“, odložite ceo poduhvat za nekoliko nedelja dok mališan ne postane prijemčiviji za tu promenu u svakodnevnom životu. Nemojte pošto-poto da isterujete svoje. U protivnom rizikujete da ubijete njegovo interesovanje i svaku želju da se potrudi i prihvati novinu.
 

Postoji nekoliko malih lukavstava koja će vam pomoći.

Šta pišu mame na forumu, kako skinuti pelenu pročitajte ovde --->>>


Iskoristite prirodnu želju svakog deteta da imitira odrasle. Pokažite mu kako vi idete „na nošu“. Devojčice bolje usvajaju tu lekciju s mamom, dok dečaku može pomoći tata, iako podudarnost polova nije obavezna. Treba da odlučite šta vam je zgodnije: da li da naučite dete da koristi nošu ili pravi toalet ali sa specijalnim dodatkom koji omogućava bezbedno sedenje. Većina male dece više voli svoju nošu. Odličan izbor je stoličica ispod koje se pričvrsti noša i u kojoj je detetu udobno jer može da stavi obe noge na pod, dok je na WC-u nestabilno i zahteva vaše prisustvo. Osim toga, ta stoličica može da se prenosi iz prostorije u prostoriju, ali i da se sklopi i ponese kolima gde god da idete.

Postoji mnogo različitih vrsta stoličica, ali i noša. Potrebno je da se mališan odnosi prema noši kao prema jednoj od svojih omiljenih igračaka. Prilikom kupovine noše treba da vodite računa o nekoliko stvari. Povedite i mališana u prodavnicu jer i njemu treba da se svidi poklon kao kada kupujete novu igračku ili slikovnicu. Ocenite da li mu je udobno da sedi na stoličici ili noši. Deci se posebno dopada takozvana muzikalna noša: kad dete obavi posao, noša počinje da svira. Detetu starijem od dve godine imponovaće dodatak za WC-šolju koji mu omogućava da samostalno sprovodi celu proceduru.

Da ne biste po ceo dan trčali za vašim ljubimcem i podmetali mu nošu, prethodno treba pažljivo da pratite njegovo ponašanje. Najviše će vam pomoći ako zapišete kad mališan najčešće ima stolicu. Kod male dece se to često dešava posle nekog obilnijeg obroka, recimo doručka ili ručka. Znači, upravo u to vreme treba da ga stavite na nošu. Dozvolite mu da sedi na njoj koliko hoće i dajte mu da za to vreme prelistava omiljenu slikovnicu. Ukoliko ne uspete da otkrijete određeni ritam, stavljajte ga na nošu na svaka dva-tri sata ili onoliko često koliko vam vreme to dopušta.

Dok se mališan navikava na nošu, oblačite ga tako da možete brzo da ga skinete. Kod kuće je najudobniji najobičniji donji deo trenerke koji se lako svuče i navuče.

Dok traje navikavanje, često ćete imati posla s mokrim i uprljanim gaćicama ili pantalonama. To morate shvatiti kao potpuno normalan proces privikavanja i učenja. Znači, ne smete nipošto zbog toga da ga grdite ili, još gore, kažnjavate.


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Zašto se Kineskinje plaše da dovede decu u...
Kineska država želi da građani imaju više dece - ali parovi su toliko zabrinuti za dobrobit svoje dece da ih radije ne b...
6
Zvončići no.1
Kad padne prvi sneg, kad zabeli se breg, na put se sprema tad, taj deda večno mlad,...
5
Svi treba da znaju šta drugarstvo znači
Pročitajte kako su učenici jedne beogradske osnovne škole odraslima objasnili šta je drugarstvo, koje je za njih jedna v...
4
MAJKE i SINOVI - to je jedna nežna i neras...
Ali postoji ta mekoća i nekomplikovana nežnost u odnosu majka-sin, nešto što postaje sve snažnije kako moji sinovi rastu...
4





Problemi spavanja kod dece
Problemi spavanja kod dece su jako ozbiljni za roditelje. Članovi porodice, često, zakazuju savetovanje govoreći da su...
Kako da se dete ne plaši lekara
Mnogi mališani se uplaše kada se spomene lekar. Evo nekoliko saveta da im pomognete da prevaziđu taj strah.



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here