|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Kako mediji oblikuju naše odluke o vrsti porođaja

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 10.10.2015
Istraživanja sa Monash Univerziteta i Queensland Univerziteta tehnologije, su pokazala da čitanje priča i članaka u medijima, utiče i na odluke žena vezane za rođenje deteta.

image
/11


Svi mi volimo da mislimo, da sami donosimo odluke u životu, na osnovu argumenata i razuma. Mali broj nas bi zaista priznao, da dozvoljavamo medijima da utiču na naše životne izbore.

 

Ali istraživanja sa Monash Univerziteta i Queensland Univerziteta tehnologije, su pokazala da čitanje priča i članaka u medijima, utiče i na odluke žena vezane za rođenje deteta.

 

Istraživanja pokazuju da na žene utiču članci, koji promovišu porođaj bez medikamenata. Žene čitajući takve priče o tome više i razmišljaju.

 

Vođa istraživanja-Kejt Jang, govori o tome, da su iščekivanja i stavovi žena vezani za porođaj oblikovana raznim izvorima informacija koje plasiraju popularni mediji, još pre nego zatrudne.

Jang je istakla potrebu za promenom, naglasivši da bi informacije u medijima vezane za porođaj, trebale da se baziraju na benefitima nemedicinskog porođaja. Kejt Jang veruje da bi  to doprinelo i pomoglo, da se smanje strahovi u slučajevima kada ne postoji potreba za medicinskom intervencijom, prilikom porađanja žena.

Medicinski porođaj je takva vrsta porođaja, koji obuhvata razne olakšavajuće okolnosti i medicinska pomagala, kao što su sredstva za ublažavanje bola, vakum, carski rez i tome slično...

Ne-medicinski porođaj je prirodan porođaj, prilikom koga ne postoji medicinska pomoć. Porođaj kod kuće spada u ovu kategoriju.

 

Karen Faulkner, koja je započela svoju poslovnu karijeru u Velikoj Britaniji, pre nego što se preselila u Australiju, slaže se da su mediji imali snažan uticaj na njena oba porođaja i majčinstvo.

Ona kaže-''Po dolasku u Australiju, bila sam šokirana tolikom medicinskom intervencijom i pažnjom, pri potpuno normalnoj trudnoći.''

U privatnim porodilištima stopa carskog reza iznosi čak 50 odsto svih porođaja, a u javnim 40 odsto. Folkner smatra da su mediji postavili kao normu intervencije kao što su carski rez i indukcija, i  da to treba da se promeni.

''U Velikoj Britaniji pre trinaest godina, prirodan porođaj je bio norma.''

''U Velikoj Britaniji, na televizijskim programima, u raznim emisijama se priča o prirodnom porođaju, i time se kod žena rađa želja za prirodnim porođajem .''- kaže Karen Faulkner.

''Mislim da bi i u Australiji trebalo da postoje slični televizijski programi i emisije, kako bi i ovde prirodni porođaj i porođaj kod kuće postali norma.

Karen Faulkner, takođe podržava promociju školica koje pripremaju žene kako za porođaj, tako i za dane koje dolaze posle.

''Volela bih da ovo postane deo vladine zdravstvene politike, kako bi se omogućio izbor informacija i obrazovanje, vezano za rođenje deteta.'' - kaže Karen.

 

Profesor Stiv Robson sa australijskog i novozelandskog koledža za akušerstvo, takođe misli, kako mediji igraju značajnu ulogu i vrše uticaj na žene, kada je u pitanju roditeljstvo.

''Primetio sam da su u današnje vreme opšte priznati mediji smanjili svoj uticaj, dok društveni mediji i blogeri postaju jači.''-kaže Robson.

Profesor Robson kaže da je problem kod ove vrste medija (društveni mediji), to što nisu stručno potkovani.  

''Ljudi su u medijima izloženi netačnim informacijama, zato što je određenim grupama cilj prodaja, a ono što pišu nema naučnu i stručnu vrednost. Tipičan primer toga je lokalna rasprava o imunizaciji.'' Govori Robson.

Profesor Robson nije ubeđen u uticaj medija na ženu, što se samog porođaja tiče.

''Trećina žena u Australiji su izabrale privatnu negu, u privatnim bolnicama, kada je reč o porođaju. To govori da žene i njihove porodice žele, da tokom porođaja imaju pomoć, prilagođenu baš njima.

On takođe veruje da na odluke žena vezane za rođenje deteta, najviše i utiče to kako se one osećaju za vreme trudnoće, što nije predvidivo.

''Žene prave svoje izbore kako bi se što manje nosile sa mukom i naporom, i to je ono glavno o čemu one razmišljaju tada kada su trudne.'' kaže Robson.

Profesor Robson kaže da nijedna trudnoća ni trudnica nisu iste, tako da je bitno da se shvate njihovi zahtevi i očekivanja za vreme trudnoće.

Najbitnije je da se svaki porođaj obavi bezbedno, bez bilo kakvih nepotrebnih komplikacija.

 

 

Izvor: essentialbaby.com.au

 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
30
Uloga placente (video)
Nakon implantacije, iz perifernih ćelija blastocista, razvija se deo strukture zvan placenta, koji služi kao veza između...
29
Regenerativna medicina i matične ćelije
Matične ćelije su osnovne ćelije ljudskog organizma, od kojih tokom razvoja nastaju sva tkiva i organi (neuroni, kosti, ...
29
Pregledi u trudnoći i njihov redosled
Od trenutka kada se na testu za trudnoću pojavi druga crtica, posete ginekologu postaju mnogo češće.
29





3D animacija: vaginalni porođaj
video
3D animacija vaginalnog porođaja (engleski video)
24 moćne fotografije ožiljaka od carskog reza
April je mesec podizanja svesti o carskom rezu. „Sve smo majke - nije važno kako smo donele svoje bebe na svet“.



image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Najlepše od ponuđenih:
Dada81

Opet malo imena.Ženska :) Znači mi vaše mišljenje! A,najlepše vam je...

Dajana (44%)

Marija (56%)


Ukupan broj glasova: 94

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here