|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 14:28:27   
lesica
I L se vrti u krug,ili trci oko stola ,ili skace po krevetima ili cupa cvece user posted image pa okrivljuje druge ili mi otima serpe i lonce i kuva,a od igracaka jedino su joj zabavni autici,lopte i tri plisane igracke. Televiziju ne voli uopste,odgleda ponekad po malo svoju listu pesama na youtube-u i zamajava se sa knizicama,sveskama,flomasterima i bojicama. I non stop mora neka muzika da bude pustena.

_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 26
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 14:41:20   
Lilla
Ranko tvrdi da roditelji grijese kada zabranjuju djeci skakanje po krevetu, trapkanje po baricama, hodanje po ivici trotoara i da se vrte u krug jer im sve to pomaze u razvijanju mozdanih sinapsi. Osim toga, ono sto je mene jako iznenadilo, on kaze da svako drugo dijete na Balkanu ima neki poremecaj u razvoju, a razlog tome mogu biti upravo roditelji odnosno ono sto roditelji dozvole ili ne dozvole djeci user posted image On je crtao i sve to super objasnio, pogledajte kad budete mogle, video je super. Eto, ukratko user posted image

_____________________________

"Divno je biti nekome nesto, divno je biti tebi sve...Sve dok te drzim cvrsto za ruku, nikog na svijetu ja se ne bojim!"

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 27
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 14:51:42   
Anoniman
razvijanju mozdanih sinapsi


O ovome se već negde pisalo, ne mogu da nađem.

(odgovor članu Lilla)
  Direktna veza do poruke: 28
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 15:36:02   
anuksunamun
Razvoj mozdanih sinapsi je kljucni za svakog coveka...nije tacno da cu dati detetu od sest meseci olovku i papir ali smislicemo nesto...treba nauciti kako deca vide svet..nije citanje niti pisanje vazno nauciti rano,jer je i to samo vrsta interpretacijske inteligencije,kao i ucenje pesmica i itd...ima oko 14 oblika inteligencije ,interpretacijska je najjednostavniji oblik...deca treba da smisljaju sama sebi zabavu,i naravno mi smo tu da ih podrzimo i omogucimo prostor..mislim da se u svakom od nas krije idealni roditelj,samo je pitanje koliko smo optereceni nebitnim i banalnim stvarima,pa ne uspemo bas 100 posto da iskoristimo taj potencijal...pogotovo smatram idiotskom idejom kod roditelja da "sve "obezbede svojoj deci ,pa pod tim pritiskom bombarduju decu kojekakvim glupostima i nepotrebnim zaglupljujucim stvarima...decije sobe su zatane nekim kineskim igrackama ,koje deca ni ne registruju...ma i svaka frustracija roditelja cini mi se negativno utice na razvoj..ali kao sto Vladeta Jerotic rece,genije se radja,genije se ne postaje,ostaje nam svima da se potrudimo kako znamo i umemo,i sacekamo ishod svega..i da Iq potencijalni je 100 posto nasledje od roditelja,a iQ steceni je ono sto roditelji i skola i naravno pre svega igra uspeju da urade za dete,steceni IQ ne moze da poveca potencijalni iQ ali je steceni vazan kod funkcionalnosti inteligencije...to je ono sto se secam sa faxa :):):):) bio je to zanimljiv semestaruser posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 29
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 16:07:49   
vukosava

IZVORNA PORUKA: Lilla

Ranko tvrdi da roditelji grijese kada zabranjuju djeci skakanje po krevetu, trapkanje po baricama, hodanje po ivici trotoara i da se vrte u krug jer im sve to pomaze u razvijanju mozdanih sinapsi. Osim toga, ono sto je mene jako iznenadilo, on kaze da svako drugo dijete na Balkanu ima neki poremecaj u razvoju, a razlog tome mogu biti upravo roditelji odnosno ono sto roditelji dozvole ili ne dozvole djeci user posted image On je crtao i sve to super objasnio, pogledajte kad budete mogle, video je super. Eto, ukratko user posted image


Imam ja jednu sliku za tu temu:

user posted image

Ja sam zivela sa roditeljima u istoj sobi do svoje 13-te godine. Bili smo podstanari pa nije bas bilo nekih luksuza. Moje dete jos uvek nema sobu i ja ga za sada gajim slicno onome kako su i mene moji. Cergarski.

