|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Šta je to senzorna integracija?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 16.8.2021
Poremećaj senzorne integracije ili senzorna disfunkcija, podrazumeva neadekvatnu obradu čulnih informacija od strane nervnog sistema.

image
Zbog određenog poremećaja u razvoju nervnog sistema neka deca mogu imati poteškoća u svakodnevnom funkcionisanju i uspešnoj interakciji sa svetom oko sebe. (Foto: Viva Verbum)
/11



Sva deca  tokom svog razvoja i odrastanja  uživaju u istraživanju  sveta koji ih okružuje, na razne načine i uz pomoć različitih čula – pokretom, slušanjem, gledanjem, dodirom…

Naš nervni sistem ima sposobnost da filtrira, organizuje, tumači i daje smisao svim čulnim nadražajima koje prima, da bi se u skladu sa time organizovale naše akcije i naše ponašanje – što predstavlja proces senzorne integracije.

Tako npr. dok hodamo ili trčimo naš mozak prima različite informacije kojih nismo ni svesni ( naizmenično ispružamo levu, pa desnu nogu, savijamo noge u kolenima, prilagođavamo se preprekama, naše telo se kreće gore-dole, održava ravnotežu itd.), a na osnovu čega se planiraju i izvode različite akcije.

Senzorni (čulni ) sistem se razvija vrlo rano, još intrauterino, a obuhvata razvoj čula: vida, sluha, mirisa, ukusa,  kao i čulo dodira, vestibularno i propriceptivno čulo.

 

PROČITAJ JOŠ: Kako je biti roditelj deteta sa smetnjama u razvoju


Uredan razvoj senzornog sistema i uredna senzorna obrada neophodna je za:

Sposobnosti učenja, pažnju, bilateralnu koordinaciju, vizuomotornu koordinaciju, ravnotežu, praksiju, motorno planiranje i programniranje, samozaštitu,  taktilnu, auditivnu i vizuelnu percepciju, razvoj govorno-jezičkih sposobnosti kao i samopoštovanje, emocionalnu sigurnost i zdrave odnose sa drugima.

 

Zavisno od trenutnog stanja, umora, napetosti, razdraženosti nervnog sistema, većina dece može povremeno da ima poteškoća u obradi senzornih informacija.



Međutim, zbog određenog poremećaja u razvoju nervnog sistema neka deca mogu imati poteškoća u svakodnevnom funkcionisanju i uspešnoj interakciji sa svetom oko sebe.


To su deca koja :

– preterano reaguju na dodir, kretanje, vizuelni ili zvučni stimulus,

– nedovoljno reaguju na dodir, pokret, vizuelni ili  zvučni stimulus,

– preintenzivno reaguju na određene mirise i ukuse,

– izbegavaju određenu hranu zbog njene teksture ili boje,

– insistiraju na poznatim sadržajima i izbegavaju isprobavanje novog (hrana, odeća, igračke, tv emisije, pesmice..),

– impulsivna su, nemirna, nepažljiva ili neobično pasivna,

– slabo osećaju svoje telo,

– imaju teškoće u motornom planiranju,

– imaju teškoće u bilateralnoj koordinaciji (sposobnost usklađenog korišćenja obe strane tela),

– često pogrešno procenjuju udaljenost između sebe i drugih ljudi i predmeta…

 

 

Tim Centra Viva Verbum je vođen uverenjem da je podrška detetu sa teškoćama u razvoju onoliko uspešna koliko i mreža podrške njegovim roditeljima, a to znači celoj porodici. Stoga smatramo da je ključno za uspešan tretman osnažiti roditelje, obezbediti im mesto i vreme samo za njih, u kojem će moći da iskažu svoje strahove, brige, otpuste teške emocije i postave pitanja.

Stalnim učenjem, i ulaganjem u svoje obrazovanje naši defektolozi i psiholozi, koji su ujedno porodični, REBT, psihoanalitički, dečji i TA psihoterapeuti usavršavaju svoje veštine koje su neophodne za kvalitetan rad sa osetljivim pojedincima i porodicama.

Ukoliko prepoznajete da vam treba individualna psihološka podrška, defektološki ili logopedski tretman, dečja psihoterapija, porodično ili bračno savetovanje, naš tim je otvoren da vas čuje, ohrabri ili kreira odgovarajući tretman za vas ili vaše dete.


Dobrodošli u Viva Verbum, mesto gde je živa reč pokretač i put ka promeni.

 

www.vivaverbum.rs

 

Telefon: 064-953-44-16

 Email: office@vivaverbum.rs

Adresa: Miloša Zečevića 8, Beograd

 

 

 

Za ovakve osobe kažemo da imaju poremećaj senzorne integracije iliti senzornu disfunkciju, koja podrazumeva neadekvatnu obradu čulnih informacija od strane nervnog sistema.

Poremećaj u senzornoj integraciji može biti pridružen: autizmu, ADHD, cerebralnoj paralizi, Daunovom sindromu, Aspergerovom sindromu, pervazivnom razvojnom poremećaju…

Deca sa poremećajem senzorne integracije često su nesigurna. U pokušaju da prevaziđu svakodnevne izazove, mogu imati neprimerene ili nespretne reakcije.

