|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
27.6.2010 21:56:18   
*Alexx*
IZVORNA PORUKA: Verus RR
Ko ima pitanja u muzenju, zamrzavanju i svim tim cakama, samo pitajte postala sam strucnjak!user posted image


Bravo, Verus! Eto šta je organizacija user posted image


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 26
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
27.6.2010 22:02:59   
Verus
Uf Alexx nemas pojma, citava nauka to dojenje i muzenje user posted image

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 27
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
27.6.2010 22:05:50   
New Mom
Verus, stvarno user posted image user posted image user posted image user posted image
Evo ti učenika, sledim tvoja upustva. user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 28
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
29.6.2010 11:54:02   
draganica
Takodje, ako ste recimo posle jednog dojenja izmuzli 50ml a dete jede 100ml, mozete staviti prvih 50 u frizider, pa potom posle narednog izmuzavanja razhladiti sledecih 50 i tek onda pomesati sa prvom kol mleka. NIKAKO ne dodati sveze, toplo mleko u ono vec rashladjeno.

E, hvala ti za ovo, lupala sam glavu kako da spajam mleka iz više izmuzavanja, ali nisam imala koga da pitam. Imam još neka pitanja:
U čemu zamrzavaš mleko i kako odmrzavaš?
Koliko ostavljaš bebi izmuženog mleka kad si odsutna (ostavim majci bebu na čuvanje, na primer i koliko mleka da joj ostavim za jedan podoj?)
Da li moram svaki put da prokuvam pumpu i flašicu pred izmuzavanje ili je dovoljno pustiti pod mlaz vrele vode sa česme par minuta (beba mi ima 2 meseca)?

Hvala!

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 29
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
29.6.2010 12:01:27   
Markovicka
IZVORNA PORUKA: draganica

Takodje, ako ste recimo posle jednog dojenja izmuzli 50ml a dete jede 100ml, mozete staviti prvih 50 u frizider, pa potom posle narednog izmuzavanja razhladiti sledecih 50 i tek onda pomesati sa prvom kol mleka. NIKAKO ne dodati sveze, toplo mleko u ono vec rashladjeno.



Ja sam dodavala mleko za ovo nisam jos cula. Od samog pocetka...nikad nikakvih problema.

(odgovor članu draganica)
Direktna veza do poruke: 30
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
16.7.2010 19:55:40   
Anoniman
Ni ja nisam čula za to. Ja sam pumpala u drugu flašicu, ali sam mešala sve što izmuzem u istom danu. 

(odgovor članu Markovicka)
  Direktna veza do poruke: 31
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
16.7.2010 20:05:58   
Verus
OVO sto draganica kaze je tacno-razlog su bakterije, mleko uvek moras rashladiti PRE nego sto mesas sa drugim koje je vec stajalo u frizideru...i ovo je isto iz literature...
IZVORNA PORUKA: Markovicka

IZVORNA PORUKA: draganica

Takodje, ako ste recimo posle jednog dojenja izmuzli 50ml a dete jede 100ml, mozete staviti prvih 50 u frizider, pa potom posle narednog izmuzavanja razhladiti sledecih 50 i tek onda pomesati sa prvom kol mleka. NIKAKO ne dodati sveze, toplo mleko u ono vec rashladjeno.



Ja sam dodavala mleko za ovo nisam jos cula. Od samog pocetka...nikad nikakvih problema.

(odgovor članu Markovicka)
Direktna veza do poruke: 32
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
16.7.2010 20:10:30   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Verus RR

OVO sto draganica kaze je tacno-razlog su bakterije, mleko uvek moras rashladiti PRE nego sto mesas sa drugim koje je vec stajalo u frizideru...i ovo je isto iz literature...
IZVORNA PORUKA: Markovicka

IZVORNA PORUKA: draganica

Takodje, ako ste recimo posle jednog dojenja izmuzli 50ml a dete jede 100ml, mozete staviti prvih 50 u frizider, pa potom posle narednog izmuzavanja razhladiti sledecih 50 i tek onda pomesati sa prvom kol mleka. NIKAKO ne dodati sveze, toplo mleko u ono vec rashladjeno.