A to sto anuk pricas tako mi lici na predavanja jednog profesora koji je stalno pricao o takvim stvarima. Koji si ti faks zavrsila? Secas li se kako ti se zvao taj profa?

Ja licno mislim da je inteligencija nasledna stvar a da su IQ testovi oni koje MENSA drzi nesto sto se moze nastrebati i uvezbati. Postoje skripte koje kruze za pripremu za te MENSA testove. I ko god to polaze - ja bih volela da vidim rezultat pre i posle prelazenja tih skripti.


(odgovor članu Lilla)
Direktna veza do poruke: 30
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 16:18:34   
magnetic
Konacno sam preslusala...divno predavanje,vrlo edukativno.Mada neke stvari prosto ne smem da uvedem,npr.
okretanje-davno sam negde citala koliko je korisno za razvoj mozga,dakle,dopusteno oduvek
skakanje po krevetima-pasce,razbice glavu na parketu
skakanje po baricama-ok,mozemo uvesti ako posle toga idemo kuci,inace gde cu sa detetom vlaznih nogu
hodanje po ivicnjaku-svi voze kao ludi,dakle nista od toga

I jos jedna stvar,prosto mi je neverovatno,da nekom moras reci ej dete ti 3 sata sedi ispred tv-a ili kompjutera,to je previse,to nije dobro.


_____________________________

Dunja 27.07.2010.
Visnja 23.01.2012.

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 31
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 20:42:28   
anuksunamun
Profesorica Mila ALickovic -Nikolic,inace redovan profesor na nekom francuskom univerzitetu (zaboravih kom)odsek psihologije,predavala mi je teoriju stvaralastva i osnove psihologije na fakultetu za kulturu i medije..zena je hodajuca enciklopedija,ja je obozavam i dan danas.A faktori inteligencije i tipovi ikreativne i opste inteligencije su razlicite studije ,razlicitih autora koriscenih na predavanjima...zena je Jungovac,to dodatno cenim,kao i to sto je bila emocionalno i religiozno zrelo bice ,sto me je dodatno zainteresovalo za njena predavanja..mislim da ljudi koji nisu prevazisli Frojdovu psihoanalizu,nisu nikada ni postali licnosti,ostali su persone,sto na francuskom (person) znaci -NIKO...itd da ne upadam dalje ..tema je druga ...slazem se da testovi mense nisu merodavni za merenje inteligencije,i uopste zasto bi je merili,mada se pisalo da ce mensa da uvrsti u svoje testiranje emocionalnu inteligenciju...sreca nase dece svakako ne zavisi od nekog IQ broja,ali se slazem da decu treba stimulisati na pravi nacin ,kako bi se normalno razvijala..sreca je nauciti decu da budu skromni i da se raduju ,da nadju smisao i da budu borbeni,da budu "naivni kao jagnjad a mudri kao zmije"... Da budu ljudi...a ne neki sebicni asocijalni primerci sa teskim sociopatskim poremecajima...ne kazem da igracke to cine....ali mogu da imaju grozan uticaj na deciji razvoj

< Poruku je uredio anuksunamun -- 16.3.2012 20:46:46 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 32
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 21:20:33   
anuksunamun
Aleckovic *

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 33
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 21:34:16   
mama kukunka

IZVORNA PORUKA: vukosava


IZVORNA PORUKA: MaliMis

Vuko, mi smo se kao klinci cesto sami igrali skole. Nas je na terasi moja starija komsinica ucila da citamo i pisemo, tako da sam ja sa 5 znala slova. Kasnije sam se ja toga igrala sa setrom injenim drugaricama, a ja sam naravno bila uciteljica user posted image Mozda roditelji nisu toliko radili sa nama, ali mi smo kontantno bili na ulici sa drugom decom, i igrali se stvarno svega i svacega. Ovi klinci danas slabo umeju da se igraju, cesto moras da im govoris sta da rade.


To je to garant. Meni teorija da sam neki blesavi genije koji je sam naucio da broji do sto i da cita ne pije vodu.

malo stvari se secam iz detinjstva, ali se secam da sam naucila da citam/pisem i racunam iz zelje da igram karte -tablic sa babom i dedom i da resavam ukrstene reci iz dedinih novina ( i osmosmerke)..i sve sam to naucila pre napunjenih 5. godina..Pratila sam moje starije dete, sta voli da se igra i sta je zanima- nije pokazala interesovanje za slova pre predskolskog uzrasta, a za brojeve mislim jos kasnije..potajno, malo mi je bilo krivo kad sam uvidela da ona ima sasvim druga interesovanja-vise su to odnosi medju ljudima, neke situacije iz zivota i briga kako ce neko odreagovati,d a li je srecan ili tuzan- ali sada mislim da je to mozda i bolje.. A ja sam i dan danas kao rainman-nemam memorisane sve brojeve telefona dragih ljudi ( nego ih znam napamet), pamtim sve fiksne brojeve mojih umrlih baba i deda, registarske oznake svih kola koja smo vozili, roodjendane ( dobro, mogu da zaboravim da ga cestitam, jer ne ukapiram da je to taj dan) svih prijatelja, da me neko sad preslisa, znala bih da izdeklamujem.. Uvek sam se dok se vozimo kolima igrala sa registracijama koje vidim oko sebe-saberem, pomnozim, zakljucim nestouser posted image
Ja evidentno nemam neke koristi od toga sto sam bila pokusni kunic psihologu i pedagogu u skoli, jer mi je emocionalna inteligencija u minusu debelom.. tako da se nadam da ce moje dete izrasti u mnogo zreliju i stabilniju osobu od mene, iako sam se i ja okitila dipl.ing-om, nisam bas uspela da na vreme shvatim sve druge bitne stvari u zivotu..
rankovuknjigu sam imala jos pre 3-4 god bila je uvidu neke skripte kopirane, i sve mu je na mestu ( koliko se secam), aotvoren mi je onaj link sa predavanjem vec danima, ali nikako da ga odgledam na miru...

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 34
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 21:38:02   
minavb

IZVORNA PORUKA: mama kukunka

Uvek sam se dok se vozimo kolima igrala sa registracijama koje vidim oko sebe-saberem, pomnozim, zakljucim nesto

Covece, ja ovo radim i dalje. Ako je registracijska tablica auta iz nekog drugog grada, saberem sve brojeve i nadjem slovo u azbuci koje tom broju odgovara, pa potrazim oko sebe nesto sto pocinje na to slovo.user posted image

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu mama kukunka)
Direktna veza do poruke: 35
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 21:40:08   
Jeca*
IZVORNA PORUKA: minavb


IZVORNA PORUKA: mama kukunka

Uvek sam se dok se vozimo kolima igrala sa registracijama koje vidim oko sebe-saberem, pomnozim, zakljucim nesto

Covece, ja ovo radim i dalje. Ako je registracijska tablica auta iz nekog drugog grada, saberem sve brojeve i nadjem slovo u azbuci koje tom broju odgovara, pa potrazim oko sebe nesto sto pocinje na to slovo.user posted image


hahaha, slično nešto radim i ja...user posted image

_____________________________

The price of discipline is always less than the pain of regret
Robin Sharma

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 36
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 21:43:22   
mama kukunka
da, jos da dodam. ako nekog zanima u bg postoje vrtici sa kojima on saradjuje, i koji rade po nekim njegovim i jos drugim raznim principima , u razred moje cerke je upisana grupa dece iz tog vrtica..Ta deca su posla u skolu sa vokabularom na nivou jednog studenta filologije.. da nemaju ucitelja kakvog imaju, ova nasa deca iz obicnog drzavnog vrtica bi sigurno kaskala par godina..a onda bi bili potpuno upropasceni za dalji rad.. ta deca su i dalje brolijantna, bez zamerke u skoli, nema ni trzavica medju decom, dvoje je cak ''par'' bilo jos u prvom razredu, ako se ide na ekskurziju ,on sedi pored nje, doda joj ruku ako padne..
Ne znam, nemam za sad neko misljenje..moze da bude mnogo dobro, a moze i na lose da izadje to tako prerano pumpanje dece znanjem, informacijama, nekim slobodama u misljenju ( oni su uceni da se bez ustrucavanja kaze da ti se neko ili nesto ne dopada -bez obzira na lepo vaspitanje-kaze se na lep nacin)
Ne znam da li nekog zanima, znam da postoje sigurno na 2 mesta u bg ti vrtici, pa cu na pp reci kako se zove, a vi ga nadjite na netu

(odgovor članu mama kukunka)
Direktna veza do poruke: 37
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 21:44:31   
mama kukunka
haha, znaci nisam jedini ''kisni covek''

(odgovor članu mama kukunka)
Direktna veza do poruke: 38
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 21:51:39   
Ivanka 75
IZVORNA PORUKA: Tash

Ali Marko se uvek vrti kod nekog stola, nije mu zanimljivo ako nema ništa oko njega.
Ivanka, šta kaže o vrtenju?



Tash, nadam se da si uspela da u međuvremenu odgledaš video, izvini što ti tek sad odgovaram.
Vrtenje u krug, po njemu veoma povoljno utiče na razvoj deteta, jer razvija i mozak i osećaj za ravnotežu.
Kaže da su neke stvari koje deca rade, pogotovu deca oko 1 godine starosti, više instinkt nego naučeno. E, sad, to što taj njihov instinkt nas izluđuje, jer mislimo da će od svega što rade da padnu i da se povrede. Jeste, mogu da se povrede ali možemo i da se igramo sa njima (kao što neko reče), da odvojimo tih nekoliko minuta ili malo više minuta za to.

I sviđa mi se što čovek malo-malo pa naglasi da ipak treba biti umeren u onome  što detetu dozvoljavamo. Za sve postoje granice, ne treba biti isključiv i sve shvatati bukvalno.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 39
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 21:54:05   
Ana RR
MK, pošalji mi na pp, baš me zanima.

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu mama kukunka)
Direktna veza do poruke: 40
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 22:05:09   
minavb

IZVORNA PORUKA: mama kukunka

haha, znaci nisam jedini ''kisni covek''

Kisni covece, javi o kom je vrticu rec. Hvalauser posted image

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu mama kukunka)
Direktna veza do poruke: 41
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 22:07:01   
Ivanka 75
IZVORNA PORUKA: mama kukunka

haha, znaci nisam jedini ''kisni covek''


Ja sam zbog množenja napamet (nisam na papiru, tj u vežbanci) velikih brojeva morala ponovo da radim pismeni u školi, mislila profesorka da sam sakrila digitronuser posted image

(odgovor članu mama kukunka)
Direktna veza do poruke: 42
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 22:11:45   
JMPM

IZVORNA PORUKA: Jeca*

IZVORNA PORUKA: minavb


IZVORNA PORUKA: mama kukunka

Uvek sam se dok se vozimo kolima igrala sa registracijama koje vidim oko sebe-saberem, pomnozim, zakljucim nesto

Covece, ja ovo radim i dalje. Ako je registracijska tablica auta iz nekog drugog grada, saberem sve brojeve i nadjem slovo u azbuci koje tom broju odgovara, pa potrazim oko sebe nesto sto pocinje na to slovo.user posted image


hahaha, slično nešto radim i ja...user posted image

Au, i ja ovo radim i dan danas. Koliko puta dodjem kuci sa nekoliko zapamcenih tablica iz nepoznatog razloga user posted image

(odgovor članu Jeca*)
Direktna veza do poruke: 43
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 22:14:43   
minavb
Eto, vidi se da smo se po citav dan igrali napolju i gledali "Brojke i slova"user posted image

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu JMPM)
Direktna veza do poruke: 44
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 22:25:54   
vukosava

IZVORNA PORUKA: anuksunamun

Aleckovic *

Mila ALickovic -Nikolic

Nije ta. Meni je bio neki covek - Ristic.

mama kukunka: ja sam ko kornjaca, pamtim svakave stvari, pogotovu iz detinjstva... Kad bi samo mogla da malo defragmentiram disk... A sto se tice kisnog coveka, ja sve gledam kroz matematiku. Ja ne mogu da zapamtim neka imena ili tekstove, ali ako prebacim na brojeve, ali jos bolje na formulu, tako pamtim mnogo bolje.

Ja mislim da ima veze i sa predskolskim a najvise sa uciteljicama sta ce posle biti. Moja je bila stara garda, dobra iz prirodnih nauka. Cak nas je tukla ako ne znamo nesto dobro da pomnozimo. A i sve zavisi posle od nastavnika. Ja hemiju sta sam naucila, naucila sam je u osnovnoj. Nisam posle morala nista da ucim ni za srednju ni za faks, nastavnica mi je bila odlicna. Npr.

IZVORNA PORUKA: Ivanka 75
Ja sam zbog množenja napamet (nisam na papiru, tj u vežbanci) velikih brojeva morala ponovo da radim pismeni u školi, mislila profesorka da sam sakrila digitronuser posted image


Meni je uciteljica prvo tromesecje u prvom razredu davala sve trojke jer je mislila da mi sve roditelji rade. Posto sam pisala sve pisanim slovima a mi kao treba da ucimo tek obicna slova. Tek kad je skontala da moji nemaju veze sa mojom skolom, posle sam dobijala samo petice (Nada Matic). Meni je obdaniste bilo odlicno (ono kod Stadiona) ali zato prvi razred dosadan nacisto. Nista novo nisam naucila.

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 45
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 22:44:08   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: Jeca*

IZVORNA PORUKA: minavb


IZVORNA PORUKA: mama kukunka

Uvek sam se dok se vozimo kolima igrala sa registracijama koje vidim oko sebe-saberem, pomnozim, zakljucim nesto

Covece, ja ovo radim i dalje. Ako je registracijska tablica auta iz nekog drugog grada, saberem sve brojeve i nadjem slovo u azbuci koje tom broju odgovara, pa potrazim oko sebe nesto sto pocinje na to slovo.user posted image


hahaha, slično nešto radim i ja...user posted image



I ja sabiram, ali u poslednje vreme retko viđam strane tablice, pa sam počela da sabiram i naše, novosadske. Posebno me izbezumljuju nove tablice, za moja shvatanja tu nema dovoljno brojeva za sabrati. user posted image


E, nisam ni povezala celu priču jer nisam bila u mogućnosti da odem na predavanje koje je održano u Lukinom vrtiću, a mislim da ga je držao baš Rajović... nešto sad po sećanju. Sad sam ušla na njihov sajt, i piše:
• Podsticanje dečjeg samopoštovanja putem kooperativne komunikacije, mr I. Gera i mr Lj. Dotlić,
• „Teddies and Bunnies” – razvijanje komunikativnih veština na engleskom jeziku, dr M. Mikeš
• „Mi smo Zemljani”- ekološki program, dr N. N. Veresov,
• „Nikola Tesla centar sistem učenja” – podsticanje intelektualnih sposobnosti po Mensinom programu, R. Rajović

(odgovor članu Jeca*)
  Direktna veza do poruke: 46
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 22:49:35   
PoisonEve

IZVORNA PORUKA: Tash


IZVORNA PORUKA: Jeca*

IZVORNA PORUKA: minavb


IZVORNA PORUKA: mama kukunka

Uvek sam se dok se vozimo kolima igrala sa registracijama koje vidim oko sebe-saberem, pomnozim, zakljucim nesto

Covece, ja ovo radim i dalje. Ako je registracijska tablica auta iz nekog drugog grada, saberem sve brojeve i nadjem slovo u azbuci koje tom broju odgovara, pa potrazim oko sebe nesto sto pocinje na to slovo.user posted image


hahaha, slično nešto radim i ja...user posted image



I ja sabiram, ali u poslednje vreme retko viđam strane tablice, pa sam počela da sabiram i naše, novosadske. Posebno me izbezumljuju nove tablice, za moja shvatanja tu nema dovoljno brojeva za sabrati. user posted image





user posted image Ja sam vec pisala o ovom mom sindromu cini mi se u OKP kod dece. Najgore i je bilo kad sam bila trudna i cesto pod stresom pa sam s na ovaj nacin smirivalauser posted image

_____________________________

"Svi smo mi deca. Jedina razlika je u nasim igrackama"
Ajrton Sena

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 47
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
16.3.2012 23:45:01   
Anoniman
E, pogledala sam video, i ima tu par stvari koje su me uplašile, ima stvari sa kojima se ne slažem, pa evo, čega se setim, komentarisala bih.

Sećam se da sam se jednom žalila da Luka trči u krug po dnevnoj sobi, skačući sa fotelje na trosed, sa troseda na dvosed, i sto je bio u opticaju... Naravno da mu je bilo zabranjeno. Skakanje po bračnom krevetu nije bilo striktno zabranjeno. Smeo je neko vreme, na sredini kreveta, ali kada vidim da se previše uspali, bivao je izbačen iz spavaće sobe. Ustvari, njega nije mnogo fasciniralo skakanje po bračnom krevetu, valjda jer nam je dušek tvrd pa ne odskače, više je voleo da se uvije u ćebe i tako vrti po krevetu. Ono što mene zanima je, zašto sada, sa 5,5 godina ima potrebu da skače po krevetu i da skače sa stola na fotelju, trosed?
Shvatila sam iz ovog predavanja da se dečiji mozak razvija do 12te godine (ispravljajte me ako nešto trabunjam), ali se već nakon 3će godine usporava razvoj. Važi, neka je po naučnim istraživanjima tako, ali ja to ne primećujem na taj način kod mog starijeg deteta. Ova cela priča je povezana i sa temom TV usporava razvoj govora, a ja ne verujem u to. Luka je relativno rano (ne sećam se tačno koliko je imao) počeo da gleda crtaće. A isto tako rano je počeo i da priča, oko prvog rođendana je govorio proste rečenice tipa "Daj vode". Prvo je propričao pa onda prohodao, i sada nisam sigurna kakav zaključak da izvučem, dal je to zbog toga što je gledao TV, ili što nije skakao po baricama? Malo banalizujem stvari, ali pokušavam i sebi da raščlanim ono što mi je u glavi, možda na kraju budem imala neki zaključak. Baš juče u igraonici o kojoj sam jpisala sam imala jedan zanimljiv zaključak. Moje dete priča glasno i jasno, što ne bih mogla reći za većinu dece iz njegove grupice u vrtiću. Da me ne shvatite krivo, sve sam ja njih razumela šta su pričali, ali recimo: jedan zadatak je bio da se predstave i da predstave roditelja koji je sa njima u igraonici. Većina dece je promrljala stidljivo svoje ime, a mame su se trebale, na zahtev deteta, same predstaviti. Pitala sam Luku dal će i mene da predstavi, odgovorio je potvrdno, i kada je došao red na njega, on je glasno rekao "Ja sam Luka D. , a ovo je moja mama Tamara!", MEĐUTIM!!! Kolektiv nije očekivao takvu rečenicu. Nakon "Ja sam Luka D." je usledio aplauz okruženja, i ostatak, gde je mene predstavio (u da se razumemo, svega prosto-proširenoj rečenici) se nije čuo. Hteo je da ponovi, ali je već predstavljanje počela devojčica pored, videla sam po njemu da mu je krivo, i ispade bezveze što ume lepo da priča.
Elem, Luka sada ima 5,5 godina, i tek u poslednjih godinu dana crta lepe crteže, seče makazama, zanima ga kolaž, plastelin. Počeo je da razvija finu motoriku.
I dan danas kada idemo ulicom on hoda po ivičnjacima. Branila sam mu to kada je bio mali, bojala sam se da ne izvrne nogu, sada mu više ne branim. Da li je sada kasno da mu ne branim?

To je ustvari moje pitanje... Dr je rekao nakon primera sa mačkom da ono što se pokvari ne može da se popravi. Do kada važi ovo, do kog uzrasta? Da li skakanje, šetanje po ivičnjacima i sl, u 6oj godini ipak nadoknađuje ono što je izgubio mojim zabranama kada je imao 2-3 godine?

