Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2022
Danu media d.o.o. Beograd
Da li zbog nepravilne oralne higijene ili uvreženog mišljenja da mlečni zube nisu toliko bitni i da ih ne treba popravljati, došli smo u situaciju da veliki broj dece uzrasta do šest godina kuburi sa pokvarenim zubima.
Zalivanje zuba bi trebalo da bude obavezno kod dece koja imaju makar i jedan od faktora rizika. Na našim prostorima deca bez rizika su retka, a i rizičnost se može lako promeniti, pa nije na odmet da zalivanje fisura bude rutinska procedura.
Dojilje se često susreću sa tvrdnjom da dojenje izaziva karijes kod dece. Ova tvrdnja nije tačna.
U Srbiji samo 8,5 odsto odraslog stanovništva ima sve zube, 9,3 odsto nema nijedan zub, a polovina uopše ne pere zube, šokantni su podaci istraživanje Instituta za javno zdravlje "Batut".
Ne održavanje oralne higijene može prouzrokovati bolesti usne šupljine i gubitak zuba, stoga je potrebno informisati i edukovati roditelje kako bi znali svoju decu naučiti da od malih nogu peru zube i vode brigu o zdravlju oralne šupljine.
Stanje zuba najmlađih predstavlja direktnu posledicu načina ishrane i održavanja higijene usta i zuba
Karijes se dokazano prenosi sa jedne na drugu osobu putem prisnijeg poljupca, tačnije bakterije koje ga uzrokuju.
Deca koja su izložena pasivnom pušenju češće pate od karijesa, rezultat je istraživanja. Studija koja je uključila više od 76.000 dece zaključila je da izloženost duvanskom dimu u četvrtom mesecu života udvostručuje rizik od propadanja zuba do treće godine života.
Karijes (lat. Caries dentium) je hronično oboljenje tvrdih zubnih tkiva koje napreduje progresivno, centripetalno i dovodi do razaranja zuba.
Trudnoća je period kada treba obratiti posebnu pažnju na higijenu i zdravlje zuba i desni. Pročitajte više o tome koji su najčešći problemi u trudnoći i zašto dolazi do njih.