Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Trenutno je, u pitanju samo nacrt zakona, koji prolazi proveru usaglašenosti sa standardaima Evropske unije.
U svakom slučaju, ukoliko bude usvojen kao što se sada predlaže, kazna za vozača koji vozi dete koje nije vezano, dostizaće čak 120.000 dinara, što je oko 1.000 evra, umesto sadašnjih 30.000 dinara.
To znači da će kaznu plaćati svako ko ne vozi dete u auto-sedištu, na busteru ili ako dete, koje je dovoljno veliko da se vozi bez ovih pomagala, nije vezano.
U sedištu će morati da se vozi svako dete dok ne dostigne visinu od 135 centimetara, a taj uzrast oni dostižu do 12 godina.
To za “Blic” potvrđuje i Damir Okanović, direktor Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja, i jedan od učesnika u izradi nacrta ovih zakonskih izmena. Osnovni razloga da se predloži ovako drastično povećanje kazni jesu poražavajući statistički podaci kada je reč o odnosu roditelja prema bezbednosti njihove dece u saobraćaju.
- Svega 35,9 odsto roditelja dece starosti do tri godine vezuje svoju decu u autommobilu. Svaki treći roditelj, praktično, dovodi svoje dete u životnu opasnost. Da ne govori o tome da ima onih koji decu stavljaju u krilo dok su za volanom, ili kao suvozači, stavljau ih na klupu iza zadnjeg sedišta... Znate li šta se dešava ako er-beg, koji se otvara brzinom od 320 do 350 kilometara na sat, otvori dok vam je dete u krilu - upozorava Okanović.
On dodaje da je statitika još poraznija, kada je reč o deci starosti od tri do 12 godine, gde tek svaki deseti roditelj obraća pažnju na bezbednost podmlatka u vožnji.
Najčešći izgovori za nekorišćenje auto-sedišta
Cilj koji je naveden u Strategiji bezbednosti saobraćaja 2015-2020. godine, jeste da Srbija do 2020. godine postane zemlja u kojoj nijedno dete neće poginuti u saobraćaju, što je standard koji su pojedine skandinavske zemlje ostarile prošle godine.
- U Srbiji je u 2015. godini u saobraćajnim nesrećama poginulo 14 dece. Od toga je njih 10 bilo na mestu putnika u vozilu - iznosi Okanović poražavajuće podatke.
On dodaje i da je “tužno da roditelje kaznama terate da brinu o sopstvenoj deci”.
- Voleo bih kada nijedan roditelj u Srbiji ne bi morao da plati ovu kaznu - kaže Okanović.
On ističe i da je jedan od predloga bio da se u zakon uvede odredba po kojoj bi, u slučaju da roditelj bude “uhvaćen” sa nevezanim detetom u vozilu, u čitav proces potom bio uključen i centar za socijalni rad..
10 najčešćih grešaka prilikom vožnje deteta
Prema sadašnjim odredbama Zakona o bezbednosti saobraćaja kazna za prevoz dece u krilu ili na prednjem sedištu a bez auto-sedišta, je od 15.000 do 30.000 dinara ili 30 dana zatvora, uz šest kaznenih poena i oduzimanje vozačke dozvole na najmanje tri meseca. Kazne mogu biti i veće ako je izazvana saobraćajna nezgoda.
Bezbednosna dečija auto-sedišta, upravo, smanjuju rizik od povreda dece i do 70 procenata.
Izvor: blic.rs
Pročitajte još >>> Iz porodilišta u auto-sedište
Прање зуба.
Admin
Када сте почели да перете зубе својој деци?