Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Zašto je dodir toliko važan?
Od prvog trenutka kada malo dete dođe na svet, ljudski dodir je važan aspekt nege i brige za svako novorođenče. Zdravlje bebe mnogo zavisi od toga koliko ljubavi putem dodira dobija od drugih ljudi. Činjenica je da novorođenčad koja dobijaju mnogo nežnosti, u odnosu na novorođenčad koja to ne doživljavaju, bolje rastu i razvijaju se, i imaju manje zdravstvenih tegoba u prvoj godini života.
Zdrav dodir pun ljubavi uključuje poljupce, nežnu masažu, maženje i nošenje bebe.
Dokazano: dodir utiče na genetski zapis bebe
Prema naučnoj studiji iz 2017. godine, bebe koje su manje bile izložene dodirima a više stresu tokom detinjstva doživele su promene u ćelijskim procesima koji utiču na njihov genetski materijal. Tim istraživača sa Univerziteta Britanske Kolumbije u Kanadi kaže da je istraživanje još u ranoj fazi i da ne mogu sa sigurnošću da kažu šta uzrokuje promene. Ipak, naučnicima to daje neke dokaze da dodir zapravo može uticati na epigenom - biohemijsku promenu koja utiče na ekspresiju gena u organizmu.
Naučnici su do takvog rezultata došli uz pomoć 94 roditelja beba, koji su morali da vode dnevnik svih dodira i nežnosti od detetove pete nedelje po rođenju. U dnevnik je zabeleženo i ponašanje novorođenčeta: kako spava, koliko plače i tako dalje. Četiri i po godine kasnije, istraživači su testirali DNK dece kako bi utvrdili da li je došlo do biohemijske promene ili takozvane metilacije DNK. To je mehanizam u kome su neki delovi hromozoma obeleženi malim molekulima ugljenika i vodonika, koji često menjaju način delovanja samih gena i utiču na njihovu ekspresiju.
Naučnici su otkrili razlike u metilaciji DNK (ekspresija gena) između beba koje su bile izložene dodirima i dece koja su više puta bila lišena dodira, a promene su se pojavile na pet različitih mesta u lancu DNK. Od njih, jedan utiče na imuni sistem deteta, a drugi na metabolički sistem. Naravno, treba naglasiti da je istraživanje još u početnoj fazi, ali činjenica je da dodir ima lekovitu moć i pozitivno utiče na razvoj dece u različitim aspektima.
PROČITAJ JOŠ: Prvi MR snimak poljupca majke i bebe
Prednosti dodira za bebu
1) Prvi dodir odmah po rođenju pokreće navalu hormona koji počinju da se luče u telu novorođenčeta i doprinose njegovom zdravlju, pomažu mu da se lakše prilagodi okruženju van bezbedne materice i pomaže mu da reguliše telesnu temperaturu.
2) Dodir, posebno od strane mame i tate, snižava nivo hormona stresa kortizola kod beba, što im pomaže da bolje i mirnije spavaju.
3) Dodir pomaže bebi da se oseća bezbedno i voljeno i da se sa manje straha suoči sa izazovima kasnije u životu.
4) Prilikom dodira, hormon vezivanja oksitocin se oslobađa kod novorođenčeta i osobe koja ga dodiruje. Ovo povećava osećaj povezanosti, sigurne privrženosti, ljubavi i sigurnosti među članovima porodice.
5) Beba u vašim rukama štedi energiju.
6) Dodir između majke, oca i bebe predstavlja vezu od prvih trenutaka života pa nadalje i postavlja dobru osnovu za ceo život. Povezivanje sa oba roditelja pomaže bebi da se bolje psihološki i socijalno razvija kasnije u životu.
PROČITAJ JOŠ: Stručnjaci kažu - neutešno plakanje trajno šteti detetu
Možemo li bebu razmaziti preteranom nežnošću?
Ne dolazi u obzir! Bebu ne možemo razmaziti dodirivanjem, držanjem ili nošenjem. Dodir hrani i miluje, saopštava sigurnost, ljubav i poštovanje. Dodirom poručujemo detetu da je vredno, da nam znači sve na svetu i da će biti zbrinuto. Dodira praktično nikada nije previše. Ako znamo da slušamo bebu, ona će nam dati jasne signale da li dobija dovoljno dodira.
Izvor:
- Renata Kocbek Mikložič, Kako dotik vpliva na novorojenčka? (Kako dodir utiče na novorođenče)
- Sciencealert.com (20. 6.2018)
Тежина током трудноће.
пеперутка16
Да ли сте се угојили током порођаја? Колико?