|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kako biti dobra podrška detetu kada ima problem?

Dipl. psiholog Manuela Kamikovski, 2.11.2016
Verujem da vam je veoma važno da imate odličnu komunikaciju sa svojim detetom. Dobra vest je da se veština komunikacije uči i može se unapređivati kada osetimo da nam je to potrebno.
Ključne reči:

image
/11


Ovaj tekst je o tome kako da budemo dobra podrška detetu kada ima problem, bez obzira koliko njegov problem bio smešan i beznačajan u odnosu na naše svakodnevne probleme.

Evo nekoliko predloga:


Ne umanjivati značaj problem. Vama se dati problem može učiniti kao beznačajan i smešan (u poređenju sa problemima na koje vi svakodnevno nailazite), ali detetu to može biti najveći mogući problem sa kojim se do sad u životu srelo. Dete i treba da ima „dečije“ probleme. To je zdravo za njega, za njegov rast i razvoj.

Saslušati detetovo izlaganje problema. Veoma je važno za razvijanje kvalitetnog odnosa roditelj-dete da se razvije otvoren i iskren dijalog, komunikacija zasnovana na slušanju i prihvatanju. Neka vaše slušanje detetovog izlaganja problema posluži kao model kako dobra komunikacija treba da izgleda.

Proveriti sa detetom da li ste dobro razumeli suštinu problema. Nekada se može desiti da dete iznese mnogo ili premalo materijala o problemu, pa možemo doneti pogrešan zaključak. Bez obzira na to koliko vam je dete ispričalo, važno je da proverite da li je vaš zaključak tačan. Na taj način detetu dajete mogućnost da kaže još nešto što do tada nije (a važno nam je da znamo sve ? ). Počnite sa: „Pažljivo sam slušala dok si pričala i imam utisak da je tvoj problem … (prepričajte suštinu problema). Da li sam dobro razumela?“.

Osnažiti dete da samostalno predloži rešenje problema. Verujte, čak i dete od 3 godine će rado samostalno razmišljati o rešenju problema. Možete to učiniti pitanjem tipa: „Šta sve možeš da uradiš da bi se problem rešio?“. Obratite pažnju da koristite reči SVE i MOŽEŠ. Na ovaj način podstičete dete da samostalno donosi zaključke i traga za rešenjima, pripremate ga za samostalnost i snalažljivost u odraslom dobu. Svaki problem, najčešće ima nekoliko rešenja i mi u datom trenutku odabiramo ono rešenje koje nama najviše odgovara. Ukoliko procenite da nijedno rešenje koje je dete dalo nije adekvatno, ponudite i svoj PREDLOG. Najbolje u formi: „Čini mi se da bi moglo i ovako… (pa iznesete svoj predlog). Šta ti misliš o tome?“.

Pomozite detetu da donese odluku. Zajedno sa detetom diskutujte  o predlozima rešenja problema. Koje su dobre strane (dobiti), a koje loše strane (moguće posledice) svakog od predloga rešenja. Možete i da napišete „listu za i protiv“. Neka konačna odluka bude na detetu (i po cenu da je pogrešna, ali ne i opasna po život). Tako ga učite da preuzme odgovornost za svoje odluke.

Pohvalite dete za urađeni „posao“! I sami znate da je ponekad teško doneti odluku, posebno ako su u pitanju problemi koje procenjujemo kao važne! Pohvalite dete što je uspelo samo da donese odluku imajući u vidu i dobre i loše strane odabranog rešenja.

Pomozite mu da osmisli plan kako da realizuje rešenje. Može se desiti da, iako je dete donelo odluku o tome koje je najbolje rešenje, ipak problem još dugo ostane nerešen. Čest razlog jeste taj da dete ne zna „odakle da počne“. Pomozite mu da jasno definiše prvi i poslednji korak u rešenju. Korake između ćete lako naknadno osmisliti. Preporuka je da bude do pet koraka (ali nikako više od deset i to za stariji uzrast).

Zagrlite dete. Recite mu da ga volite i da uvek može da računa na vašu pomoć ukoliko proceni da neće moći samo. Stava sam da je bolje tražiti pomoć, nego „upasti“ u još veću nevolju!


ve postupke možete praktikovati već sa detetom na uzrastu od tri godine (mislim da kod neke dece može i ranije, ali sa mnogo pojednostavljenim rečnikom). Sa rastom i razvojem deteta postupak i diskusije postaju kompleksnije i bogatije. Ponekad i izazovnije!

Zapamtite, zadatak roditelja je da pripremi dete za samostalan život, za život u kom njih jednog dana neće biti. Ali o temi odvajanja dece od roditelja (napuštanje porodičnog gnezda) nekom drugom prilikom.


Autor: Manuela Kamikovski, mama, dipl. psiholog, porodični savetnik, asertivni trener, osnivač i urednik stranice www.maminovreme.org


Izvor: maminovreme.org

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Šta da očekujem na testu kod logopeda
Kada logoped završi procenu, trebalo bi da dobijete pismenu potvrdu o spremnosti deteta za polazak u školu. Ukoliko dete...
11
IMA LI VAŠE DETE RAVNA STOPALA?
Problemi ravnih stopala mogu biti izuzetno neprijatni, zbog njih mogu nastati bolovi u nogama i leđima, kao i smetnje pr...
6
Poljski pedijatar: 10 zapovesti za roditelje
Niko ne može ostati ravnodušan na životnu priču Januša Kornjaka. Bio je pedijatar i pedagog. Pisao je dečje knjige i bor...
4
MOJ PRVI RODITELJSKI podkast sa Sarom - 3....
U trećoj epizodi podkasta, Sara Oster Rokvić, razgovara sa Irenom Orlović, magistrom nauka za psiho-socijalni rad.
4





BUDUĆE VOĐE: 7 osobina prolećnih beba
Zima, proleće, leto ili jesen ... Da li znate da godišnje doba utiče na našu ličnost? Mnoga istraživanja pokazala su kak...
MAJKE i SINOVI - to je jedna nežna i neras...
Ali postoji ta mekoća i nekomplikovana nežnost u odnosu majka-sin, nešto što postaje sve snažnije kako moji sinovi rastu...



image
dudas
Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!
"Dobro veče, od sad ovde nema zime, Imuno je moje ime. Vitamini, minerali-sve staje u gutljaj mali. Popij mene, mala vilo, nazdravlje ti bilo!" "Imaćemo još jednog gosta, pomoći će vili dosta. Evo ga, tu je"-Imuno reče. "Uđi, uđi, druže moj, dobi li protiv kašlja boj?" "Znaš, Imuno-Broncamil se smeška, kakva je to borba teška. Uspeo sam, za kašalj sam tata mata!" I odjednom neko pokuca na vrata. "Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!" Istina je sve što kaže Apis gola, jako brzo rešiće vas bola. "Gde li nam je Fitobalm, kud se dede, ne videh ga od prošle srede? "Sad će doći"- Imuno reče. "Ima li šta od zapušenog nosića preče?" "Kuc, kuc, stigao sam"- Fitobalm se javi. "Mala vilo, odmah me pod nosić stavi. Jel osećaš borovine moć? Sada lepo diši i spavaj, laku noć!" I tako Pharmalife družina ova isprati vilu u carstvo snova.  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here