Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Bebi koja sisa majčino mleko sasvim je dovoljna hrana sve dok ne napuni pola godine. Tada treba početi s uvođenjem nemlečne ishrane, kaže dr Olivera Todorović, pedijatar u Domu zdravlja Palilula u Borči, i navodi da, ukoliko beba ne sisa, s dohranjivanjem treba startovati mesec dana ranije, tj. kada odojče napuni pet meseci.
U uzrastu od sedam meseci beba može da jede bareno meso, i to neslano
POČNITE S PIRINČEM
– Najbolje je da prva nemlečna hrana bude kašica od pirinča. Majke čije bebe sisaju obarenom i od vode oceđenom pirinču mogu da dodaju svoje mleko, a one koje ne sisaju da koriste adaptirano mleko i naprave kašicu – objašnjava naša sagovornica. Umesto pirinča, kaže ona, može se davati i kaša od kukuruza, jer kukuruz ne sadrži gluten pa je kao takav dobar za probavu, a dobro je i kombinovati ove dve kašice.
KRAVLJE MLEKO: NE
Naša sagovornica preporučuje da se bebama na veštačkoj ishrani i odojčadi uopšte sve do godinu dana ne daje kravlje mleko, čak ni dvotrećinsko, razblaženo, već isključivo adaptirano mleko proverenih proizvođača.
– Kravlje mleko nije dobro za odojčad jer ima puno soli i kao takvo je jako za bubrege, a može da izazove i male ragade na crevima – kaže dr Todorović i dodaje da ni finansijska razlika u kupovini ove dve vrste mleka nije velika.
PRVO POVRĆE, PA VOĆE
Nedelju dana posle uvođenja pirinča ili kukuruza valja početi s kašicama od barenog povrća.
– Važno je da se prvo krene s povrćem, pa tek onda s voćem jer bi se u suprotnom beba navikla na slatki obrok i teže bi prihvatila slanu hranu, odnosno povrće – kaže dr Todorović.
Za pravljenje pirea i kašica od povrća najbolje je koristiti:
Sledeće nedelje treba uvoditi kašice od voća, i to od jabuka, pasiranih banana, krušaka, kajsija, breskvi.
MESO I ŽUMANCE SA SEDAM MESECI
– U uzrastu od sedam meseci beba može da jede bareno meso, i to neslano, najbolje teletinu, govedinu, piletinu ili zečetinu, jer su ta mesa puna belančevina i bogata su gvožđem. Tada u ishranu bebe treba uvesti i bareno žumance, najviše jednom do dva puta nedeljno, prvo jednu osminu, zatim jednu četvrtinu, pa tek onda celo žumance – savetuje dr Todorović.
OPREZNO S RIBOM
Kada je reč o ribljem mesu, njen savet je da ga u ishranu bebe ne treba uvoditi pre navršenog sedmog-osmog meseca, i to pod uslovom da u familiji nema alergičnih na tu vrstu mesa. U suprotnom treba sačekati do bebinog prvog rođendana.
– Riblje meso se preporučuje jer je bogato omega-3 masnim kiselinama koje su dobre za razvoj bebinog mozga. Za ishranu odojčadi najbolje su masne morske ribe, kao što su oslić, skuša i tuna, zatim bele ribe. Treba ih davati isključivo barene, prvo pomalo, samo dve-tri kašičice, a kasnije, ukoliko nema alergijskih reakcija i osipa, povećavati količinu ribe – kaže doktorka.
Najbolje je, kaže ona, ribu kombinovati s drugim vrstama mesa i davati je jednom u dve nedelje, a ostala mesa dva-tri puta nedeljno.
27. novembar 2010.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs