|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Obim glave
27.11.2008 16:59:35   
prase
Već sam napisala ranije da sam porođena vakuumom. Sad, jedna od posledica toga je što se bebi dese nekakve promene na mozgu koje su uglavnom privremene. Mene su pustili iz porodilišta 4. dan nakon porođaja sa komentarom da je sve OK ali da moramo da ponovimo UZ mozga za 2-3 nedelje, kako bismo bili sigurni da se ta promena povukla. Moram da priznam, malo sam imala tremu od te kontrole... Kada su prošle (skoro) 3 nedelje (tačnije, kada je Uroš imao 17 dana) bili smo kod neonatologa koji nas je uputio na taj UZ. Usput nam je rekao da je njegov obim glave (38.5 cm) na gornjoj granici za njegov uzrast i da to treba da se prati. Na kontrolnom UZ su nam, hvala Bogu, rekli da je sve u redu i da nema promena te da ne moramo više da kontrolišemo... Onda smo na mesečnoj kontroli zaboravili da pomenemo pedijatru da treba da pratimo obim glave. Doduše, pedijatar je video nalaz UZ i nalaz neonatologa. Valjda bi sam rekao da se izmeri obim glave, kada je sve to pročitao, tešili smo se. Ipak nisam mogla da imam mira. Uveče sam sama izmerila detetu obim glave. Bio je 40.5 cm. Porastao za 2 cm za malo više od dve nedelje. Nisam htela da se uspaničim, ali sam se uspaničila. Zatvorena u stanu u kojem nemam internet, da proguglam malo kakve veze ima obim glave i sa čim??? MM je sutra detaljno pretražio www na poslu. Ispostavilo se da se obim glave prati ako se sumnja na hidrocefalus, a hidrocefalus se vidi na UZ. Dakle, ne treba da brinemo... ali i dalje mu jednom nedeljno merimo obim glave (sada napreduje po 0.5 cm nedeljno), ne znamo ni mi zašto.

Ja sam rođena isto vakuumom. Imala sam neko krvarenje u mozgu i mojoj mami su rekli da ne znaju šta će biti sa mnom. Tada nije bilo UZ mozga, nego su samo pratili obim glave. Rekoše da ne sme da raste više od 5 mm nedeljno, a meni je tačno toliko rastao... Kaže mama, seća se da je molila Boga da od svih mogućih komplikacija ja prođem "samo" sa epilepsijom. Vremenom je prestala da me vodi kod raznih specijalista jer joj ništa novo nisu govorili, a svaki odlazak je bio veliki stres za nju. Posledice, ako ih bude, trebalo je da se pokažu znatno kasnije... Kada sve saberem i oduzmem, moja mama je heroj! To vidim tek sada, kada imam svoje dete i znam kako je kad se ne zna da li mu nešto fali...
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Obim glave
27.11.2008 17:21:16   
guppy RR
Kod mene je dečak rođen sa obimom 36 (u 37. nedelji!), a devojčica sa 33,5. I njemu su više puta gledali glavu, jer je bila na granici za tu starost, ali su ustanovili na UZ da je to sve ok, i da je razlog u genetici, jer smo glavonje user posted image

Baš mi je krivo što se tako moraš bojati za svoje dete user posted image

(odgovor članu prase)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Obim glave
27.11.2008 17:27:30   
andrijana
Moja bebica je rodjena sa obimom 37 a nista mi nisu spominjali da mozda ima problema. Ja sam porodjena prirodno. Zamislite kako mi je bilo...user posted image Prase,nadam se da ce sve biti u redu!user posted image

_____________________________

Andrijana i Stevan
01.01.2007.

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Obim glave
27.11.2008 18:12:44   
guppy RR
a ne ne... sve je verovatno OK (ne znam na pamet tabele), ali za 37. nedelju je taj obim bio prevelik.

(odgovor članu andrijana)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Obim glave
27.11.2008 18:44:51   
prase
Koliko sam ja ukapirala, nije problem da se dete rodi sa velikom glavom (ja sam rođena u 36. nedelji mamine trudnoće sa obimom glave 36), nego je indikacija da nešto nije u redu ako glava brzo raste. Normalno je da raste, a normalno je i da u početku raste malo brže nego kasnije (jer se glavica formira posle traume prolaska kroz porođajni kanal). Mislim da nije strašno biti na granici, čak ni malo iznad nje, kada se sve lepo prati i kada je UZ nalaz OK. Mi smo barem odlučili da se ne nerviramo... ali ipak malo pratimo, jer se praćenjem obezbeđuje da se neke stvari primete na vreme. Svi to rade, u manjoj ili većoj meri, a da i nisu svesni toga - da li beba ima apetit, da li je kakila, kako je kakila, da li plače više ili manje, da li se smeje, zašto se ne smeje, da li guguče i da li bi trebalo... Pošto smo mi odlučili da ne gubimo živce nego samo da pratimo, ja sam odlučila da podelim iskustvo sa vama kako bi neko mogao da se uteši da to nije ništa strašno ako bude u istoj situaciji. Ponavljam, sve je individualno, ne treba paničiti niti porediti svoju bebu sa drugim bebama.

