|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  79 80 81 [82] 83   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Amniocenteza
5.3.2018 17:16:14   
vonavoj
Bas sam Bojana mislila na tebe..reko sto se ne javljas.

(odgovor članu Rosita)
Direktna veza do poruke: 2026
   RE: Amniocenteza
5.3.2018 17:35:52   
Sanjica26 RR
Bojana, mislimo na tebeuser posted image Samo nemoj da citas po internetu sto kaze Maslacak.

_____________________________

"Obavezni smo i u najtežoj situaciji da postupamo kao ljudi i nema tog interesa, ni nacionalnog ni pojedinačnog, koji bi nam mogao biti izgovor da budemo neljudi"


Jer smo tako u mogucnosti!

(odgovor članu vonavoj)
Direktna veza do poruke: 2027
   RE: Amniocenteza
5.3.2018 18:40:23   
Ana RR
Bojana, nadam se da će sve biti kako treba.

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Sanjica26 RR)
Direktna veza do poruke: 2028
   RE: Amniocenteza
5.3.2018 19:06:49   
Mala Elena

IZVORNA PORUKA: Ana RR

Bojana, nadam se da će sve biti kako treba.



Bas sam to htela da kazem.user posted image

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 2029
   RE: Amniocenteza
7.3.2018 16:23:00   
bojana92
Hvala puno svima na podrsci,nadam se da nije nista strasno.Verujem da je beba dobro i da je zdrava,a u isto vreme se plasim da nije nesto bas ozbiljno (ne daj Boze)

(odgovor članu vonavoj)
Direktna veza do poruke: 2030
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 17:36:51   
bojana92
Analiza radjena tehnikom G-bendinga na 100 metafaza
Kariotip ploda 46,xx
Jedna metafaza 47,xx,+20
Jedna metafaza 46,xx,del(4) (p15)



Kasnije kacim sliku rezultata

(odgovor članu vonavoj)
Direktna veza do poruke: 2031
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 17:54:45   
Maslacak15
Aha stvarno slican nalaz kao kod ljise. Sa tom razlikom sto je minimalna trizomija hromozom 20 bas cest nalaz. I u 90-95% slicajeva beba je potpuno zdrava. Pretpostavljam da ce te slati na kordocentezu. Kako god, s obzirom na malu ucestalsot problematicnih metafaza nadam se da je sa bebom sve u najboljem redu. Probaj da se ne nerviras! Puno puno te pozdravljam.user posted image

(odgovor članu bojana92)
Direktna veza do poruke: 2032
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 18:24:06   
Misha i Ljisha
Sta mu dodje del 4 p 15 ?

Kod mene je pisalp samo 46 xy i onda 47, 17

I nije radjena na 100 metafaza vec na 40(ovo me.cudi zar ne rade svima na isti broj metafaza)

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 2033
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 18:34:29   
Maslacak15
delecija jednog parceta tj fragmmenta hromozoma 4. isto su nasli 1. Isto je pitanje relevatnosti s obzirom da je jedna od 100. 98 ih je bilo u redu. Mene to nista ne cudi, svi oni rade amniocentezu po principu sam svoj majstor. Verovatno nema fiksiranih pravila. Bolje je naravno sto vise metafaza analiziraju.

rezultat je slican u smislu da je pronadjen jako mali broj iregularnih celija. Kada je beba karogramski pogodjena obicno se to vidi na svim ili u vecini analiziranih metafaza ( u slucaju pravog mozaicizma).

Detektovane anomalije su razlicite.

Pretpostavljam da ce sigurno savetovati kordocentezu,ali ja verujem da su sanse za zdravu bebu jako visoke.

< Poruku je uredio Maslacak15 -- 8.3.2018 18:37:27 >

(odgovor članu Misha i Ljisha)
Direktna veza do poruke: 2034
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 19:00:00   
Maraj
Bojana jesu li ti rekli danas sta kada si podizala nalaze? Sta dalje?

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 2035
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 19:26:10   
Misha i Ljisha
Maslacak to su onda sasvim solidne veati hajde tako da kazem.

