|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Bezbedne igračke za decu

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 16.4.2010
Prilikom kupovine morate se držati nekih pravila u vezi sa bezbednošću igračaka za vaše dete.

image
/11


Bezbedne igračke za decu do 3. godine starosti

Prilikom kupovine morate se držati nekih pravila u vezi sa bezbednošću igračaka za vaše dete. Jako je važno da kao kupci saslušate par saveta u vezi toga i da uvek pazite na to da li je igračka primerena dobi deteta.

Veličina: što je manje dete, igračka treba da je veća. Za decu mlađu od tri godine primerene su samo velike igračke, jer se njima ne može ugušiti kao malim igračkama i onim koje se mogu rastaviti na male delove. Odgovarajuće su dakle sledeće igračke: velike mekane (plišane) igračke, velike drvene kocke, velike lopte, kamioni, kantica i lopatica.

Izgled: bezbedne igračke su bez oštrih rubova
Bezbedne igračke imaju glatke i neoštećene površine, boje nisu ispucale, i ne gule se. Ako su igračke napunjene tečnošću, ne smeju je puštati. Bezbedna igračka nema ni otvora velikih od 0,5 do 1,2 cm, odnosno od 2,5 do 4,5 cm, jer u njima mogu zaglaviti prsti ruku ili nogu deteta. Igračke moraju biti stabilne, da se prilikom upotrebe teško prevrnu, a ljuljaške moraju imati zaštitnu ogradu ili sigurnosni pojas.

Vrsta materijala: Materijal mora biti bezopasan po zdravlje i nezapaljiv, čist, nov, gladak, bez štetočina. Igračke ne smeju biti izrađene od stakla ili porcelana, a kod plišanih igračaka dlake moraju biti kratke da ne ispadaju. Plastične folije, npr. kod knjiga, moraju biti dovoljno debele da se detetu ne zalepe na usta.

Uzice: Igračka ne sme imati uzice duže od 22 cm
Uzice kod igračaka za decu mlađu od 3 godine moraju biti debele najmanje 1,5 mm i kraće od 22 cm. Obim eventualnih petlji na igračci ili njenoj ambalaži ne sme biti veći od 38 cm. Igračke koje vise na uzicama ili one pričvršćene na kolica, treba ukloniti iz dohvata deteta onog trenutka kada dete počne hvatati stvari rukama ili se dizati.

 
Bezbedne igračke za decu stariju od 3 godine
Kupovina bezbedne igračke za decu stariju od 3 godine je možda jednostavnija, ali je još uvek potreban nadzor odraslih kada se deca igraju tim igračkama. Uz igračke moraju biti priložena odgovarajuća uputstva za pravilno rukovanje koja odrasle upozoravaju i na potencijalne opasnosti, npr.:
  • Dete mlađe od 8 godina moraju nadzirati roditelji i ne smeju ga pustiti da samo duva ili žvaće nenaduvane balone, jer se njima može ugušiti. Nadzor odraslih je obavezan i prilikom upotrebe igračaka za igru u vodi.
  • Igračke kojima se puca ili ih se baca (strelice, koplja) moraju imati tupe i nikako metalne vrhove, a propeler helikoptera ili aviona mora imati zaštitni obruč. Dete takvom igračkom ne smije gađati drugu decu i odrasle u glavu ili lice.
  • Dete treba upozoriti da ne sme puštati zmaja u blizini dalekovoda ili u slučaju nevremena i to zbog opasnosti električnog udara.
  • Maske, dečji šatori i kućice moraju imati dovoljno velike otvore za disanje i zračenje. Maske se detetu ne smeju prilepiti na lice, jer mu mogu otežati disanje.
  • Deca moraju kod korišćenja rolšua, bicikla i sl. uvek nositi zaštitna sredstva za glavu, kolena, laktove.

Proveravajmo i igračke koje dete već poseduje

Nije dovoljno proveriti je li igračka bezbedna samo kada je kupujemo, nego to moramo uraditi povremeno i tada kada se dete već neko vreme igra sa njom. Treba proveriti npr. jesu li čvrsto pričvršćene medine oči postale labavije, jesu li se igračke u igri slomile i imaju oštre ivice … Decu treba nadzirati, jer igračke mogu postati opasne za igru zato što su se možda deca igrala sa njima na način kojeg proizvođač nije predvideo.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Popularna ruska imena za bebe i njihovo zn...
Jedan od najuzbudljivijih delova iščekivanja bebe je odabir imena. Ako ste trudni, a razmišljate o ruskom imenu za bebu,...
5
Praktična rešenja za miran san vaše bebe
Dolazak beba na ovaj svet predstavlja jedan od najlepših životnih trenutaka svakog roditelja. Pored toga što roditeljstv...
4
Postporođajnu depresiju odmah treba lečiti
Postporođajna depresija pogađa jednu od deset porodilja. Može trajati dugo, čak toliko da ugrozi vezu sa detetom. Zbog t...
4
Prekretnice u razvoju deteta (od rođenja d...
Od momenta kada žena ostane u drugom stanju, roditelji stalno nešto iščekuju vezano za dete. Da osete pokrete u stomaku,...
3





MAME KAŽU: CortinaT je obavezan član porod...
Iskustva mama objedinili smo na jednom mestu i sa ponosom ih delimo putem ovog teksta, jer CortinaT to svojim kvalitetom...
MAME KAŽU: Beba ima grčeve, kako joj pomoći
Kako pomoći bebi sa grčevima? Pitali smo mame, šta je njima pomoglo kada su se javili grčevi, te vam ovom prilikom pren...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here