|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 19:19:41   
mati
IZVORNA PORUKA: majathegreat

A što bi kum platio krštenje?

Pa tako reko pop mm. Nista ne znamo. A mora i dosta ranije da se zakaze, kao guzva je.

_____________________________

Vidi mama, Kica KOKAGAJ!
A sta je to mama Maja? Sta je to?
Mao...

(odgovor članu majathegreat)
Direktna veza do poruke: 76
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 19:21:47   
majathegreat
Neki običaj u toj crkvi.. Ali ne morate vi opteretiti kuma, jednostavno platite sve. Ko da je popi bitno iz čijeg džepa će naplatiti krštenje.

(odgovor članu mati)
Direktna veza do poruke: 77
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 19:22:59   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: majathegreat

Neki običaj u toj crkvi.. Ali ne morate vi opteretiti kuma, jednostavno platite sve. Ko da je popi bitno iz čijeg džepa će naplatiti krštenje.

I kod nas je obicaj da kum plati krstenje!

(odgovor članu majathegreat)
  Direktna veza do poruke: 78
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 19:24:50   
mati
Ja sam htela da odemo svi zajedno u jedan manastir iz 6.v, pa da se tamo obojica krste, bez guzve u prirodi. Jako je lepo ali se ne moze prici kolima. Nama to nisu rekli kad sam u osmom mesecu krenula put manastira. Ali prijalo mi je.

_____________________________

Vidi mama, Kica KOKAGAJ!
A sta je to mama Maja? Sta je to?
Mao...

(odgovor članu majathegreat)
Direktna veza do poruke: 79
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 19:50:24   
Anoniman
Uglavnom losa iskustva, ali ja vec godinama ne idem ni u Crkvu a popove izbegavam.

Secam se da su mojoj prijateljici trazili 100 maraka (mislim da je to bilo krajem 90-tih) za krstenje plus 50 maraka za dobrovoljni prilog user posted image . Ti isti popovi su sagradili neku kucu koja je izgledala kao hacijenda i otvorili ili izrentali za kladionicu i poker aparate. Posluzitelji koji gase svecu iste sekunde kako se okrenes,.... I mene je krstio pijani pop, doduse izabrala sam crkvu u kojoj se to ne placa, vec koliko das za prilog. Znam jos milion primera, doduse vise od ljudi koje poznajem nego iz licnog iskustva, jer me smorila cela prica pa se vise tome ne izlazem.

Neka me neko ispravi, ali oni ne zive od toga, od taxi i od priloga. Valjda primaju platu. A taj novac koji se daje kao prilog treba da ide za obnovu Crkve i neki pomoc siromasnima ili gladnima ili sta ti ja znam. Ja nikad nisam cua da su kod nas organizovane takve akcije.

I nikao se ne slazem sa tim pa i oni su ljudi. Oni su izabrali taj poziv i duzni su da ga rade kako treba, kao sto i vi radite svoj posao. Vas ce da otpuste ili da vas novcano kazne ako nesto zeznete. Zasto bi oni bili izuzeti od toga?

(odgovor članu mati)
  Direktna veza do poruke: 80
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 19:53:16   
Ana RR
IZVORNA PORUKA: MaliMis

I nikao se ne slazem sa tim pa i oni su ljudi. Oni su izabrali taj poziv i duzni su da ga rade kako treba, kao sto i vi radite svoj posao. Vas ce da otpuste ili da vas novcano kazne ako nesto zeznete. Zasto bi oni bili izuzeti od toga?


Uh kako se slažem sa ovim!


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 81
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 20:00:02   
Olga75
koliko je razlike u placanju izmedju pravoslavne i rimokatolicke crkve user posted image
u rimokatolickoj crkvi se krstenje ne placa , daje se prilog za crkvu koji ide bas zupi ( crkvenoj opstini ) u kojoj se obred vrsi
vencanje se placa po nekom cenovniku , mislim da je sada oko 2500 din - to je kao taksa ali se daje i prilog crkvi ( zupi ) obicno ista suma ali stvarno bude koliko ko moze
sahrana sa placa e sad , ako se placa crkveni porez , da ne kazem clanarina onda je taksa jedna a ako se ne placa onda je skuplje
a crkveni porez - clanarina je obicno koliko ko da i to se upisuje u porodicnu knjizicu
sluzba na zagovor se placa 1000 dindzi
a sluzbe za pokojnike , bar u mojoj zupi , idu zajedno pa da ko koliko da os 50 - 100 dinara
al' sam ga iznapisalaaa user posted image

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 82
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 21:10:00   
Daca88
Evo kako smo mi prošli u crkvama(3 različite)govorim o katoličkoj crkvi.
U jednoj sam morala platiti popu da me odjavi iz župe(ja zbog naselja u kojem živim pripadam toj crkvi koja se nalazi u mom naselju,a pošto sam se htela udati u drugoj crkvi,morala sam platiti popu da me odjavi iz župe,čak je drugi pop koji nas je trebao venčati tražio pisanu dozvolu od popa br1 da se slaže da se udam u drugoj crkvi,da me venča drugi pop,itd...
Popu sam morala platiti 1000 dinara za odjavu iz župe,i 500 din.za pisanu izjavu.Morala sam još ići i u crkvu u kojoj su me moji krstili,da izvadim krsni list,jer bez da sam krštena nisam se mogla udati u crkvi.Za taj krsni list sam platila isto 500 din.
Znači crkva br1=2000 din.

Za venčanje su nam tražili 5000 din+2000 za kićenje crkve+dobrovoljni prilog(dali smo 1000),i još na dan venčanja kada su sakupljali pare u one vrećice dali smo 1000 din(i svaka zvanica je za dobrovoljni prilog dala između 100 i 1000 din).
Znači crkva br2=9000+prilog od zvanica za venčanje.U ovoj istoj crkvi smo krstili i Alena,za krštenje nam nije tražio ništa sem da damo dobrovoljni prilog sestrama koje su mu sašile malu platnenu benkicu koju dariva crkva za krštenje.Dali smo 2000 din.prilog za troškove šivenja te benkice...

Za sahranu bliskog rođaka,pop je tražio 1000 din za izlaz na groblje,13.000 za sahranu i misu,+ članarinu 1000 din.
Znači crkva br3=15.000 din.

Joooj,još me je pop iz crkve br2 nagovorio da idem na veronauku,da primim prvu pričest i krizmanje.
Politika drugog popa je ta da bi se venčala u crkvi moram biti krštena,pričešćena i krizmana.Krštena sam bila,ali prvu pričest i krizmanje nisam imala.Dogovorila sam se sa popom da ću posle venčanja krenuti na veronauku i završiti prvu pričest i krizmanje.
Priznajem,htela sam da ga ispalimuser posted image nije mi se išlo 2 meseca svaki drugi dan na veronauku i mise...ali imala sam grižu savesti...čovek nam izađe u susret da mi progleda kroz prste za neimanje pričesti i krizmanja,a ja da ga ispalim.
Završila sam sve,a krizmala sam se istog dana poslepodne,kada sam prepodne saznala da sam trudna.
Biskup je mislio da sam presrećna što primam krizmu,a ja nisam skidala osmeh sa lica ni dok sam molila očenašuser posted image

< Poruku je uredio Daca88 -- 1.5.2011 21:18:41 >


_____________________________

ovom prolaznom svetu,mi smo samo osobe vise,
a jedno drugom,mi smo citav svet!

