Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Zapravo, nema jedinstvenog odgovora kada je bolje imati dete. Što pre u mladim godinama, kada roditelji imaju još uvek puno energije, ili kasnije, kada imaju sređeniji život sa partnerom?
Ako razmišljate o detetu, a više niste vrlo mladi, ili ste među onima koji su hrabro odlučili da postanu roditelji posle 30. godine, pročitajte o prednostima kasne trudnoće.
1. Bolje emocionalno pripremljeni
Pored, po pravilu bolje regulisanog stambenog i finansijskog statusa, kasna trudnoća takođe omogućava detetu da ima emocionalno zrelije roditelje. Bez obzira koliko se posvetili ličnom rastu, život nas tokom godina nauči mnogo čemu. Zbog toga smo najčešće sa godinama emocionalno razvijeniji, što naravno utiče i na roditeljstvo.
Danski istraživači su 2017. godine objavili studiju u kojoj su ustanovili da majke starije od 31 godine manje vređaju i fizički manje kažnjavaju svoju decu. Generalno, deca starijih majki bila su bolje socijalizovana i emocionalno zdravija od dece mlađih majki.
Ako ste se vi i vaš partner odlučili za dete nakon nekoliko godina zajedničkog života, takođe je verovatnije da ste već prevazišli određene partnerske probleme i da ih nećete rešavati pred detetom. Što, u suprotnom, uvek u prvi plan iznese neke nerazrešene lične i partnerske rane.
2. Dete će imati manje povreda
Stariji roditelji su obično pažljiviji i „ziheraši“ čak i kada je reč o bezbednosti deteta, što takođe ima svoje prednosti. Brojne studije su pokazale da što je majka starija, to je manja verovatnoća da će dete biti toliko teško povređeno da će mu trebati lekarska pomoć.
Studija objavljena u britanskoj medicinskoj reviji 2012. godine otkrila je da je verovatnoća da trogodišnjak pretrpi težu povredu 36,6% kod 20-godišnjih majki, dok kod 40-godišnjih majki, ta verovatnoća pada na 28,6% .
Panika starijih majki ima i statistički dokazano dejstvo. Osim ako, naravno, ne preteramo sa sigurnošću i prekomernom pažnjom.
PROČITAJ JOŠ: Cepanje na porođaju: Kako ga izbeći?
3. Kasna trudnoća može da podstakne rad vašeg mozga
Postati roditelj dok studirate, gradite kuću ili tražite posao, naravno je mnogo stresnije nego ako se odlučite za bebu kada su vam svi ovi segmenti života već uređeni. Pored manje stresa, kasna trudnoća takođe može poboljšati funkcionisanje vašeg mozga.
Studija objavljena u američkom žurnalu za roditelje, koja je testirala 830 starijih majki pronašla je vezu između kasnog dobijanja deteta i vitalnosti mozga, otkrivši da majke koje su poslednje dete dobile nakon 35. godine imaju oštriju kogniciju i bolju verbalnu memoriju.
Studija je takođe otkrila da su majke koje su dobile prvo dete posle 24. godine bolje rešavale probleme od majki koje su prvo dete dobile pre 24. godine.
Naravno, samo imati dete posle 35. godine nije dovoljno za dobru funkciju mozga. Na to svakako utiče i činjenica da su stariji roditelji duže u društvu aktivne i radoznale dece.
4. Dete sa zdravijim odnosom prema savremenoj tehnologiji i bolje obrazovano
Razne studije su pokazale da što duže čekate dete, veća je verovatnoća da će dete imati zdraviji odnos prema savremenoj tehnologiji i biće bolje obrazovano.
Stariji roditelji već su iz prve ruke naučili šta je efikasno, a šta ne, a koji su nedostaci savremene tehnologije i obrazovanja. I svi ovi uvidi mogu se preneti našoj deci.
"Deca starijih roditelja jednostavno imaju koristi od obrazovnog, tehnološkog i socijalnog napretka koji su roditelji postigli tokom ovog vremena odugovlačenja" rekao je dr. Kameelah Phillips iz Njujorka.
Iz istog razloga deca starijih roditelja nisu samo socijalno bolje opremljena, već i zdravija.
PROČITAJ JOŠ: 10 stvari koje treba da uradite pre bebinog rođenja
5. Možda ćete živeti duže zbog kasne trudnoće!
Mnogi ljudi su uvereni da nije dobro imati decu u poznijim godinama, jer tada roditelji nemaju dovoljno energije za malu decu i bebe. Ili još gore - možda neće biti u mogućnosti da prisustvuju važnim trenucima deteta kada ono odraste; recimo venčanju ili kada dobije svoju decu.
Istraživanja pokazuju da su ti strahovi daleko od istine!
Studija objavljena u časopisu Menopauza 2015. godine otkrila je da žene koje dobiju dete posle 33. godine imaju dvostruko veću verovatnoću da dožive 95. godinu, u odnosu na žene koje su poslednje dete dobile pre 30. godine. Što nikako nije beznačajna činjenica i sigurno je još jedan plus za kasnu trudnoću.
Izvor: Ringaraja.net
Када имати још једно дете?
Admin
Идеална разлика између браће и сестара.