Ja sam dodavala mleko za ovo nisam jos cula. Od samog pocetka...nikad nikakvih problema.



Bakterije? U kom ima bakterija? Onom tek izvučenom iz sise ili onom u frižideru? Razum mi govori da ne bismo koristili ono iz frižidera da u njemu ima bakterija, a odakle bakterije u melku koje je izašlo iz sise? Šta bi bilo da ga je dete odmah sisalo?
A i frižider samo usporava razvoj bakterija, ali ih ne uništava, zato je najbolje urin nositi na analizu odmah, a ne držati ga u frižideru prvo - meni tako objasniše.

(odgovor članu Verus)
  Direktna veza do poruke: 33
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
16.7.2010 20:11:14   
Verus
draganice, tek sada vidim pitanja, izvini sto nisam ranije.
IZVORNA PORUKA: draganica
Imam još neka pitanja:
U čemu zamrzavaš mleko i kako odmrzavaš?
ja zivim u SAD i ovde ima plasticnih kesica za to, ali mozes u plasticne flasice ili u one iz apoteke za sterilni urin. Odmrzavam tako sto ostavim u frizideru nekih 12 sati ranije da se odmrzne (znaci ne odmrzavam na sobnoj temp.).  Znaci, ako mami treba 150ml za sutra, ja cu danas oko 16h da stavim flasicu koja toliko ima u frizider i bice otopljeno do sutra ujutru, tako da ona samo moze da ugreje flasicu u toploj vodi.
Koliko ostavljaš bebi izmuženog mleka kad si odsutna (ostavim majci bebu na čuvanje, na primer i koliko mleka da joj ostavim za jedan podoj?)
Zavisi od uzrasta bebe. Mislim da sam negde stavila tabelu, mozda cak i ovde.  Helena je sada 14 nedelja stara i jede oko 150ml pa ja gledam da toliko ostavim.  Ja muzem svaki dan na poslu 3x, i obicno kuci donesem izmedju 350 i 400 ml.  Znaci nedovoljno za sva 3 hranjenja dok sam ja na poslu (sto joj mama da na flasicu), ali zato muzem i ujutru i ostavim to frizider pa mama moze da spoji i da doda koliko fali.
Da li moram svaki put da prokuvam pumpu i flašicu pred izmuzavanje ili je dovoljno pustiti pod mlaz vrele vode sa česme par minuta (beba mi ima 2 meseca)?
Izmedju pumpanja mozes da dobro isperes vrelom vodom (iz slavine) i da osusis.  Ali ja sam do skoro sve sterilisala u sterilizatoru za mikrotalasnu, a sada samo sterilisem staklene flasice u kojima cuvam mleko u frizideru.  Tako da mislim da mozes da ispiras izmedju pumpanja, ali sterilisi sve jednom na dan dok ne bude bar 3,5 meseca.

Hvala!

(odgovor članu draganica)
Direktna veza do poruke: 34
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
16.7.2010 20:14:51   
Verus
Mleko ce imati malo bakterija u sebi, cisto ono sto "sidje" sa tvoje bradavice i koze, mozda neki stafilokokus-ali recimo, mleko ima toliko leukocita i antitela da se NE moze pokvariti, cak i do 6 ili 8 sati na sobnoj temperaturi.  Mislim da je problem sto se toplo mleko stavi u ovo hladjeno koje je vec stajalo, jer sto mleko duze stoji cak i u frizideru moze da dovede do kvarenja (kao i druga hrana), pa verovatno bi ovo toplo mleko dovelo do brzeg kvarenja ovog sto je vec rasladjeno....Ne znam, nisam puno to izucavala, jer na nekoliko mesta u literaturi kazu da se to obavezno tako radi, pa sam samo slusala uputstva...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 35
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
16.7.2010 20:15:25   
Verus
user posted image
IZVORNA PORUKA: New Mom

Verus, stvarno user posted image user posted image user posted image user posted image
Evo ti učenika, sledim tvoja upustva. user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 36
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
16.7.2010 20:20:02   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Verus RR

