Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Zamislite svoje dete od godinu dana, možda nešto mlađe ili starije, koje trebate samo spustiti u njegov krevetić, te bez ljuljanja, pevanja, hranjenja, grljenja i dajte mu poljubac i nakon toga da se samo uspava.
Zvuči neverovatno?
Stručnjaci i istraživanja koja su provedena govore da je to i te kako moguće, ali da su ključna prva četiri do pet meseca života, jer je u tom periodu važno početi učiti dete da se samo uspava.
Takođe, studije su pokazale da je mnogo bolje za dete da se samo uspava, bez bilo kakve asistencije uspavljivanja.
Moraju naučiti
Potrebno je spomenuti da je većinu beba potrebno naučiti samo uspavljivanju, dok manji broj to ima urođeno. Samostalno uspavljivanje beba uključuje najpre motoričke funkcije same bebe, koje većina roditelja vrlo lako može prepoznati. To uključuje: sisanje palca, sisanje cucle varalice, držanje za obe ručice, diranje nosa ili uha, trljanje očiju, sisanje mekanog ćebenceta, tkanine ili gumene igračke, maženje čebenceta ili mekane igračke.
Zbog toga je važno da dete ima slobodne ruke kako bi moglo dirati svoje lice i telo. Čak možete pomoći bebi na način da joj stavite ručice na lice ili na predmet koji voli.
U počecima učenja možete pomoći s milovanjem po kosi, laganim tapšanjem, na primer po području guze ili stomaka, pevušenjem lagane uspavanke. Dopustite bebi da se istražuje i da se samoinicijativnim pokretima polako uspavljuje. Nemojte je sputavati. Na primer, većina ljudi miče bebine prste istog trenutka kada dotakne usta, što je pogrešno, jer upravo je to jedan od načina uspavljivanja.
Kada naučiti dete da se samostalno uspavljuje?
Kao što smo već istaknuli, najbolje je početi kada beba ima četiri do pet meseci. Ako započnete prerano, biće više problema. Bebe mlađe od četiri meseca još ne mogu kontrolisati vlastite pokrete, pa bi zbog toga uspavljivanje bilo mnogo teže. Osim toga, još uvek se navikavaju na svet oko sebe i previše su zavisne o mirisu majke, otkucajima srca, toplini i tako dalje…
Ne brinite se, bebe do trećeg – četvrtog meseca ne stiču navike, barem ne koje su dublje ukorenjene i koje bi mogle stvarati probleme u spavanju, pa je slobodno uljuljajte u san.
Kako početi?
Prvi način
Postoji nekoliko načina učenja beba da se same uspavaju. Vrlo je važno da se naoružate strpljenjem, da ne požurujete i da idete korak po korak kako bi se bebino telo i um naviknuli na nove veštine i obrasce vašeg ponašanja. Polako napredujte od držanja, grljenja, ljuljanja i zajedničkog uspavljivanja prema tome da se beba sama uspava. Ključ je u polaganim koracima s kojim ćete doći do željenog cilja.
1. korak
Trenutna vam je tehnika uspavljivanje držanjem u rukama i ljuljanje, pevanje i slično, tako dugo dok ne zaspe, te je tek tada premeštate u krevetić.
Ono što je vrlo važno vama kao roditelju jeste da se pripremite da spustite bebu u krevetić minut – dve pre nego što u potpunosti utone u san. To za neke roditelje nije lako.
2. korak
Nemojte odmah očekivati veliki uspeh. Treba će vremena dok beba ne prihvati da je spuštate u krevetić pre nego što zaspe. Nekim bebama će trebati nekoliko večeri, nekima duže. No, budite uporni tako dugo dok beba ne dosegne stadijum da ne plače dok je spustite u krevetić. Verovatno će u početku beba plakati, no nemojte je odmah dizati iz krevetića, nego je pokušajte utešiti dok je u krevetiću. Ponavljamo, nemojte očekivati trenutni uspeh. Kada savladate prvi korak, vreme je za sledeći.
3. korak
Nakon toga pomičite granicu stavljanja u krevetić, odnosno stavljajte je sve ranije i ranije, na primer dok je napola uspavana i na kraju, kada je u potpunosti budna.
Drugi način
Osmodnevni trening
Prvi do četvrti dan
Izaberite igračku ili ćebence koju vaša beba posebno voli i koja je svaki puta nasmeje. Dajte je bebi svaki put kada je uspavljujete.
Peti do sedmi dan
Kako se beba navikava na predmet ili igračku, počeće će je povezivati s utehom pre spavanja i samim spavanjem. Na primer, dok beba zaplače tokom noći, u ruke joj stavite tu igračku ili predmet, umesto dojenja. Neće uspeti odmah, treba će vremena da se beba navikne.
Osmi dan
Beba bi trebala polako već imati usvojenu naviku da zaspe s tim predmetom. Ako se probudi u noći, nemojte odmah juriti k njoj, nego joj dajte do pet minuta vremena da nađe taj predmet u krevetiću i ponovno sama zaspe.
Ako i ne uspe u tako kratkom vremenu, budite uporni. Napravite naznačeni obrazac. Ako, primetite, odlučite da je vašem detetu i dalje potrebno dojenje u noćnim satima, tu tehniku nemojte primenjivati za taj period.
Prevod: zena.rtl.hr
Прање зуба.
Admin
Када сте почели да перете зубе својој деци?