|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kako da podstaknete bebu da progovori

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 12.2.2019
Što više uključujete vaše bebu u razgovor brže će naučiti da govori.
Ključne reči:

image
/11


Podstaknite ga da što više priča tako što ćete ga uključivati u porodične razgovore i postavljati mu pitanja. Kao i kod učenja novog stranog jezika, što više vaše dete bude govorilo brže će i naučiti. Logoped Vanja Nikolić otkriva neke od trikova kojima ćete poboljšati govor vašeg mališana.- Oponašajte zvukove vaše bebe, jer ubrzo nakon gukanja i prvih slogova bebe počinju da brbljaju i ponavljaju različite slogove, što zvuči kao poseban bebeći jezik.

 

Kada govor beba nailazi na odobravanje roditelja, one sve više i češće pričaju. Kada pričate sa svojim detetom upotrebljavajte jednostavne reči, ali s vremena na vreme ubacite i neku složeniju, jer što više reči čuje dete će biti rečitije. Dečije pesmice su, takođe, dobar način da vaše dete nauči nove reči – navodi naša sagovornica.

Ukoliko vaš mališan nije baš neka pričalica najbolji način da ga podstaknete da više govori jeste kroz igru. Igrajte se sa njim “slovo na slovo” ili igre u kojoj svako treba da za određeno vreme navede što više predmeta. Ponavljanjem naziva predmeta detetov rečnik se proširuje. Ukoliko dete nepravilno izgovara neke reči, vi za njim ponovite onako kako treba, ali sa osmehom tako da dete ne oseti da ga ispravljate. Konstantnim ispravljanjem vršite nepotreban pritisak na dete, pa je najbolje ako se usredsredite na jednu ili dve reči istovremeno koje ćete ispraviti.
Prema rečima Vanje Nikolić ono što je veoma važno, a što većina roditelja zanemaruje, jeste da nikada ne tepate svome detetu, već da mu se obraćate kao odrasloj osobi.
- Oko prve godine dete razume jednostavne naloge, kao što su “evo”, “daj”, “donesi”, “idemo”, i takve naloge im treba što češće davati. Ukoliko nešto od toga ne razume, roditelj treba da mu pokaže i zajedno sa njim to uradi više puta. Jako je važno da se pokazni gest razvija sa govorom. Kada koristite znakove uz ono što govorite otkrićete tačno šta vaš mališan razume. Sa dve godine dete bi trebalo da ima rečnik od oko 300 reči i da gradi proste rečenice. Čitajte mu knjige, jer ono u tom periodu voli da gleda slike i da sluša priče. Naložite mu da imitira životinje i da ih imenuje. Tokom treće godine dolazi do uvećanja obima i raznovrsnosti vokabulara i dete tada zna od 500 do 1.000 reči – ističe Nikolić i upozorava da nije poželjno da deca koja još dobro ne govore maternji jezik gledaju crtane filmove na nekom drugom jezi-- Oponašajte zvukove vaše bebe, jer ubrzo nakon gukanja i prvih slogova bebe počinju da brbljaju i ponavljaju različite slogove, što zvuči kao poseban bebeći jezik. Kada govor beba nailazi na odobravanje roditelja, one sve više i češće pričaju. Kada pričate sa svojim detetom upotrebljavajte jednostavne reči, ali s vremena na vreme ubacite i neku složeniju, jer što više reči čuje dete će biti rečitije. Dečije pesmice su, takođe, dobar način da vaše dete nauči nove reči – navodi naša sagovornica.

- Ukoliko vaš mališan nije baš neka pričalica najbolji način da ga podstaknete da više govori jeste kroz igru. Igrajte se sa njim “slovo na slovo” ili igre u kojoj svako treba da za određeno vreme navede što više predmeta. Ponavljanjem naziva predmeta detetov rečnik se proširuje. Ukoliko dete nepravilno izgovara neke reči, vi za njim ponovite onako kako treba, ali sa osmehom tako da dete ne oseti da ga ispravljate. Konstantnim ispravljanjem vršite nepotreban pritisak na dete, pa je najbolje ako se usredsredite na jednu ili dve reči istovremeno koje ćete ispraviti.

 

Prema rečima Vanje Nikolić ono što je veoma važno, a što većina roditelja zanemaruje, jeste da nikada ne tepate svome detetu, već da mu se obraćate kao odrasloj osobi.
- Oko prve godine dete razume jednostavne naloge, kao što su “evo”, “daj”, “donesi”, “idemo”, i takve naloge im treba što češće davati. Ukoliko nešto od toga ne razume, roditelj treba da mu pokaže i zajedno sa njim to uradi više puta. Jako je važno da se pokazni gest razvija sa govorom. Kada koristite znakove uz ono što govorite otkrićete tačno šta vaš mališan razume. Sa dve godine dete bi trebalo da ima rečnik od oko 300 reči i da gradi proste rečenice. Čitajte mu knjige, jer ono u tom periodu voli da gleda slike i da sluša priče. Naložite mu da imitira životinje i da ih imenuje. Tokom treće godine dolazi do uvećanja obima i raznovrsnosti vokabulara i dete tada zna od 500 do 1.000 reči – ističe Nikolić i upozorava da nije poželjno da deca koja još dobro ne govore maternji jezik gledaju crtane filmove na nekom drugom jeziku.

 

Izvor: žena.blic

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kalkulatori i matematika – da ili ne?
Da li su kalkulatori neophodno sredstvo u nastavi matematike? Kada je njihovo korišćenje potrebno i važno a kada bi deca...
10
IMA LI VAŠE DETE RAVNA STOPALA?
Problemi ravnih stopala mogu biti izuzetno neprijatni, zbog njih mogu nastati bolovi u nogama i leđima, kao i smetnje pr...
8
MAJKE i SINOVI - to je jedna nežna i neras...
Ali postoji ta mekoća i nekomplikovana nežnost u odnosu majka-sin, nešto što postaje sve snažnije kako moji sinovi rastu...
7
Pravi odgovor na milion dečjih pitanja
Iako vam na stoto "a zašto/a kako" u toku dana verovatno dođe da kažete "ne znam", uzdržite se. Evo boljeg odgovora.
6





“Poremećaj pametnog deteta” za koji nikada...
Hiperleksija je kompleksna, ali uopšteno govoreći, to je preuranjena sposobnost čitanja i fascinacija slovima i brojevim...
BUDUĆE VOĐE: 7 osobina prolećnih beba
Zima, proleće, leto ili jesen ... Da li znate da godišnje doba utiče na našu ličnost? Mnoga istraživanja pokazala su kak...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here