Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Vaš 4godišnjak kenjka sve vreme vaše kupovine tražeći slatkiš za koji ste rekli da ne može da dobije…dok niste popustili…
Vaš tinejdžer posle zabrane da ostane sa društvom do zore treskom lupa vratima “ti si najgora mama na svetu!!!!”
Pozvali su vas iz škole da vas obaveste da vaše dete već nedelju dana ne dolazi u školu ( o čemu vi ništa ne znate)…
Da li ste stvarno, ako ne najgori, onda.. loš roditelj?
Trenuci kada se kao roditelji osećamo nesigurno, gnevno, tužno, obeshrabreno, neuspešno..…nisu trenuci o kojima volimo da pričamo.
Ipak, ovakvi trenuci sasvim su normalni i uobičajeni (iako neprijatni!) u životu svakog roditelja. Iako možda apsurdno zvuči, roditelji koji se povremeno osećaju nesigurno i obeshrabreno verovatno će biti, gledano na duže staze, uspešniji u svojoj roditeljskoj ulozi od onih uvek “savršenih” roditelja koji su prezadovoljni svakim svojim i postupkom svog deteta. Zbog čega je to tako? Razlog je prilično jednostavan: roditeljska uloga izvor je ponekad značajnih napora i frustracija za koje su potrebni fleksibilnost i prilagođavanje. Da bi roditelj novononastalim situacijama mogao adekvatno da se prilagodi neophodno je da povremeno preispita svoje vrednosti i postupke. Taj važan zadatak će mnogo bolje ići od ruke roditelju koji je spreman da prizna (pre svega sebi) da je obeshrabren i da pojma nema šta bi bilo dobro da uradi. Onaj roditelj koji je ubeđen da uvek ispravno postupa neće želeti da se preispituje, i samim tim će propustiti neke važne poruke koje dobija od svog deteta, partnera, iz okoline ili od samog sebe…
Šta u situaciji kada se obeshrabreni zapitamo “da li sam ja loš roditelj?” možemo da uradimo:
Nevena Lovrinčević je autor tri knjige u izdanju Kreativnog centra: Naučite dete da spava, Klopke za roditelje i Disciplina bez batina. Posetite njeno On-line savetovalište za roditelje.