|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Obavezno lečite mlečne zube

Blic online (www.blic.rs), 16.4.2010
Najrasprostranjenija patologija kod mališana na redovnim sistematskim pregledima jeste karijes. Uprkos tome, mnogi roditelji ne obraćaju pažnju na stanje mlečnih zuba svojih mezimaca jer računaju da će ionako svi da poispadaju.
Ključne reči:

image
/21


Dete uči da grize i žvaće zahvaljujući mlečnim zubima. Oni su neophodni i za pravilan razvoj govora. Stoga njihovo preuranjeno kvarenje i ispadanje dovodi do pomeranja stalnih zuba i raznih nepravilnosti vilice. A pokvareni zubi su žarište hronične infekcije. I najzad, kvarni zubi ili krezuba usta jednostavno deluju ružno. Karijes mlečnih zuba se najčešće otkriva sa dve-tri godine, čak i ranije.


Ponekad ispadaju tek što su nikli. Zašto? Stvar je u tome što je karijes bolest na koju deluje više faktora. Na formiranje zubnog tkiva deteta mogle su da utiču razne mamine boljke tokom trudnoće: toksikoza, visok pritisak, belančevine u mokraći, preležane infekcije, zagađena životna sredina, pušenje... A mame često nisu svesne tog uticaja, niti se sećaju da su u trudnoći bolovale.

Čim bebi izrastu prvi zubići, na njih odmah utiču brojni činioci: zaslađena vodica, hrana, napici, cucla, nedovoljna higijena usne duplje. Oko prvog rođendana nestaje refleks sisanja, ali mnogi roditelji i dalje daju svom mezimcu bočicu sa cuclom, a između dva obroka slatkiše. Osim toga, beba dobar deo dana provodi spavajući, a tada se mnogo manje luči pljuvačka koja ima zaštitnu ulogu zbog visokog sadržaja mikroelemenata i fluora. Pljuvačka kod bebe ima upola manje odbrambenih antitela nego u kasnijem uzrastu.

Karijes se javlja i kad dete predugo sisa. Zbog toga se na površini zuba gomilaju mlečne bakterije, dok deca koja su na mešovitoj ishrani počinju da uzimaju i čvrstu hranu, što potpomaže samočišćenje tvrdog zubnog tkiva. Zaštitna funkcija pljuvačke se narušava i kada dete jede bez ikakvog reda i dobija mleko u svakom trenutku, kad god poželi. Na taj način, pljuvačka ne može da „spira“ usnu duplju, što dovodi do stalnog prisustva mlečne kiseline.

Kako sprečiti karijes kod najmlađih?
Prvi i najvažniji korak jeste oslobađanje od štetne navike da se noću piju zaslađeni napici. Nakon što su pokušali da provedu jednu besanu noć s detetom koje uz vrisku zahteva svoju flašicu, a ujutru saslušali primedbe komšija na tu temu, roditelji najčešće dižu ruke. A to je pogrešno. Jer, tako važan problem zahteva mnogo više strpljenja. Borba s navikom da se jede i pije slatko treba da bude postepena. Sokovi mogu da se razblaže s vodom, a količina šećera u mleku i čaju treba iz dana u dan da se smanjuje.

Sledeći korak je upoznavanje roditelja s načinima održavanja higijene usne duplje. Ma kako čudno zvučalo, ali mnogi odrasli ne umeju pravilno da peru zube, što znači da prvo treba prosvetliti roditelje da bi svoje znanje umeli da prenesu na decu. Dobre rezultate u borbi s ovim problemom daje i premazivanje zuba fluorom.
Zato je neophodno da se dete već sa godinu dana odvede kod stomatologa.

Izuzetno je bitno da se posete zubaru u ranom detinjstvu odvijaju u opuštenoj i veseloj atmosferi. Istraživanja nepobitno pokazuju da iskustvo deteta iz tog perioda ostavlja neizbrisiv trag na psihu i utiče na njegovo ponašanje kad odraste. Deca nisu mali odrasli ljudi. Lekar stomatolog stoga mora da ima posebno znanje u radu s najmlađima. Zato se treba obraćati s zubarima koji rade samo s decom.

 

Zašto treba lečiti mlečne zube:

  • Ispod svakog mlečnog zuba se nalazi zametak stalnog. Ako ne leče mlečne zubiće svojih mezimaca, roditelji rizikuju da ugroze stalne zube koji se nalaze u procesu formiranja.
  • Što pre počnete da lečite detetove zube, to će ono lakše savladati strah od zubarske stolice.
  • Mlečni zubi čuvaju mesto za stalne i na taj način se obezbeđuju idealno ravni zubi u starijem uzrastu.
  • Funkcija varenja hrane direktno zavisi od zdravlja zuba, a to je posebno značajno kod dece.
  • Nelečeni zubi su izvor hroničnih infekcija.
  • Dete koje se bez ustezanja osmehuje mnogo je društvenije i emocionalno slobodnije.
 
23. april 2009.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
11
Zašto je taj prvi obrok posle porođaja TAK...
Šta je bio vaš prvi obrok nakon porođaja?
5
FOTO: Kako zaista izgledaju novorođene bebe
Mnogi roditelji su iznenađeni kako njihova deca izgledaju kada se tek rode. Pogledajte ove neverovatne fotografije i saz...
4
MOTORNI RAZVOJ DETETA - ENIGMA DO DANAŠNJI...
U potrazi za odgovorom gde je istina i kako odbraniti sebe kao roditelja i svoje dete koje je jedinstveno u onom najlepš...
4





Philips Avent 4-u-1 aparat
Jedinstven uređaj za pripremu ukusnih domaćih kašica za decu
MAME KAŽU: Beba ima grčeve, kako joj pomoći
Kako pomoći bebi sa grčevima? Pitali smo mame, šta je njima pomoglo kada su se javili grčevi, te vam ovom prilikom pren...



image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here