On je klinac koji lepo prepričava kako događaje tako i knjige.
Ali on je takođe klinac koji voli da igra igrice na kompu, i, negde sam već pisala, da ja vidim neverovatan napredak u njegovoj motorici (ili bolje da kažem, vezi mozak-ruke) i u njegovom mentalnom razvoju od kada ih igra. Kada je počeo da igra igrice, nije znao da gleda u ekran a pokreće prste, morao je da pogleda koja strelica je gde, sada već to ne radi. Takođe, često sednem da gledam igrice dok igra, i možda sam ja glupa, ali ja ne znam da rešim zagonetke u igricama koje on igra.

S druge strane, Marko... On slabije priča nego Luka u njegovom uzrastu, ali je munjevito puzao, sam prohodao (pisala sam već čini mi se), sam je dokučio slaganje kocaka, utrčaće u svako blato i baru, vrti se i nema šanse da ga od toga odvratiš, skače po krevetu, takođe je neizvodljivo zaustaviti ga.

Potpuno su različe i fizičke i mentalne konstrukcije, i ustvari sam jako radoznala šta će od kojeg ispasti.

(odgovor članu PoisonEve)
  Direktna veza do poruke: 48
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
17.3.2012 8:25:04   
Anoniman
Tash, koliko sam ja uspela da vidim sve o tvojim klincima od kada sam na forumu, ti si radila sve ovo sto Rajovic navodi kao pozeljno. Sigurna sam da nije mislio da deca treba po ceo dan mesecima da skacu po krevetu i da se vrte u krug. A sigurna sam da tvoja deca ne sede za kompom po ceo dan. Ja verujem da je umerenost vazna u svemu, a danas je neophodno ponuditi im i neke sadrzaje poput igrica, koje mozda bas ne odobravano uvek, ali pravim izborom igrica i vremena koje ce dete provesti za kompjuterom mislim da ne moze da skodi.

I nije kasno da ga pustis da skace i hoda po ivicnjacima. Razvoj traje do 12 godine, a onda usporava. Sestrin klinac svaki put kad izadje iz vrtica penje se na neki uski zid (jedno 10 cm sirine) koji je visok preko pola metra i nesto krivuda, a nalazi se ispred vrtica i hoda po njemu pa skoci kad dodje na kraj. To radi od 3 godine a sad ce u aprilu 5 i vec dugo ne da da ga pipnes dok hoda po njemu. Ja se svaki put oduzmem. Jedino dozvoli da ga uzmes za ruku kad skace sa njega. Ja sam par puta kada sam ga skupljala iz vrtica pokusala da odvratim, posle sam odustala ali uvek mu kazem da bude pazljiv i savetujem kao da hoda, na sta da obrati paznju (tu se u medjuvremenu kreiralo vise nacina prelaska tog zida) i sta su posledice ako pogresi. Trudim se da ga ne plasim vec da ga informisem. On je sa 3,5 trazio da mu se skinu pomocni tockovi sa bicikla, ali bilo mu je rano, tako da je sa 4.5 poceo da vozi na dva tocka. I da jurca kao manijak.Sestrin namestaj je ruiniran, aliona je odavno sve jastuke pocela da baca na pod i da im to bude igraonica. Ta skakanja i preskakanja, proklizavanja sa tepiha.... Ne znam da li zbo takvih stvari, ali on je vidno napredniji od vecine dece svog uzrasta iz vrtica i parka. Poceo je da speluje, valjad se to tako kaze, posto zna slova ali ne zna da cita. Pa je sad poceo da izgovara jednu rec a onda slovo po slovo. Uci da sabira, zna brojeve odavno. Ma zna svasta. Radoznao je izuzetno i voli da uci a nekako su te stvari kroz igru dosle same po sebi, bez pritiska da se nesto nauci ili zna.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 49
   RE: Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj ...
17.3.2012 22:14:10   
Anoniman
Još sam juče odgledala predavanje, samo nikako ne stižem da kucnem koje slovo user posted image

