|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Epiduralna anestezija – prednosti i nedostaci

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 28.4.2018
Epiduralna anestezija je ono o čemu sve trudnice ili žene koje razmišljaju o bebi razmišljaju, bilo da su stare i mlade, bilo da rađaju prvi put, bilo da je u pitanju drugo, treće ili peto dete. Ona nije bez razloga tako popularna.

image
/11


Epiduralna anestezija finkcioniše tako što u određenom delu tela umanjuje bol. Pogrešno je verovanje da epiduralna anestezija u potpunosti uklanja bol. Ona ga “samo” smanji.


Ova anestezija izvodi se tako što se pacijentu ubrizga lokalni anestetik u kombinaciji sa opioidnim analgetikom. Taj postupak, naravno, izvodi anesteziolog i niko drugi na to nema pravo. Vi sedite ili ležite na boku totalno mirni, dok vam se mešavina ubrizgva u donji deo kičme. Pomenuti sastojci ubrizgavaju se kroz sterilizovani kateter kroz koji će anesteziolog ubrizgavati anestetik.
Ne plašite se samog uboda u epiduralni deo kičme, jer će vam prethodno biti dat lokalni anestetik zahvaljujući kome će bol prilikom uboda biti znatno slabiji. Ne daje se dok trudovi ne počnu, a ako je beba brza i žuri joj se da što pre izađe, onda ništa od anestezije.
Epiduralna anestezija svakako doprinosi lakšem porođaju, ali daleko od toga da je savršena. Kada se žena porodi, anestezija će još neko vreme delovati, pa postoji mogućnost da bivša trudnica, a sada mama neće moći ne samo da hoda, već neće ni osećati donji deo tela.

Dok se beba rađa, nećete osećati toliko jake bolove koje biste osećali prilikom prirodnog porođaja, ali moguć je pad krvnog pritiska, glavobolja, vroglavica, nekontrolisano mokrenje.
Međutim, ova vrsta anestezije nekada otežava poslednju fazu porođaja, zbog čega se beba mora izvući vakumom ili carskim rezom. Neke bebe rođene pod ovom anestezijom imaju probleme sa disanjem i sisanjem, a ukoliko se ne izvede kako treba, može da dovede do trajnog oštećenja živaca i kičmene moždine.
Žene uglavnom mogu da prime ovu anesteziju, ali ako imaju problema sa srcem, leđima, ako su alergične na anestetike, svakako to treba da kažu svom ginekologu i anesteziologu, jer oni ipak znaju šta je u tom slučaju najbolje.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Značaj gvožđa tokom trudnoće
Tokom trudnoće, potrebe za gvožđem se povećavaju jer se volumen krvi povećava radi podrške rastućoj bebi. Takođe, gvožđe...
11
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
6
13 znakova da očekujete dečaka
Da li je moguće da postoje očigledni znaci koji nam mogu reći da ćemo biti ponosni roditelji malog dečaka? Čitajte dalje...
5
Dobijanje na težini po nedeljama trudnoće
Koliko je preporučljivo ugojiti se u trudnoći i zbog čega kilogrami tako naglo rastu?
5





VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Porođajna priča: Moja beba je imala moždan...
Mali Tim je bio dugo očekivano dete. Svi smo mu se radovali, i mama i tata, kao i njegova starija sestra Tia.



image
pamaja
Fitolat je obavezni deo moje torbe za porodilište.
Fitolat sam otkrila u prvoj trudnoći. Pošto imam blizance, veoma mi je bilo važno da uspostavim pravilnu laktaciju. Još dok sam bila u porodilištu suprug mi je doneo Fitolat. Ja sam bila oduševljena. Mleko je pravilno nadolazilo, nisam imala mastitis niti bilo kakvih tegoba. Koristila sam ga tokom čitavog perioda dojenja. Moji blizanci su dojene bebe, bez adaptiranih mleka zahvaljujući Fitolatu. Sada su to zdravi sedmogodišnji dečaci. Uskoro nam stiže i seka, tako da će Fitolat biti obavezni deo moje torbe za porodiliste.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here