Na žalost, deca sa ovom disfunkcijom ne prerastaju svoje poteškoće, već rastu sa njima trudeći se da funkcionišu na što bezbolniji način.



Međutim, najčešće je radi prevazilaženja poteškoća i podsticanja adekvatne senzorne obrade, deci neophodna rehabilitacija.


Rehabilitaciju sprovode senzorni terapeuti, a ona podrazumeva: procenu, strukturisanje i sprovođenje ciljanih  aktivnosti unutar specijalno opremljene prostorije, tzv. senzorne sobe.

Najbolji efekti postižu se sprovođenjem individualnog tretmana, dinamikom koja odgovara detetovim potrebama, a na osnovu procene terapeuta i saradnje sa roditeljima koji su glavni koterapeuti u ovom procesu.

 

 

PROČITAJ JOŠ: Podrška porodicama dece sa teškoćama u razvoju

 

Autor: Viva Verbum

www.vivaverbum.rs


 


Kada ste roditelj deteta koje ima problem, nedostatak, dijagnozu ili bilo koju drugu poteškoću u svakodnevnom funkcionisanju često dođe trenutak  kada i samo dete zatraži odgovore, jer primeti da se možda razlikuje od ostale dece u njegovom okruženju. Tada na scenu stupamo mi- roditelji, odrasli.

Međutim, to sto smo odrasli ne znači da uvek znamo sve, niti da imamo prave odgovore, pa iako za našu decu želimo najbolje, često se dogodi da se i sami spotaknemo i osetimo zbunjeno. U tekstu koji je pred vama, možda pronađete neke smernice ili savete koji bi mogli da vam olakšaju suočavanje sa pitanjem : „Mama, jesam li ja drugačiji?“ i nekim drugim sličnim pitanjima.

Nemojte kriti od deteta da ima nedostatak ili problem

Dete shvata da se razlikuje od ostalih, a ako se o tome ne govori ili se izbegava tema, vrlo lako bi moglo razumeti da se radi o nečemu što je “loše” ili “nepoželjno”. Samim tim bi se moglo osetiti manje vredno , nepoželjno , nesigurno ili odbačeno.

Jasno nazovite imenom njegovu poteškoću ili problem i pričajte o tome

Za decu mlađeg uzrasta dečije knjige o određenoj vrsti nedostatka mogle bi na jednostavniji i detetu bliži način objasniti njegovo stanje, a takođe mu pokazati da postoje i druga deca koja se bore sa istim problemima. Ako ne postoje knjige sa takvom tematikom , pokušajte da osmislite sami priče na neku od sličnih tema.

Razgovarajte sa detetom o izazovima sa kojima će se susretati, načinima na koje je moguće prevazići poteškoće i pokažite mu da postoji način da se poteškoće savladaju.

Fokusirajte se na snage i talente a ne na detetove nedostatke

Ukažite detetu ili zajedno sa njim otkrivajte šta je to što ga interesuje , u čemu je dobar i negujte te veštine. Osećaj da je u nečemu dobar ili bolji od ostalih utiče pozitivno na njegovo samopouzdanje i sliku o sebi.

Izgradite samopouzdanje vašeg deteta

Vi kao roditelji igrate važnu ulogu u tome kako vaše dete sebe vidi i doživljava. Možete ga na primer pitati da vas nešto nauči i posle toga ga ohrabriti sa rečima: “ Znao sam da ti to možeš!” i sl. Deca treba da se osećaju važno i kompetentno da bi imali motivaciju za učenje i napredak.

Prilikom rešavanja zadataka obezbedite mu “uslove “ za uspeh

Omogućite vašem detetu a i vama da se izbegne frustracija kad god je to moguće. Ukoliko dete ima teškoće sa rešavanjem određenih zadataka pokušajte pojednostaviti aktivnost pre nego što se dete naljuti ili odustane. Takođe je važno da postavite realne ciljeve koji su lako dostižni , što će vašem detetu omogućiti da izgradi samopouzdanje i veru u sebe.

Ponašajte se prema vašem detetu onako kako biste se ponašali i da nema nedostatak

Pohvalite ga ukoliko je njegov uspeh ili ponašanje za pohvalu, ali isto tako ukažite na ono što je nepoželjno ili neprihvatljivo u ponašanju. Budite jasni i dosledni u tome što radite.


Promo objava

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Ide zmija - VIDEO!!!
Malo zabave za najmlađe
12
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
9
HOROSKOP: Kako se slaže tvoj, sa znakom tv...
Može li kompatibilnost znakova zodijaka odrediti odnos majke i deteta? Kažu da su ovo kombinacije koje se najbolje slažu...
6
Prelepa GRČKA imena ZA DEČAKE
Grčka je zemlja sa drevnom kulturom, bogovima i mitološkim bićama, koja nam je dala i prelepa ženska i muška grčka imena...
6





MAJKE i SINOVI - to je jedna nežna i neras...
Ali postoji ta mekoća i nekomplikovana nežnost u odnosu majka-sin, nešto što postaje sve snažnije kako moji sinovi rastu...
HOROSKOP: Kako se slaže tvoj, sa znakom tv...
Može li kompatibilnost znakova zodijaka odrediti odnos majke i deteta? Kažu da su ovo kombinacije koje se najbolje slažu...



Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here