Ovako-gledano uopšteno na moje okruženje (porodica i prijatelji + moj muž), ja slovim za najstrožijeg roditelja. ALI!!! Moje dete je prvo prohodalo, progovorilo i razvilo i grubu i finu motoriku u odnosu na sve svoje vršnjake. Oni koji me znaju sa foruma znaju koliko muke sa Mišinom hiperaktivnošću mučim i sa tom beskrajnom histerijom, a opet ja mu dopuštam da trči u krug do besvesti, da se penje na sve žive stepenice na ulici i da skače sa istih dole-ja šetam dvogodišnjaka i nikad ne žurim nigde kad sam sama sa njim. Dakle, nemam šta da ga požurujem. I uopšte mi nije bitno da li za 2 sata šetnje pređemo 3 km ili ostanemo sve vreme na istom mestu. Prošlog proleća (bio je 14-16 meseci) imao je potrebu da na svaku bogovetnu klupu na šetalištu sedne i ja sam mu to puštala, ili da čitav sat provede igrajući se u pesku tako da su mu i uši bile prljave od peska. I evo, toliko snega je napadalo-Miki uopšte nije hteo da se sanka. Samo da izađemo ispred zgrade, da pravimo grudve i da se na sto načina bacamo u sneg. I sve mu je to pušteno. Otkad je prohodao počeo je intenzivno da odbija kolica i mi ih ne koristimo evo skoro godinu dana uopšte! Mnogi smatraju da je tako teže, pa ko će ga juriti, nosati, "čekati"-ali ja sam negde čitala, a ovo predavanje je to i ponovilo, čim dete prohoda treba ga što više puštati da hoda, a što pre ukinuti kolica. Isto važi i za hodalice-deca koja su najmanje ili nimalo bila u hodalicama, prva su prohodala. Za TV i računar se slažem-3-4 sata je mnogo! I da, Mihajlo ima neki svoj pravac razvoja, kao verovatno i svi ostali, i ja sam se sa mm baš žestoko svađala kad bi mu nameštao kašiku ili olovku u ruci. Stalno ponavljam: "pusti ga, sam će nadoći na to kako je najlakše". I tako je i bilo-isprva je držao kašiku prosto nakaradno, ne znam ni kako je išta dolazilo do usta user posted image , a evo sad već jede kao veliki-svi prstići na svom mestu.

Nisam ovim mislila sebe ili svoje dete da nahvalim, već da kažem da se neke od ovih stvari iz predavanja definitivno pokazuju ispravnima-ja sam eto imala sreće i prilike da neka istraživanja i predavanja vidim/pročitam pre nego što je došlo vreme da ih i praktično primenim. U mnogo toga sam sumnjala, čak sam bila i cinična, ali sam eto svemu dala šansu i ne kajem se user posted image Jedino još da histeriju prevaziđemo-eto za nju mi ni jedna studija još nije pomogla user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Prelepa GRČKA imena ZA DEČAKE
Grčka je zemlja sa drevnom kulturom, bogovima i mitološkim bićama, koja nam je dala i prelepa ženska i muška grčka imena...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri



image
MamaNecaVo
CortinaT krema je postala obavezan deo naše kućne apoteke!
Porodično smo atopičari i mesečno potrošimo jednu, a mažemo je svuda. Sin mi ima oset_ljivu kožu i generalno je sklon pojavi ekcema čim imunitet ode ka dole ili ako ne namažemo lice cak i kada vetric pirka. Ja imam užasne ekceme često po rukama od pranja sudova, pa izlazak napolje i tako u krug. Stoga slobodno mogu reći da ko god ima sličan problem ili AD da uzme CortinaT kremu, neće se pokajati. U moru krema slične namene, jedino nam se ova pokazala delotvorno i jedino ona održi duže vreme stanje remisije. Miris je sasvim ok, možda malo jači za moj ukus, ali ima efekta i samo to je na kraju bitno. Takođe, krema nije ni gusta a ni retka pa nema problema sa mazanjem. Moj sin se privikao sam na mazanje kože lica konkretno, pa smo tu da nazovem svakodnevnu "terapiju" i nešto bez čega se ne može, pretvorili u zabavu.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here