Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
U Prekršajnom sudu ističu da je situacija na terenu gora nego što pokazuje statistika, a u školama da se sa nastave ne izostaje samo zbog ocena, dosadnih časova, već i zbog depresije izazvane fizičkim izgledom, prenose "Večernje novosti"!
Prema rečima Milana Marinovića predsednika Prekršajonog suda u Beogradu, u 2018. godini je bilo 57 predmeta koji se odnose na izostajanje iz škole. On ističe da je, do sada, doneo osam odluka, dok za ostale slučajeve postupak još traje.
- Od tih osam odluka, doneto je pet osuđujućih presuda, i to tri opomene i dve novčane kazne u iznosu od po 5.000 dinara, jedna oslobađajuća dok su dva zahteva odbijena - navodi Marinović za "Večernje novosti".
- Opomena se izriče, najčešće, kada su roditelji privi put tuženi ili je reč o porodici koja je u teškoj materijalnoj situaciji.
Iako u osnovnim školama ima bežanja sa časova i raznih "virusa" pred pismene i odgovaranje, u srednjim školama izostanci su već boljka. U proseku, beleži se oko 100 izostanaka po učeniku.
Sve više depresinih učenika
Prijava roditelja sudu je, kako navode u školama, tek krajnja mera koju koriste kada ništa drugo ne urodi plodom. Kao sve češći razlog izostanaka iz škole navodi - depresija.
- Imamo sve više depresivnih đaka, koji imaju stručnu pomoć - otkriva Jasmin Nikolovski, direktor Petnaeste beogradske gimanzije. - Devojčice izostaju iz škole nezadovoljne svojim izgledom, a dečaci zbog duboke tuge i nesnalaženja u sredini. Nikada nismo tužili roditelje, prinuda nije način da se stane na put izostancima, već razgovor, saradnja.
On smatra i da bi školski čas trebalo skratiti na 35 minuta i modernizovati nastavu.
- Tako ćemo zainteresovati učenike, pošto je njima dosadno - smatra Nikolovski.
Sami pišu dijagnoze
Ističe i da ima malverzacija i sa opravdanjima, jer ih učenici uzimaju blanko pa sami pišu "dijagnoze", i dodaje da roditelji treba da peuzmu deo odgovornosti.
- Trend koji se servira mladima o savršenom izgledu, promovisanje starleta kao uzora, kod devojaka stvara komplekse, zbog čega se one zatvaraju u kuću, ne dolaze u školu, jer smatraju da ne izgledaju dovoljno dobro - smatra Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola Beograda. - Mladići, umesto na času, vreme provode po kladionicama, kafićima... Roditelji sve to pravdaju, tako da je broj izostanaka znatno veći nego što pokazuje statistika.
Izvor: blic