|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Ne budite decu rano i vikendom

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 5.9.2022
Deca koja se hronično ne naspavaju dovoljno češće pate od viška kilograma, zaključili su naučnici kineskog Univerziteta u Hongkongu koji su tokom godinu dana pratili 5.159 dece uzrasta od pet do 15 godina.

image
Nedostatak sna predstavlja još jednu epidemiju savremenog sveta. Foto: Freepik.com
/11


Kineski naučnici su utvrdili da problema gojaznosti nema kod dece kojoj roditelji dozvoljavaju da se naspavaju bar vikendom.


Naučnici su želeli da ispitaju kako nedostatak sna utiče na uspeh u školi, rast i težinu dece i utvrdili da deca koja se slabo naspavaju imaju veći indeks telesne mase, koji predstavlja odnos rasta i visine, od one dece koja spavaju koliko je potrebno.

Ukoliko je deci bilo dozvoljeno da "nadoknade" san tokom vikenda, nije dolazilo do pojave viška kilograma, ističu naučnici.

 

PROČITAJ VIŠE: U koliko sati vaša deca idu na spavanje?


Nedostatak sna, kako prenose hongkonška glasila, predstavlja još jednu epidemiju savremenog sveta, uz gojaznost i smanjenu fizičku aktivnost, a sve su one međusobno povezane.

Deca koja manje spavaju provode više vremena sedeći za radnim stolom ili gledajući televiziju, što dovodi do povećanja težine i nepravilne ishrane.


Šta je uzrok takve zakonitosti, naučnici još nisu tačno utvrdili, ali njihove pretpostavke zavređuju pažnju. Možda je stvar u tome da deca manjak sna kompenzuju povećanjem proizvodnje "hormona gladi" leptina i zbog toga imaju bolji apetit. Ta deca više jedu, dobijaju višak kilograma koji, pak, snižavaju njihovu fizučku aktivnost.

Deca koja nemaju dovoljno noćnog sna su, osim toga, fizički slabija, imaju lošiji uspeh u školi, pate od dnevne pospanosti, imaju česte promene raspoloženja i poremećaje u ponašanju.

Naučnici savetuju da sva deca iz viših razreda spavaju ne manje od 9,5 do 10 sati, a ona u nižim razredima i predškolci i više od toga, a preko vikenda im treba dozvoliti da se propisno naspavaju.
 
Izvor: RTV.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Ko su deca koja nemaju alergije i nisu bol...
Većina nas se sa radošću seća odrastanja, u kojem je igra u blatu i pesku bila svakodenvna aktivnost, a često i vrhunac ...
10
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
6
U četvrtoj godini se deca prvi put zaljubl...
Verovali ili ne, deca mogu da se zaljube čim napune četiri godine. Naravno, ta „zaljubljenost“ je različitog intenziteta...
4
Disleksija i kako je prepoznati
Kako deca usvajaju veštinu čitanja, koji su preduslovi za fluentno čitanje i kako prepoznati simptome disleksije na rano...
4





Karijes kod dece
Karijes se dokazano prenosi sa jedne na drugu osobu putem prisnijeg poljupca, tačnije bakterije koje ga uzrokuju.
Zašto deca grickaju nokte
Da biste dete odvikli od grickanja noktiju, morate biti strpljivi i imati razumevanja. Biće vam potrebno nežnosti i vrem...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here