Mleko ce imati malo bakterija u sebi, cisto ono sto "sidje" sa tvoje bradavice i koze, mozda neki stafilokokus-ali recimo, mleko ima toliko leukocita i antitela da se NE moze pokvariti, cak i do 6 ili 8 sati na sobnoj temperaturi.  Mislim da je problem sto se toplo mleko stavi u ovo hladjeno koje je vec stajalo, jer sto mleko duze stoji cak i u frizideru moze da dovede do kvarenja (kao i druga hrana), pa verovatno bi ovo toplo mleko dovelo do brzeg kvarenja ovog sto je vec rasladjeno....Ne znam, nisam puno to izucavala, jer na nekoliko mesta u literaturi kazu da se to obavezno tako radi, pa sam samo slusala uputstva...


Da ... Razmišljam, to je verovatno tako zato što ista ta literatura kaže da se mleko može čuvati u frižideru 5-7 dana... Ja ga nikada nisam čuvala duže od 48 sati, i to tako što sam razdvajala na posebne flašice u svakih 24h (ne znam dal se razume šta kažem user posted image ), i mislim da u tom slučaju, toplo mleko ne može uticati na hladno da se u 24h pokvari. user posted image No, filozofiram, bolje da idem da pravim detetu večeru. user posted image

(odgovor članu Verus)
  Direktna veza do poruke: 37
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
16.7.2010 20:25:53   
Verus
Tacno, ako drzis samo 24h ne moze da utice lose- i ja sam tako radila u pocetku dok nisam procitala drugacije....a ja drzim duze pa onda ipak pratim taj savet, eto, za svaki slucaj, bilo bi mi tesko da se svo to mlekce pokvariuser posted image  al dobro, onda bi Helena jela sira za veceruuser posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 38
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
19.7.2010 13:39:10   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Tashke

IZVORNA PORUKA: New Mom

U frižideru 24-48 sati, u zamrzivaču 3 meseca. Ako iz nekog razloga ne možeš da dojiš, a i kad kreneš da uvodiš nemlečnu ishranu dobro je da tada koristiš tvoje mleko.



Moram da pitam, ako zamrznem mleko kada beba ima mesec, a nemlečnu ishranu uvoim (po ovom novom) sa 6 meseci, kako onda, ako u zamrzivaču može da stoji 3 meseca?



IZVORNA PORUKA: New Mom

 Ma ne, pišem datum, pa ako pređe tih tri meseca, good bye. Kupila sam one sterilne kutijice za urin, pa nije neki trošak.
Ovo do tada, tj. do uvođenja nemlečne hrane čuvam za situacije ako se razbolim i pijem lekove zbog kojih bebana  ne može da sisa i sl.


IZVORNA PORUKA: Tashke

Kopiraću ovo u drugu temu, jer mi nije jasno... Verus je pisala da je zamrzla 10 litara svog mleka, pa mi nije jasno šta će s njim, ako može da stoji samo 3 meseca. 


(odgovor članu guppy RR)
  Direktna veza do poruke: 39
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
19.7.2010 14:10:50   
New Mom
IZVORNA PORUKA: Verus RR

Sada sam pocela da odmrzavam jedno hranjenje na dan, znaci beba jede 3 flasice dok radim, od toga je jedna, odmrznuto mleko.  Ovako "rotiram" zalihe i uvek cu imati sveze zamrznuto, koje nije previse staro. 


_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 40
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
19.7.2010 15:56:51   
Verus
user posted image  Tako je. Znaci sada odmrzavam zalihe od kraja maja. I takodje sam negde skoro citala da mleko koje je zamrznuto kada je beba, recimo imala 2 meseca nije adekvatno za bebu od 4 ili 5, tako da treba uvek rotirati.  Sinoc sam izvadila jednu flasicu od 100ml za danas.  Podelila na pola, i ostatak dodala sveze pumpano mleko-tako da sam od tih 100 sa mesanjem svezeg dobila 2 hranjenja za danas...

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 41
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
14.10.2010 18:09:49   
MASHKA
Verus, stručnjače za mleko i dojenje, imam jedno pitanje:

ako sada izvadim iz frižidera npr. 100ml. mleka , ugrejem pod mlazom, dam bebi i ona popije 50 ml. šta da radim sa ostatkom? da li moram da ga bacim jer je podgrevano?

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 42
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
14.10.2010 18:21:39   
LillyT
Nisam ni Verus ni stručnjak, ali jednom podgrejano mleko se ne vraća u frižider. 

_____________________________

Zgodna nisam, ali nezgodna jesam

...and all I can do is try

(odgovor članu MASHKA)
Direktna veza do poruke: 43
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
14.10.2010 18:51:20   
Verus
ok je da joj ponudis pola sata kasnije ili sat, ali ne smes duze drzati.  Zato gledaj da grejes manje kolicine npr. po 60ml pa ako hoce jos dogrej.  Nego da ga bacas.  Dr. Sears, pedijatar, kaze da je ok dati i do sledeceg hranjenja, sto ja cesto radim...npr. ako ne pojede sve, ponudim joj kroz 2-3 sata, ali ga NE GREJEM ponovo. Ona ne mari ako je sobne temperature.  Ali ona je 6 meseci stara, pa ne toliko osetljiva kao mala bebica...
I takodje: odmrzavaj mleko u frizideru danas za sutra, ok je u posudi sa toplom vodom ako ti se zuri.  I odmrznuto isto 24h imas da ga das bebi, i ne sme se opet zamrznuti.
IZVORNA PORUKA: MASHKA

Verus, stručnjače za mleko i dojenje, imam jedno pitanje:

ako sada izvadim iz frižidera npr. 100ml. mleka , ugrejem pod mlazom, dam bebi i ona popije 50 ml. šta da radim sa ostatkom? da li moram da ga bacim jer je podgrevano?

(odgovor članu MASHKA)
Direktna veza do poruke: 44
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
2.11.2010 22:18:32   
choopa choops
Ja ne znam koliko Matija posisa za jedan podoj? user posted image Trebala bih ovih dana ici na put i biti odsutna nekih 8 sati, a ne znam kakve upute da ostavim sveki / sestri? Narocito sto nemam puno izdojenog mlijeka, a sada ni ne mogu izdojiti (20ml)jer mi je trenutno opala kolicina. U dilemi sam jer citam kako se vi izdajate nakon podoja? Kod mene nema sanse da ostane ista unutra nakon sto on jede. Da li to onda znaci da on jede puno, ili da ja imam samo knap mlijeka???? user posted image

Koliko obicno posisaju bebe od dva mjeseca? Da li se daje jednaka kolicina kao AD? Zao mi da odmrzne mnogo, pa da ne bude za sledeci obrok, a ovo prethodno da baca?


A ovo sto ste pricale da ne smije da se sipa u istu flasicu tek izmuzeno mlijeko u ono iz frizidera. Slazem se i ja sam tako citala i radila. E sad ne mogu 100% da tvrdim, ali mislim da se to radi da se ne bi usirilo.


_____________________________

Debeli prsti+autocorrect=katastrofa. Izvinjavam se, mLogo se izvinjavam.

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 45
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
22.11.2010 13:19:36   
Anoniman
Ako odlučim da zamrznem mleko, koliko može stajati u zamrzivaču i kako se odmrzava?

(odgovor članu guppy RR)
  Direktna veza do poruke: 46
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
22.11.2010 13:28:45   
*Alexx*
IZVORNA PORUKA: guppy RR

Koliko dugo sme da "stoji" majčino mleko da bi još bilo dobro za bebu?

Ja imam ove podatke:
- na sobnoj tempearturi (19-22 °C) do 10 sati
- u frižideru (0-4 °C) do 5 dana
- u delu za zamrzavanje od frižidera do 2 nedelje
- u zamrzivaču od frižidera sa odvojenim vratima 3-4 meseca
- u zamrzivaču (-19 °C) od 6 meseci do godinu dana

Sećam se kada sam sama pohranjivala mleko, da su svi upozoravali da flašice ne stavljam u vrata u frižidera, već baš unutra u frižider. Možda dođe do većih promena temperature prilikom otvaranja vrata.