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 83
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 21:32:47   
Snelle
Šta je krizmanje? user posted image

_____________________________

"Nemoj da plačeš, tu je tvoja seka"
"Bato, puno te volim"

(odgovor članu Daca88)
Direktna veza do poruke: 84
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 21:34:11   
Brana
krizmanje
IZVORNA PORUKA: Snelle

Šta je krizmanje? user posted image

krizmanje (gr. mast, ulje)


_____________________________

Kada nekog volis bori se za njega,
kada nekog trazis,trazi ga gde treba,
kada nekog varas,varaj ga da valja,
al kada nekog volis,voli ga do kraja!!!

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 85
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 21:39:17   
Snelle
Aha! To se kod pravoslavaca zove mirosanje user posted image

_____________________________

"Nemoj da plačeš, tu je tvoja seka"
"Bato, puno te volim"

(odgovor članu Brana)
Direktna veza do poruke: 86
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 21:42:05   
Brana
IZVORNA PORUKA: Snelle

Aha! To se kod pravoslavaca zove mirosanje user posted image

jeste,miro-ulje i od tada naziv miropomazanje ili mirosanje.user posted image


_____________________________

Kada nekog volis bori se za njega,
kada nekog trazis,trazi ga gde treba,
kada nekog varas,varaj ga da valja,
al kada nekog volis,voli ga do kraja!!!

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 87
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 21:42:25   
Daca88

IZVORNA PORUKA: Snelle

Šta je krizmanje? user posted image

Neznam definiciju,ali postupak ide ovako.Ideš mesecima na veronauku.Ako si dobar i redovan učenik primićeš prvu pričest.Tada ćeš prvi put da se pričestiš(jedeš hristovo telo...naravno,ne bukvalno,simbolika...to je neki okrugao hleb,kao kora od oblatne).Posle te prve pričesti imaš pravo da se svaki naredni put pričešćuješ.Posle prve pričesti za par nedelja sledi krizmanje.Krizma se samo jednom,kao što se i krsti samo jednom.Biskup krizma.Izlazi se pred oltar,biskup govori neke reči(ne sećam se već šta),a krizmanici potvrđuju potvrdno te reči...Zatim biskup namaže krizmaniku čelo sa nekom mašću(uljem),maže po čelu kao da crta krst.Onda dodirne kosu krizmaniku,krizmanik se prekrsti,poljubi biskupu ruku,i krst...

_____________________________

ovom prolaznom svetu,mi smo samo osobe vise,
a jedno drugom,mi smo citav svet!

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 88
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 21:42:36   
Verus
Misice, jos jedno se POTPUNO slazem sa svim sto si napisala!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 89
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 21:44:54   
Snelle
Brano, miropomazanje i mirosanje nisu isto, tj. miropomazanje se dešava samo jednom u toku života, tj. prilikom krštenja, a mirosanje više puta user posted image

_____________________________

"Nemoj da plačeš, tu je tvoja seka"
"Bato, puno te volim"

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 90
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 22:01:08   
Olga75
krizmanje je miropomazanje i konfirmacija vere

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 91
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 22:02:26   
New Mom
IZVORNA PORUKA: mati

Ako uzmete u obzir da ni mm nije krsten, a bez toga nece ni Matu, to je duplo. 
I da li ste videle nekog mrsavog popu? Svima vire prasici iz usta. user posted image

Ovo prvi put čujem. Koliko znam, bitno je da je kum iste vere kao što će dete da se krsti, nema veze za roditelje.
A evo, ja znam dosta popova koji su mršavi, a i definitivno kojima ne vire pare iz usta. Mislim da je bezveze tako uopštavati i generalizovati.
U mojoj familiji ima dosta popova, i jako se vidi da je svaka osoba svet za sebe kao ličnost.