Bojana drzim fige da ti sad ovo brze prodje nego meni. I da budes mirna posle.

Javi se sta su ti rekli

(odgovor članu Maraj)
Direktna veza do poruke: 2036
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 20:04:57   
bojana92
user posted image

Eto celog rezultata.Kopiju sad nisam dobila,samo sam slikala telefonom.Ovako,za hromozom 20 je rekla da je on valjda ceo,a da se hromozom 4 podelio na dva dela.Treba da idem na uz kod dr Stojica kaze da je on najbolji strucnjak.Kad uradim uz,da dodjem kod nje i da radim kordo.Na osnovu tih hromozoma,rekla mi je ovako:"Ako su ta dva hromozoma nestala beba je ce biti zdrava,ako nisu i nastvaila su da se razmonozavaju i dele,beba ce biti nenormalna".Na moje pitanje,da mi objasni kako to misli nenormalna,ponovila je svoj odgovor.KOnkretan odgovor nisam dobilq,sem da ako su ostali ,beba ce biti nenormalna,a ksnije je upotrebila i rec bolesna.Preko telefona,je rekal da treba da se dalje ispituje da se vidi da li je do bebe ili mene,danas kaze da je sve to bebino,da tu nema nista moje.

(odgovor članu Misha i Ljisha)
Direktna veza do poruke: 2037
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 20:17:00   
Maraj
Boze Bojana kakva bahatost te doktorke. Kada bi oni odgovarali za svoje izjave pazili bi sta i kako pricaju.
Ja se srvarno ne razumem. Navijam da je sve ok. Cekam Maslacak da ti se javi. Ja ti saljem zagrljaj

(odgovor članu bojana92)
Direktna veza do poruke: 2038
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 20:35:13   
Maslacak15
Bojana idi molim te kod geneticara. Nemam bas puno sta da kazem kad su takve nebuloze u pitanju. Cak i deca koja imaju mozaicizam hromozoma 20 su zdrava. A ovde je veliko pitanje da li beba ima mozaik s obzirom da su oni nasli 2 celije sa promenjenim setom hromozoma od ukupno 100. Sustina je da su momgle doci i od placente na primer a ne od bebe.

Maraj opet mislim da preterujes i jako mi je zao posto patis. I to je najgore. Nije to nikakav skandal sto su te poslali na amniocentezu niti je to bogznakako opasno samom zato sto si na fragminu. Koliko vidim ima takvih slucajeva mnogo, mozda bi zahtevalo privremenu korekciju terapije ali daleko od toga da to cini amniocentezu neznam ni ja kako rizicniju nego sto u stvari jeste. Ja bih i dalje vise verovala narodnom frontu nego ginekologu u domu zdravlja ali to je samo moje misljenje. S obzirom mna tvoje psihicko stanje i da si toliko osetljiva ja svakako mislim da je najbolja varijanta koja se sto pre zavrsava. Verovatno NIFTY/NIPT. ako te plasi amnio zbog fragmina onda ne treba ni da razmisljas o kordocentezi koja je jos znacajno invazivnija i komplikovanija za izvodjenje. Kako god da je probaj da se smiris. Podsecam te
da ti i dalje nisi dobila ni jedan tvrd konkretan razlog da se nerviras. Znaci da je primeceno bilo sta kod bebe ili u rezultatima sto bi bilo konkretno problematinco. Ok zelis da budes 100 % sigurna, razumem ali ti zvucis kao da su ti saopstili ne znam ni ja sta. cuvaj se i misli na tu bebu......

(odgovor članu Maraj)
Direktna veza do poruke: 2039
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 20:43:47   
Maraj
hvala maslacak. Sutra zovem da se detaljno raspitam za nipt test. Ja jesam panicar. Svi se mi razlikujemo. Ali dr ne razmisljaju kako cemo podneti to sto nam saopste. Neko lako podnese vest bilo kakvu,neko teze, svi se mi razlikujemo

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 2040
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 21:02:25   
Maslacak15
Maraj draga, svi jesmo razliciti ali ako vec znas sebe moras da probas da utices tako da ti bude lakse. A prvi korak je da stavis stvari u objektivnu perspektivu. Nista se tebi nije posebno lose desilo do sada u ovoj trudnoci. Imas dva testa koji nisu " idealni" po nekakvim nejasnim kriterijumima i na osnovu njih rizik od 1:500 da beba ima problem. 1:500. I dobar ultrazvuk. Ok zelis da znas sto posto ali prezivljavas vec tri nervna sloma u poslednjih par nedelja. Ili bar tako deluje, Nadam se da gresim i da realnost nije bas toliko strasna....

Misli na bebu u stomaku!! Ozbiljna sam!!! Misli vise na bebu i njeno dobro....

Inace citam svugde da se fragmin prekida na 48 h za amniocentezu i onda najnormalnije nastvlja. Znaci nije to nikakav poseban problem da bi ti izvlacila teske zakljucke kako su teizneverili u frontu....

Stani na loptu. Naspavaj se, smiri se i uradi ono sto ce prvo da ti obezbedi dusevni mir. Ne zameri mi,molim te.

(odgovor članu Maraj)
Direktna veza do poruke: 2041
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 21:03:22   
Misha i Ljisha
Ju Bojana...Ja nemam reci kakve su to reci doktora????? Nenormalna? strasno kao sto rekoh i kad sam ja isla na amnio i kordo rekla sam da svi dr treba da idu na neke radionice psiholoske kako se obracati pacijentima.

Kad su ti zakazali kordocentezu?


(odgovor članu Maraj)
Direktna veza do poruke: 2042
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 21:26:34   
bojana92
Maraj bice sve sa bebom ok,nemoj previse da brines,da ne bi nervozu prenela na bebu.Znam da je to lakse reci,nego uraditi ali probaj.Ljiso,doktorrica nije normalna.Nije znala lepo da objasni nista sto sam je pitala.Treba da zovem ujutru da zakazem kod Stojica uz,pa da sa tim uz idem kod dr geneticarke da vidi uz i da mi zakaze kordo.Maslacak,ubices me,ali moram da pitam jos neke sitnice,nemoj zameriti molim te :D Ako sam dobro razumela,od tih 100 metafaza,u samo dve je nadjeno da nije nesto dobro? Znaci da su jako male sanse da beba ima bas to,jel tako? Mozes li mi reci koje su te dve bolesti tih metafaza sto su mi nasli u vodi?

(odgovor članu Misha i Ljisha)
Direktna veza do poruke: 2043
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 21:33:09   
Misha i Ljisha
Bojana gde ides kod geneticara? u NS?

Dobro si razumela Maslacak. Velika je verovatnoca da je beba ok. Kordocenteza je preciznija i merodavnija tako da ako se rez ne ponovi na kordocentezi znaci da je beba dobro.

Ne znam sta nosi trizomija hromozoma 20.Mozda Maslacak zna. To nije cesta, najcesca je trizomiija 21 (daun) 13 i 18 ako se dobro secam. Ja imam tendenciju da lose stvari brzo zaboravljam. A nacitala sam se o trizomijama kao luda pre eto samo 2 meseca

(odgovor članu bojana92)
Direktna veza do poruke: 2044
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 21:36:01   
Maraj
Maslacak da, znam da moze da se prekine uzimanje fragmina pa da se nastavi. Ali eto i sama kazes na 48h. A oni mi zakazali 20.da dodjem da mi taj dan rade ac. Znaci ja od 18.ne bi smela da uzimam fragmin. A to oni ni videli nisu. Zato sam bila ljuta na njih

(odgovor članu bojana92)
Direktna veza do poruke: 2045
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 21:37:15   
bojana92
Nazalost u Suboticu idem kod geneticarke,ona je kako vidis "divna". Laknulo mi je kad sam saznala da nije ni jedna od te tri,al me ipak kompa sta su te dve 20 i 4.Citam po netu,ali nista ne razumem user posted image

(odgovor članu Misha i Ljisha)
Direktna veza do poruke: 2046
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 21:39:00   
Maslacak15
tako je bojana. Uradili su 100 celija- tj odradili kariogram hromozoma u metafazi ( deo celijske deobe). I od 100, 98 su bile najnormalnije. Od preostalih 2, jedna celija je imala tri hromozoma broj 20 umesto 2, a druga je imala deleciju na kraku hromozoma 4 , znaci fali jedan deo.
Prvo nije sigurno odakle su te celije. One su plivale u amnionskoj tecnosti. Mogu biti od bebe, a mogu biti iz posteljice tj vanembrionalnih struktura. Znaci to je otvoreno pitanje koje je bitno za interpretaciju.
S obzirom da ih je samo 2 znaci malo je verovatno da znacajni delovi bebe imaju celije tog tipa. Kako god bilo, literatura kaze koliko vidim ovlas gledajuci, da je trizomija hromozoma 20 u mozaiku, znaci cak i kad postoji uglavnom bez posledica ( cak i da jeste iz bebe deca su zdrava) . da citiram:

"Studies have shown that the child is normal in the vast majority of prenatally diagnosed individuals."

Za deleciju kraka 4 ima jos manje podataka ali se radi o blazim poremecajima.

Znaci cak i da je od bebe ako je u malom broju ne mora da znaci da je beba bolesna. E sad neko ce da kaze, ne zanima me zelim da sve bude perfektno ( pitanje je stava) ali to kazu raspolozive cinjenice.

Idi svakako na taj detaljni ultrazvuk. Budi hrabra i sve ce biti okuser posted image


p.s. evo nadjoh i ovo u jednoj studiji o mozaiku hromozoma 20 u amniocentezi: "Including previously published cases, there is a clear association with the level of trisomy and outcome, with only 4% abnormal outcomes when <40% trisomic cells were detected. "

znaci cak i kad nadju tipa 30 % metafaza bude najcesce sve ok.

A tebi su nasli 1 od 100 celija.


< Poruku je uredio Maslacak15 -- 8.3.2018 21:46:37 >

(odgovor članu bojana92)
Direktna veza do poruke: 2047
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 21:48:40   
bojana92
Hvala puno,naravno na uz cu ici sto pre.:) Da li se na njemu moze videti nesto od tih hromozoma? Ako ne daj Boze,na kordo pokazu da beba ima ta dve hromozoma,(ponavljam ne daj Boze),da li se trudnoca moze zadrzati,s obzirom na to da se vecina rodi zdrava? Izvini na ovakvim pitanjima,ali me zanima. Verujem da je beba skroz ok,i da su jako male sanse da ima to. Sta znace ti brojevi u zagradi?

< Poruku je uredio bojana92 -- 8.3.2018 21:52:23 >

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 2048
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 21:57:03   
Maslacak15
Ne mogu da se vide hromozomi, ali moze da se vidi ima li bilo kakvih indikacija da beba ima organskih poremecaja. I ako gleda dobar strucnjak to ipak dosta znaci. Naravno da mozes da zadrzis. Odluka je samo i iskljucivo tvoja. To mene uvek i ljuti kad dobijem utisak kao da se narusava pravo zene da odlucuje sama o svom telu i svojoj trudnocu. Te mora ovo te mora ono. Ne mora nista!! Njihovo je da te informisu, da ti kazu rezultate, da eventualno interpretiraju koliko je moguce eventualne posledica da bi znala cinjenice, a sta ces ti da radis je samo i iskljucivo tvoja stvar.

Ja se nadam i verujem da ce biti sve u reduuser posted image .

(odgovor članu bojana92)
Direktna veza do poruke: 2049
   RE: Amniocenteza
8.3.2018 22:00:46   
Maraj
Maslacak ti nam zlata vredis ovde user posted image

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 2050
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  79 80 81 [82] 83   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  79 80 81 [82] 83   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
Porođajna priča: Moja beba je imala moždan...
Mali Tim je bio dugo očekivano dete. Svi smo mu se radovali, i mama i tata, kao i njegova starija sestra Tia.



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here