|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kako od žene postane majka

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 29.3.2017
I ne, neće biti reči o seksu. Čak ni u kontekstu pravljenja bebe.

image
/11


Od sreće i osećaja povezanosti sa bebom, do anksioznosti i potrebe da se taj mali čovek zaštiti po svaku cenu, evo šta se dešava u mozgu žene kad postane majka.

Kad dobijete dete, sve se menja, to će vam reći svaki roditelj. Ili, ovako: kad dobijete dete, to je kao da ste otkrili čitavu novu sobu u kući u kojoj već živite. Ili ceo jedan novi svet u vama, za koji niste ni slutili da postoji. Te dramatične, ali duboko lične, emocionalne promene kroz koje žena prođe kad rodi dete predmet su interesovanja oduvek. Posle vekova posmatranja promena ponašanja žena kad postanu majke, sad nauka ima uvid u ono što se dešava "ispod površine". Evo šta na tu temu kažu rezultati novih istraživanja.

Čak i pre porođaja, već tokom trudnoće, mogu se uočiti promene u strukturama mozga. Siva materija postaje koncentrisanija. Aktivnost mozga pojačava se u zonama koje kontrolišu empatiju, anksioznost i socijalnu interakciju. Na najosnovnijem nivou, ove promene podstaknute su talasima hormona koji preplavljuju telo žene tokom trudnoće, ali i nakon porođaja, sa ciljem da povežu majku sa bebom.


Drugim rečima, priroda je sve udesila tako da se, nizom neuroloških reakcija, rođenjem bebe rodi beskrajna ljubav ali i spremnost da se ona zaštiti po svaku cenu.

Kod žena koje su nedavno postače majke registruju se promene u mongim zonama mozga. Rast u regijama odgovornim za kontrolu emocija, empatiju… dovodi do razvijanja takozvane majčinske motivacije. Ponekad su te promene toliko dramatične da mogu dovesti i do neke forme opsesivno-kompulsivnog ponašanja, pa mlade mame često po hiljadu puta proveravaju da li beba diše, na primer.

Postoji nekoliko regija mozga koje su međusobno povezane, i koje zajedno dovode do onoga što često zovemo materinskim instinktom. Pažnju naučnika posebno privlači amigdala, koja je odgovorna za procesiranje emocija i reakcije poput straha, anksioznosti ali i agresije. Amigdala uobičajeno raste u nedeljama i mesecima nakon porođaja, a taj rast odgovoran je za promene u ponašanju žene koja je postala majka. Žena postaje hipersenzitivna kad je reč o bebinim potrebama, jer "koktel" hormona koji se luče u periodu posle porođaja nalazi više nervnih receptora u povećanoj amigdali, tako da se kreira pozitivan odgovor koji motiviše majčinske reakcije. Zbog toga toliko zadovoljstvo majci donosi i samo posmatranje bebe dok spava, na primer. Interesantno je da se isti ovi centri u mozgu pale i kad se posmatraju slike drugih beba, ali je "odgovor" neuporedivo intenzivniji ako žena posmatra svoju bebu.

Osim ovih, neuroloških, značajne su i promene na hormonskom nivou. Oksitocin tokom trudnoće, ali i u periodu posle porođaja kola telom i kreira onu jedinstvenu, najsnažniju, vezu koja "pomera svet" - vezu između majke i deteta. Osim toga, zbog oksitocina nam beba miriše tako da se ne možemo dovoljno nauživati u tom mirisu. Možda, dakle, stvarno postoji nešto u ženi što se "otvori" kad postane mama. Nešto kao ceo onaj svet s početka teksta. I zato se tako često, uprkos svim naporima nauke, može čuti "shvatićeš kad dobiješ dete". Zato što stvarno nema načina da se opiše.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

DRAGA BEBO: Volim te, ali tvoju MAMU volim...
Bio sam svedok najvećeg prikaza snage, želje i saosećanja. Ona je najneverovatnija osoba koju poznajem, i trudi se da se...
6
Na koga će ličiti vaša beba?
Genetičari su primetili da se veliki nos ili bilo koja druga izrazito upadljiva crta fizičkog izgleda često prenosi iz g...
4
Ako obučeš prvo bebu, ona se dinsta, dok s...
Ovo je post za sve roditelje, saborce, bratstvo bez sna…
4
Pet NAJLEPŠIH IMENA ZA DEČAKE od samo tri ...
Sve češće je praksa roditelja da deci daju zanimljiva i neobična imena koja imaju snažna značenja, a uz to se uglavnom t...
4





Reči koje svaka mama treba da čuje
Kada u porodicu uđe malo dete, koje zahteva veliku pažnju, menja se i partnerski odnos. Tata radi, a mama je sa bebom. K...
Pismo neznancu koji mi je rekao da sam sja...
Majčinstvo vas često može ispuniti krivicom i učiniti da sumnjate u sebe i svoje postupke. Saznajte na koji način je jed...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here