Uz to, ovde na RR na naslovnoj strani ima neki tool u koji se unese starost bebe, pol i obim glave, što je opet čini mi se samo putokaz da li pominjati nešto pedijatru za svaki slučaj ili ne. Nama je bilo lakše kada smo videli da je onih 40.5 cm još uvek samo na gornjoj granici a ne van opsega...

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Obim glave
27.11.2008 19:56:47   
guppy RR
hvala ti prasence, što si podelila sa nama svoje iskustvo
user posted image

(odgovor članu prase)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Obim glave
27.11.2008 20:18:21   
prase
Nema na čemu - i drugi put, i treći put... Nadam se da će ovo i druga naša iskustva kojih će sigurno biti da bude korisno drugima kao što je sve što ovde čitam korisno meni user posted image

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Obim glave
28.11.2008 8:35:45   
krofnica
Moja Deica je rodjena sa obimom glave 38 cm, sto je mnogo za djevojcicu, da je djecak bilo bi OK. Pedijatar nas je poslao na UZ glave, ali je nisam vodila a on to na sledecoj kontroli nije vise ni spominjao. Kada je gledao njenu otpusnu listu kaze da su vjerovatno pogrijesili, a nisu! Mislim da je sve to priroda. Moj suprug nema bas malu glavu mada ni ja, tako da mislim da je to genetika.

(odgovor članu prase)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Obim glave
28.11.2008 9:04:50   
Anoniman
Ja ću morati da proverim na papiru koliki mu je bio obim glave user posted image  Ne sećam se.

Ali znam da mu nikada niko nije merio glavu posle. user posted image

(odgovor članu krofnica)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: Obim glave
28.11.2008 9:08:45   
guppy RR
Kod nas su merili na svakom pregledu kod P.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Obim glave
1.4.2011 19:38:27   
New Mom
Tražila sam ovu temu jer drugarica ima problem. Naime njen dečak ima nepuna 4 meseca i obim glave 45cm (rodio se sa 34cm). Dr joj je rekla da će ga pratiti, ali nije navodila konkretno. Pretpostavljam da treba da ide na UZ mozga?
I sem sumnje na hydrocephalus, šta još može da bude?

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Obim glave
1.4.2011 19:40:27   
New Mom
Inače, dete se prosečno rađa sa 34cm, sa 6 meseci ima oko 43cm, sa 12 - 46, a sa 4 godine - 50cm.

KL je imala na rođenju 36cm, a sa 9.meseci (poslednje merenje) 45,5cm.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Obim glave
1.4.2011 19:42:10   
maslachak
mi smo se rodili sa obimom 35 cm,sa mesec dana smo imali 38cm,sa dva meseca 40cm,a sa tri ipo meseca 43 cm i doktorka kaze da je to sve kako treba

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Obim glave
1.4.2011 19:43:30   
Snelle
NM, meni nije jasno, zar deca ne bi trebalo da se radjaju sa hydrocephalusom, a ne da se ono tek kasnije manifestuje user posted image

_____________________________

"Nemoj da plačeš, tu je tvoja seka"
"Bato, puno te volim"

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Obim glave
1.4.2011 19:47:28   
minna

IZVORNA PORUKA: Snelle

NM, meni nije jasno, zar deca ne bi trebalo da se radjaju sa hydrocephalusom, a ne da se ono tek kasnije manifestuje user posted image


ovo sam i ja mislilauser posted image

V se rodio sa obimom glave 34cm, a sa 6,5 meseci je og bio 44,5cm

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Obim glave
1.4.2011 19:48:11   
maslachak
ja mislim da se samo prati rast obima tj rast glavice i da je uz samo predostroznosti radi jos jedna provera..znam da je problem kada se ne razvija,a sto kazes Snelle sa hidrocefalusom se dete radja i do IV meseca se valjda dijagnostikuje ako postoji...nama niko nije napomenuo da obratimo paznju,a Visnja vizuelno uopste ne izgleda "glavato" iako ima obim 43cm,doduse ona je i krupna..tesko je decu ukalupiti u knjiske primere rasta,ipak je svako od nas jedinka za sebe,a pogotovu beba koja se rapidno razvija u prvom tromesecju nakon rodjenja...

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Obim glave
1.4.2011 19:48:54   
New Mom
Hidrocefalus može biti urođen, ali može bilo ko da razvije i kasnije, npr. kod povreda, infekcija, tumora, krvarenja itd., a sve zbog porasta intrakranijalnog pritiska, zbog čeka likvor (tečnost u mozgu) ne može normalno da otiče.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Obim glave
1.4.2011 19:50:12   
Snelle
Kako je meni pedijatar objasnila, gleda se koliko je obim grudi proporcionalan sa obimom glave...ako je to ok onda nema nikakvih problema.