Što se krštenja tiče, prošle godine sam krstila kumicu i ja sam kao kuma platila krštenje, bilo je fiksno 2000 dinara.
Sad kad se KL bude krstila, ne želim to da prebacim na kumu, pa ćemo mi platiti, a cena je takođe fiksna, 5000 din (sad je u pitanju manastir).
Mi smo se venačali u Žiči, venčanje je besplatno, ostavi se ako se želi prilog manastiru.
A u Žiči smo se venčali pre svega zbog popa tamo (prijateljica mi je udata za njega), jedan miran, fin, obrazovan čovek.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu mati)
Direktna veza do poruke: 92
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 22:07:48   
Brana
IZVORNA PORUKA: Snelle

Brano, miropomazanje i mirosanje nisu isto, tj. miropomazanje se dešava samo jednom u toku života, tj. prilikom krštenja, a mirosanje više puta user posted image

e vidis to nisam znala nama pop u crkvi posle vecernje sluzbe vrsi miropomazanje i tako ga i sam naziva...


_____________________________

Kada nekog volis bori se za njega,
kada nekog trazis,trazi ga gde treba,
kada nekog varas,varaj ga da valja,
al kada nekog volis,voli ga do kraja!!!

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 93
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 22:08:55   
Olga75
Daco , oni su tebe bas oderali user posted image
kad sam se ja vencavala trebala mi je samo krstenica koju mi je izdao svestenik crkve u kojoj su me krstili i platila sam onu biskupijsku taksu i nikakvo ispisivanje i cuda user posted image
a kad smo sahranjivala R baku je je bilo mnogo manje od 13000 ali kao sto rekoh postojala je porodicna ( obiteljska ) knjizica , pa cela sahrana je bila oko 75000 sa sve popom i opremom
kazi mi molim te u kojoj crkvi tako deru user posted image

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 94
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 22:11:05   
minavb
Kakvi su danasnji popovi? Nisam na ovu temu svratila da ih pljujem. Imam svasta ruzno o njima da kazem, ali necu. Dosla sam da napisem nesto lepo.
Pre 5 godina mojoj drugarici je umrla mama od raka. Nedelju dana posle sahrane, vracala se sa gronlja sa tatom, i tata joj na ulici padne, ubije ga srcani udar. Tesko, najteze za devojku od 24 godine. Ostala je sama, odjednom se svi rodjaci razbezase. Drugarice svracale, spavale kod nje i to joj je puno znacilo, ali ono sto joj je pomoglo i podiglo je, bila je pomoc popa i popadije. Pop koji je drzao opelo na sahrani njenih roditelja, dolazio je skoro svaki dan da prica sa njom. NJegova zena donosila rucak. Za uskrs joj ofarbali jaja, hrabrili je da ide dalje, da se raduje zivotu i lepim stvarima koje je tek cekaju. Ja sam bila odusevljena tim ljudima. Mozda to nema veze sa tim sto je taj gospodim bas svestenik, mozda je prosto takav covek, ali ja sam bila presretna sto se jedan od svestenika zaista potrudio oko nekoga, sto je prepoznao da je potrebna pomoc i pomogao.
Eto, ja sam ovo htela da podelim sa vama, bez obzira sto sam ja licno imala mnogo losih iskustava sa svestenicima.

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 95
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 22:11:40   
Lu
A koliko se novaca razbaca na svadbamauser posted image
Nije tema ali eto usporedbe radi, jer je kao skupo krštenje, vjenčanje i ostalo.
Kod katolika, taj novac  8od taksi za vjenčanja i ostalo) ide u biskupiju a svećenici imaju plaću, oni od ovog novca ne smiju ništa trošiti čak ni u dobrotvorne svrhe ako to biskupija nije odobrila!

U crkvi se na misi daju prilozi za gladne ili za neku određenu kategoriju, neku posebnu pomoć, i to bude naglašeno da svi znaju i čuju!

A što se tiče debelih popova, e pa kod mene ima baš zgodnih, dotjeranih, sportskih tipova, Bože mi oprostiuser posted image

_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 96
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 22:16:46   
Lu
Divan primjer svećenika Minauser posted image
Kao što si rekla, možda je samo takav kao čovjek..ali onda tako trebamo reći i kad se dese neki ružni primjeri a ne da je to zato što su svećenici lopoviuser posted image
Mada, trebali bi svi baš zbog svog poziva da imaju tu potrebu da pomažu unesrećenim osobama!