IZVORNA PORUKA: Verus RR
Odmrzavam tako sto ostavim u frizideru nekih 12 sati ranije da se odmrzne (znaci ne odmrzavam na sobnoj temp.).  Znaci, ako mami treba 150ml za sutra, ja cu danas oko 16h da stavim flasicu koja toliko ima u frizider i bice otopljeno do sutra ujutru, tako da ona samo moze da ugreje flasicu u toploj vodi.


Ovo sam iskopala, Tash user posted image


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 47
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
22.11.2010 20:11:52   
Verus
U onim "kutijama" nasim za duboko zamrzavanje od 6-12 meseci (ja ne bih duze od 6m).  Ako imas onaj side by side (pola friz. pola zamrzivac-ja imam taj) tu moze od 3-4 meseca.  Ja joj sada dajem 1 obrok na dan odmrznuto i 3.5 meseca je staro i ok je.  Pazi da nemas nista u zamrzivacu sto bas smrdi, kao paprika luk itd jer hoce da povuce bez obzira u cemu stoji mleko (meni je u kesama za melko), ne pitaj me kako ali....Stavi na tanjiric soda bikarbone, ona upija sve "smradove" frizidera i zamrzivaca.

Ja ga otapam tako sto ga ostavim u frizideru preko noci, i onda ga ugrejem u toploj vodi.  U solju stavim pola vode ugrejem na 1minut u mikrovalnoj i tu stavim flasicu.  Obavezno je drzi otvorenom kada grejes mleko, tj. skini poklopac. 

ILI: flasicu pod mlaz vruce vode iz slavine ako hoces da brze otopis (ako ti treba za sledeci obrok) i onda dogrej u solji vruce vode.

BRAVO TASHKE bas sam ponosna na tebe!!!user posted image
IZVORNA PORUKA: Tash

Ako odlučim da zamrznem mleko, koliko može stajati u zamrzivaču i kako se odmrzava?

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 48
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
21.12.2010 17:15:07   
Anoniman
Sad mi dođe da plačem od muke user posted image . Meni je patronažna rekla da izmuženo mleko sme da stoji u frižideru 24 h , a na sobnoj temperaturi jedva par sati ( ne sećam se da li je rekla 3h plafon user posted image ) , i ja , vođena tim podacima , BACALA SVO MLEKO KOJE PREĐE TU VREMENSKU GRANICU user posted image . I sad kad se setim da moram Nini dohranu da pravim , a bacala sam ... user posted image

Znači , na sobnoj temperaturi moje mlekce može 10 sati ? user posted image Toooooo !!! user posted image

Sad mi još samo kažite ovo - da li zaista mamino mlekce ne sme da se podgreva u mikrotalasnoj user posted image Ne mislim na odmrzavanje , nego samo da se zagreje kad se izvadi iz frižidera ? Ja sam , mahinalno , dva puta moje mleko stavila u mikro na 7 sekundi da se bar malo smlači pre davanja , i tek sad vidim da su žene pisale da se treba grejati samo pod mlazom tople vode ... user posted image Nina ga je pojela bez problema , ali sad ja mozgam da li sam "ubila" hranljive sastojke za tih 7 sekundi ? user posted image Znači , mikrotalasna nikako , ni na 10ak sekundi ? user posted image

(odgovor članu Verus)
  Direktna veza do poruke: 49
   RE: Pohranjivanje majčinog mleka
21.12.2010 17:17:45   
indy_25
Mikrovalna nikako Bubo samo pod mlazom vruce vode brzo se ugrije.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Pet NAJLEPŠIH IMENA ZA DEČAKE od samo tri ...
Sve češće je praksa roditelja da deci daju zanimljiva i neobična imena koja imaju snažna značenja, a uz to se uglavnom t...
5 grešaka koje ne bih ponovila kao mama po...
Roditeljstvo je izazov, a novi roditelji su posebno podložni greškama.



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here