_____________________________

"Nemoj da plačeš, tu je tvoja seka"
"Bato, puno te volim"

(odgovor članu maslachak)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Obim glave
1.4.2011 19:51:16   
Snelle
IZVORNA PORUKA: New Mom

Hidrocefalus može biti urođen, ali može bilo ko da razvije i kasnije, npr. kod povreda, infekcija, tumora, krvarenja itd., a sve zbog porasta intrakranijalnog pritiska, zbog čeka likvor (tečnost u mozgu) ne može normalno da otiče.


Aaaaa, ovo i nisam morala da znam user posted image


_____________________________

"Nemoj da plačeš, tu je tvoja seka"
"Bato, puno te volim"

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Obim glave
1.4.2011 19:53:04   
New Mom

IZVORNA PORUKA: maslachak

tesko je decu ukalupiti u knjiske primere rasta,ipak je svako od nas jedinka za sebe,a pogotovu beba koja se rapidno razvija u prvom tromesecju nakon rodjenja...

Postoje tablice rasta za pol i uzrast od rođenja do 18.godine, takozvani percentili ili normativi. Naspram toga se gleda i procenjuje razvoj. -> KLIK

Taj beban je potpuno van tih normativa za svoj uzrast.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu maslachak)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Obim glave
1.4.2011 19:59:46   
Jele

IZVORNA PORUKA: New Mom

Tražila sam ovu temu jer drugarica ima problem. Naime njen dečak ima nepuna 4 meseca i obim glave 45cm (rodio se sa 34cm). Dr joj je rekla da će ga pratiti, ali nije navodila konkretno. Pretpostavljam da treba da ide na UZ mozga?
I sem sumnje na hydrocephalus, šta još može da bude?


NM, verovatno prvo sumnjaju na Ventrikulomegaliju, pa tek onda na Hidrocefalus kao posledicu prve... Bitno je redovno pratiti rast ventrikula, tj. moždanih komora na UZ. Dr Dobrosavljev ima odličnu spravu i mislim da je stručna da prati i eventualno uputi kod neurologa... Ako je ventrikulomegalija u pitanju, bitno je i da je izolovana, tj. da nije praćena nekim nazovimo srčanim manama i nekim drugim anomalijama... Da li je to primećeno i prenatalno ili tek po rođenju?

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Obim glave
1.4.2011 20:02:04   
New Mom
Po rođenju. Uputiću je tamo, neka se posavetuje. Hvala!

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu Jele)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Obim glave
1.4.2011 20:05:23   
Jele
I da dodam, ako je recimo ventrikulomegalija, ne mora biti ništa strašno, bitno kje da je u granicama, tj. ako je u granicama onda to bude kao kad neko ima veći nos ili šake, itd. Obično do 6. meseca, a sigurno do 1. godine ventrikule u to slučaju prestaju da rastu i sve bude ok... Bitno je dete tada čuvati od infekcija jer ventrikule hoće da rastu od temperature...

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Obim glave
1.4.2011 20:23:20   
Olga75
NM , vidi , pre uz mozemo samo da predpostavimo da se radi o ventrikulomegaliji ( koja moze da predhodi hidrocefalusu ) , znas da postoje 4 mozdane komore i da njihov epitel proizvodi likvor , e sad ako je kanal izmedju latralnih komora ( Silvijev akvedukt ) suzen a uzroci mogu biti razliciti , CMV , rubela i ostali gadni virusi , doticni je suzen i ometa protok likvora koji  ne moze adekvatno oticati i izaziva ventrikulomegaliju
kad se odradi uz bice sve jasnije
u svakom slucaju ako komunikacija izmedju komora postoji moguce je i drenirati likvor santom ( cesto se sant postavlja kod osoba sa ahondro_plazijom )

< Poruku je uredio Olga RR -- 1.4.2011 20:24:13 >


_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Jele)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Obim glave
1.4.2011 20:31:17   
Daca88
Mojuser posted image je rođen u 37+4 nedelji trudnoće sa obimom glave 32 cm.
Sada sa 9 meseci,obim glave mu je 45 cm

_____________________________

ovom prolaznom svetu,mi smo samo osobe vise,
a jedno drugom,mi smo citav svet!

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Popularna ruska imena za bebe i njihovo zn...
Jedan od najuzbudljivijih delova iščekivanja bebe je odabir imena. Ako ste trudni, a razmišljate o ruskom imenu za bebu,...
Tata "podojio" bebu dok se mama op...
POROĐAJ ponekad ne prolazi kako žene planiraju.



image
pamaja
Fitolat je obavezni deo moje torbe za porodilište.
Fitolat sam otkrila u prvoj trudnoći. Pošto imam blizance, veoma mi je bilo važno da uspostavim pravilnu laktaciju. Još dok sam bila u porodilištu suprug mi je doneo Fitolat. Ja sam bila oduševljena. Mleko je pravilno nadolazilo, nisam imala mastitis niti bilo kakvih tegoba. Koristila sam ga tokom čitavog perioda dojenja. Moji blizanci su dojene bebe, bez adaptiranih mleka zahvaljujući Fitolatu. Sada su to zdravi sedmogodišnji dečaci. Uskoro nam stiže i seka, tako da će Fitolat biti obavezni deo moje torbe za porodiliste.  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here