_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 97
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 22:17:50   
Sanjica26 RR
Brano, miropomazanje je neodvojivo od svete tajne krstenja, barem kod nas pravoslavaca.
Mirosanje je sasvim nesto drugo. Miro, znaci ulje. Inace na velike praznike svestenik svakog ponaosob pomaze svetim osvecenim uljem.

A, sto se tice svestenika ima ih raznih. Ali ne treba suditi, jer svako radi po svojoj savesti. Ja licno znam mnogi divnih svestenika koji obavljaju svoju sluzbu primereno.

< Poruku je uredio Sanjica26 -- 1.5.2011 22:18:49 >


_____________________________

"Obavezni smo i u najtežoj situaciji da postupamo kao ljudi i nema tog interesa, ni nacionalnog ni pojedinačnog, koji bi nam mogao biti izgovor da budemo neljudi"


Jer smo tako u mogucnosti!

(odgovor članu Brana)
Direktna veza do poruke: 98
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 22:19:03   
Anoniman
Lu, ne razbacuju svi na svadbama, a takse u crkvi su za sve iste - razumeš šta hoću da kažem. A za tvoj kraj, slažem se oko popova, ja sam u Doboju upoznala svojevremeno dvojicu, bogami...dobro je da sam na vreme saznala da su popoviuser posted image

(odgovor članu Lu)
  Direktna veza do poruke: 99
   RE: Kakvi su danasnji Popovi
1.5.2011 22:22:06   
Snelle
IZVORNA PORUKA: Brana

IZVORNA PORUKA: Snelle

Brano, miropomazanje i mirosanje nisu isto, tj. miropomazanje se dešava samo jednom u toku života, tj. prilikom krštenja, a mirosanje više puta user posted image

e vidis to nisam znala nama pop u crkvi posle vecernje sluzbe vrsi miropomazanje i tako ga i sam naziva...


Mora da je bežao sa časova user posted image


_____________________________

"Nemoj da plačeš, tu je tvoja seka"
"Bato, puno te volim"

(odgovor članu Brana)
Direktna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
Jelena S.: Moja porođajna priča
Termin 12.12., odem na pregled (nećeš ti skoro, hajde kući)... i tako svaki dan do petka 21.12. Probudim se ja, bolovi k...
Majka, ovo ništa ne valja. Shvatite ozbilj...
I onda prestanem da pitam ili bar manje to činim. I onda i za najmanju sitnicu pokušavam sama da nađem odgovor.
Prof. dr Bojanin o razmaženoj deci
Dr Svetomir Bojanin, profesor i dečji psihijatar, govorio je mnogo puta o dečjem razvoju i pravom putu vaspitanja koji t...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
dudas
Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!
"Dobro veče, od sad ovde nema zime, Imuno je moje ime. Vitamini, minerali-sve staje u gutljaj mali. Popij mene, mala vilo, nazdravlje ti bilo!" "Imaćemo još jednog gosta, pomoći će vili dosta. Evo ga, tu je"-Imuno reče. "Uđi, uđi, druže moj, dobi li protiv kašlja boj?" "Znaš, Imuno-Broncamil se smeška, kakva je to borba teška. Uspeo sam, za kašalj sam tata mata!" I odjednom neko pokuca na vrata. "Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!" Istina je sve što kaže Apis gola, jako brzo rešiće vas bola. "Gde li nam je Fitobalm, kud se dede, ne videh ga od prošle srede? "Sad će doći"- Imuno reče. "Ima li šta od zapušenog nosića preče?" "Kuc, kuc, stigao sam"- Fitobalm se javi. "Mala vilo, odmah me pod nosić stavi. Jel osećaš borovine moć? Sada lepo diši i spavaj, laku noć!" I tako Pharmalife družina ova isprati vilu u carstvo snova.  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here